Na západní frontě klid

Na západní frontě klid
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31232/bmid_na-zapadni-fronte-klid-ZCW-31232.jpg 5 8815 8815

Nejslavnější autorův román z prostředí první světové války vypráví o generaci chlapců, kteří v roce 1914 rovnou ze školních lavic, s vlajícími prapory, nadšením a vojenskou hudbou, táhli na frontu, odkud se vrátili zničeni na duchu i na těle, přestože unikli smrtícím granátům. Mladí lidé, vychovaní svými učiteli k tomu, že umírání na bojišti je svatou povinností a otázkou cti, poznali skutečnou tvář nesmyslné války, a pokud se z ní někteří vrátili, nedokázali zakotvit v novém životě, nechápali ho - příliš děsivé byly zážitky ze zákopů, příliš živé vzpomínky na padlé kamarády. Román je krutou obžalobou a pravdivým obrazem tragédie války, která nezabíjí jednotlivce, ale mrzačí celé generace - nejstrašnější totiž není výbuch granátu, ale zasažené lidské srdce… Vydavatel: Melantrich - Praha... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Melantrich

Im Westen nichts Neues , 1928

iveta3867
10.06.2019 4 z 5

Hodně barvitě vylíčené smutné důsledky války..

martineden
10.06.2019 5 z 5

Není co dodat, je to skvělé. I film se povedl.

Cleo De Nile
07.06.2019 5 z 5

Erich Maria Remarque patří mezi mé nejoblíbenější autory, a tohle dílo by si podle mě měl přečíst každý. Jedná se o mimořádně silný protiválečný román, u kterého zažijete emoční jízdu, a nebudete se moct odtrhnout. Jen těžko se dá uvěřit, že je to Remarquova první knížka, jeho styl psaní je vytříbený, postavy propracované, dialogy přirozené a příběh mistrně vystavěný. Na západní frontě klid se může pyšnit i osobitým, posmutnělým koncem, který tomu dodává tu pravou váhu.

KiraCuratio
05.06.2019 5 z 5

Miluji tuto knihu! Filozofické vnitřní monology hlavní postavy, vykreslená zbytečnost a hrůza války, naturalistické popisy a občas i vtipné momenty. Nejprve jsem viděla film a pamatuji si, jak mě asi na dva dny naprosto psychicky odrovnal. Kniha ještě umocnila celý zážitek a opravdu mě donutila nad tématem přemýšlet. Dle mého by si každý mladý člověk měl tuto knihu přečíst a nechat se jí pohltit - možná by se konečně dokázalo zamezit zbytečným konfliktům, ve kterých umírají hlavně nevinní lidé...

hana17.1.
28.05.2019 5 z 5

Do knihy jsem se zamilovala. Válka z pohledu mladého člověka, který ukazuje její zbytečnost, prožívá veškeré její strasti a pomalu se stane ztracenou generací. Vojáci jsou jeho rodina. Velmi emotivní kniha. Moje první od Remarqua a určitě ne poslední

Stradivarius
23.05.2019 5 z 5

Velmi dobrá kniha, poutavě vyprávějící příběh, který se snad kdysi udál za první světové války. Více než dobře vykresluje zbytečnost a nesmyslnost války, kdy naproti sobě stojí otcové od rodin, mladí lidé, kteří by mohli být svými kamarády a přesto se jeden snaží zabít druhého dřív, než je sám usmrcen. Proč? Jenom proto, že mají na sobě jinou uniformu. Perfektně vyjádřené pocity, události a překvapivé zvraty. Ani minutu jsem se nenudil. Byla to moje první kniha od Remarka a jistě ne poslední.

Honziin
18.05.2019 5 z 5

Kniha mě bavila, rozhodně si jí zvolím za 2 roky jako jednu z maturitních knih.

PajusenkaB
11.05.2019 2 z 5

Neuvěřitelně dlouhé popisné pasáže, trošinka přímé řeči. Kniha se neuvěřitelně táhla, do čtení jsem se musela nutit.

marge74
09.05.2019 5 z 5

Na střední škole mě nikdo nemohl donutit tuto knihu přečíst v rámci povinné četby. Teprve po 25 letech jsem sama zatoužila si jí přečíst a nelituji. Teprve nyní v dospělosti dokáži náležitě ocenit tento skvost světové literatury, zrovna jako ostatní Remarquovi knihy.

intelektuálka
08.05.2019 5 z 5

Květnové dny vítězství - a já vytáhla tuto knihu mého oblíbeného humanisty a pacifisty - o nesmyslnosti války ...

Mladí náctiletí chlapci - místo poznatků života jsou odveleni na frontu:

" Zřítil se světový názor, kterému nás učili ... my viděli už lazarety a umírání - zatímco oni označovali službu státu jako to největší, my už věděli, že strach před smrtí je silnější....

Dílo stále emotivní a působivé - i když dnešní mladá generace by už válku zřejmě viděla v jiných dimenzích ....

EMR doplatil na svůj protiválečný postoj - jinak by ho Nobelova cena neminula ...

Jitty82
05.05.2019 5 z 5

Knihu jsem původně nechtěla číst. Přečetla jsem ji v rámci čtenářské výzvy. Nakonec musím přiznat, že mě uchvátila. Velmi působivý příběh.

Gabča670
29.04.2019 4 z 5

Čteno k maturitě. Krásne napsané, čtivé od začátku

Mindy
12.04.2019 5 z 5

To bylo strašně smutné. A děsivé. A nejsmutnější a nejděsivější na tom je, že to všechno byla pravda.

Medulka.013
09.04.2019 5 z 5

Bylo mi z té knihy hodně smutno a přesto ji velmi miluji.

BobyBond
05.04.2019 5 z 5

Skvělá kniha k maturitě. Doporučuji všem, zejména těm, kteří si myslí, že válka je jen zábavnou hrou. Tato kniha vám ukáže opak. Ihned se vžijete do hlavní postavy a společně s ní zažíváte celý příběh na vlastní kůži. Dílo je skvělým obrazem tehdejší doby s hlubokým přesahem až do současnosti.

Mabie
02.04.2019 5 z 5

Super, super, super. Klasika všech klasik. Velice silný příběh, který by si měl každý přečíst.

GaleW
30.03.2019 5 z 5

Nemohu jinak než plný počet hvězdiček. Zbytečné psát něco dalšího do komentáře, vše podstatné tu již níže zaznělo, povinná četba pro všechny, bez výjimky. Knížka bez jediné chyby, velice smutná, ale pravdivá.

tanya139
25.03.2019 4 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih od jednoho z mých nejoblíbenějších autorů. Válku díky autorovým zkušenostem popisuje velice přímo, bez vytáček a nevyhýbá se krutostem týkajícím se jak lidí, tak zvířat. Právě popis utrpení válečných koní a úplný závěr mě, když jsem knihu asi ve 12 letech četla poprvé, možná paradoxně zasáhlo nejvíce. I přes tuto chválu mám od Remarqua raději jiné, méně známé knihy.

PoppyDarkgreen
24.03.2019 5 z 5

Může se zdát, že se o některých knížkách až moc mluví a že jsou až moc vychvalovány jako literární poklad, ale v tomhle případě hodnotící vůbec nepřeháněli. Na malý počet stran vás knížka hluboce zasáhne, jakoby jste ani nečetli, ale máte pocit, že jste přímo na tom místě... Hned ze začátku jsem se začetla a postupně se smích proměnil v pláč ... :D Celkově.. to byla hodně zajímává knížka a určitě ji doporučuju přečíst (i když to beztak většina lidí má jako povinnou četbu), nebudete litovat.

šneki
18.03.2019 2 z 5

Čekala jsem víc, vzhledem k většinové chvále, ale děj moc neubíhal a postavy nezaujmuly.