Na západní frontě klid

Na západní frontě klid
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31232/bmid_na-zapadni-fronte-klid-ZCW-31232.jpg 5 8911 8911

Nejslavnější autorův román z prostředí první světové války vypráví o generaci chlapců, kteří v roce 1914 rovnou ze školních lavic, s vlajícími prapory, nadšením a vojenskou hudbou, táhli na frontu, odkud se vrátili zničeni na duchu i na těle, přestože unikli smrtícím granátům. Mladí lidé, vychovaní svými učiteli k tomu, že umírání na bojišti je svatou povinností a otázkou cti, poznali skutečnou tvář nesmyslné války, a pokud se z ní někteří vrátili, nedokázali zakotvit v novém životě, nechápali ho - příliš děsivé byly zážitky ze zákopů, příliš živé vzpomínky na padlé kamarády. Román je krutou obžalobou a pravdivým obrazem tragédie války, která nezabíjí jednotlivce, ale mrzačí celé generace - nejstrašnější totiž není výbuch granátu, ale zasažené lidské srdce… Vydavatel: Melantrich - Praha... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Melantrich

Im Westen nichts Neues, 1928

Mindy
12.04.2019 5 z 5

To bylo strašně smutné. A děsivé. A nejsmutnější a nejděsivější na tom je, že to všechno byla pravda.

Medulka.013
09.04.2019 5 z 5

Bylo mi z té knihy hodně smutno a přesto ji velmi miluji.

BobyBond
05.04.2019 5 z 5

Skvělá kniha k maturitě. Doporučuji všem, zejména těm, kteří si myslí, že válka je jen zábavnou hrou. Tato kniha vám ukáže opak. Ihned se vžijete do hlavní postavy a společně s ní zažíváte celý příběh na vlastní kůži. Dílo je skvělým obrazem tehdejší doby s hlubokým přesahem až do současnosti.

Mabie
02.04.2019 5 z 5

Super, super, super. Klasika všech klasik. Velice silný příběh, který by si měl každý přečíst.

GaleW
30.03.2019 5 z 5

Nemohu jinak než plný počet hvězdiček. Zbytečné psát něco dalšího do komentáře, vše podstatné tu již níže zaznělo, povinná četba pro všechny, bez výjimky. Knížka bez jediné chyby, velice smutná, ale pravdivá.

tanya139
25.03.2019 4 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih od jednoho z mých nejoblíbenějších autorů. Válku díky autorovým zkušenostem popisuje velice přímo, bez vytáček a nevyhýbá se krutostem týkajícím se jak lidí, tak zvířat. Právě popis utrpení válečných koní a úplný závěr mě, když jsem knihu asi ve 12 letech četla poprvé, možná paradoxně zasáhlo nejvíce. I přes tuto chválu mám od Remarqua raději jiné, méně známé knihy.

PoppyDarkgreen
24.03.2019 5 z 5

Může se zdát, že se o některých knížkách až moc mluví a že jsou až moc vychvalovány jako literární poklad, ale v tomhle případě hodnotící vůbec nepřeháněli. Na malý počet stran vás knížka hluboce zasáhne, jakoby jste ani nečetli, ale máte pocit, že jste přímo na tom místě... Hned ze začátku jsem se začetla a postupně se smích proměnil v pláč ... :D Celkově.. to byla hodně zajímává knížka a určitě ji doporučuju přečíst (i když to beztak většina lidí má jako povinnou četbu), nebudete litovat.

šneki
18.03.2019 2 z 5

Čekala jsem víc, vzhledem k většinové chvále, ale děj moc neubíhal a postavy nezaujmuly.

Greenfingers
10.03.2019 5 z 5

Mám rád všechny Remarqueovy válečné romány, ale tenhle je můj favorit. Pro nás, kteří jsme válku nezažili, budiž toto skvělé klasické dílo mementem,aby se podobné hrůzy nikdy neopakovaly.

MayaBu
06.03.2019 5 z 5

Měla jsem opravdu velmi vysoká očekávání a musím říct, že byla beze zbytku naplněna.
Trochu mě udivilo (vzhledem k počtu stran), jak dlouho mi četba trvala, nezačetla jsem se úplně hned, ale trpělivost se opravdu vyplatila. Jedna z knih, ke kterým se budu vracet (tedy pokud k tomu seberu dost sil).

Kája5951
04.03.2019 4 z 5

Skvělý příběh, který ukazuje jakou cenou má pravé přátelství. Obzvláště když je období války.

sachista
27.02.2019 4 z 5

Ne nadarmo se jedná o jeden ze zásadních válečných románů a nejznámějších knih 20. století. Některé pasáže byly natolik nadčasové a úderné, že jsem si je vypsal. Utrpení mladých vojáků zvláště v druhé půli války je nesnesitelné, v knize vystiženo zcela věrně a věrohodně.

Nelíísek
26.02.2019 5 z 5

Velmi dobrá kniha, děj je dlouhý a až moc detailně popsaný, na některé pasáže jsem opravdu neměla žaludek a nedokázala si je vůbec představit jak tohle by opravdu někdo mohl přežít, pro ty kteří mají až moc bujnou fantazii nedoporučuji před spaním, děj je až moc realistický.
Jako k maturitě no nevím jestli zrovna nejlepší čtení ale děj se dobře pamatuje, líčení zákopových bojů může možná trochu odradit.

Denisar92
24.02.2019 5 z 5

Krásná kniha, která má hluboký obsah.

Dankra
24.02.2019 5 z 5

Měla jsem trošku obavu jestli to zvládnu. Válka, deprese, beznaděj...Ale je to krásně napsané. Dana

Dym
22.02.2019 5 z 5

Musím říct, že mi ze začátku trvalo, než jsem se začetla. Ale je velice dobře napsaná a alespoň maličko přibližuje, jak se cítili vojáci během 1. světové války. Během čtení jsem z ní občas měla i deprese, ale určitě je dobré si tuto knížku z povinné četby přečíst.

Freiherr
13.02.2019 5 z 5

Nejčtenější kniha první poloviny XX. století. Remarque používá nepříliš květnatý jazyk, což jen dodává Pavlovu vyprávění na věrohodnosti. Naturalistické popisy dělostřelecké přípravy, zabíjení kvílejících koní a umírání vojáků z Pavlovy roty jsou jedny z nejsilnějších, kterém jsem kdy četl. Někdy se ovšem autor nedokázal přenést přes válečný patos - např. scéna s francouzským vojákem v trychtýři po granátu, kterého Pavel zabil. Trochu mi také vadilo povrchní filosofování vojáků nad smyslem války, ve kterém se stejně k ničemu nikdy nedobrali. Naopak oceňuji velkou čtivost knihy a zajímavě zpracovaný závěr.

Janadvorackova
12.02.2019 5 z 5

"Mrtvoly jsou sinalé a zelené a krev mají černou a sraženou."
"Všimnu si motýla, jak sedí na čelisti nějaké lebky."
Detaily.
Umírající koně, zvuk jejich utrpení horší než křik člověka.
Klopýtání ve tmě, za tmy, do tmy - opatrně a tiše.
Krýt se za náhrobky, třeba zalézt do hrobu, z rakve vyhodit nebožtíka a dřevo použít na ochranu. Zahrabat se do hlíny a nevystrčit nos.
Plynové útoky a spousta zelenáčů, kteří jednoduše nevědí... nic.
Nepoznají nebezpečí, když se na ně řítí, protože nebezpečí má v zákopech hromadu tváří a rozezná jen ten, kdo se to naučí. A naučí se to za cenu, kterou by nikdo neměl zaplatit.
Dovolená neznamená odpočinek, když lidé kolem poučují o tom, co sami nezažili. Nejde jim ani vynadat, protože to nemá cenu.
Míra utrpení jedné matky nepůsobí tak silně, jak by měla, když o život přišly tisíce něčích synů.

Ve škole jsem to nečetla. Kdysi nám učitelka sama určovala, ze které knihy přinést referát a já dostala příšernost, která mě nebavila. Nic dobrodružného, nic o životě a ze života, ale nevím, jestli bych tehdy tuhle knihu ocenila.
Na druhou stranu nebyla jsem o nic starší, než ti kluci v příběhu.
Jenomže na rozdíl od nich jsem nezažila nic.

Audio knihu načetl Jaroslav Plesl a udělal to tak sugestivně, že jsem včera večer při poslechu ani zhasnout nemohla.

jfialova
11.02.2019 4 z 5

Válečná klasika, román plný hrůzy a děsu. Hrdinů mi bylo neskutečně líto, mladí kluci, skoro děti, poslaní na jatka. Ti, co přežili, se z toho nikdy plně nevzpamatovali. Skoro k neuvěření, že se dělo nedávno a nedaleko. Naše dnešní problémy se jeví býti poněkud banální...

Azmodan
09.02.2019 5 z 5

"Jsem mladý, je mi dvacet let, ale ze života neznám nic než zoufalství, smrt, strach a spojitost nejnesmyslnější povrchnosti s propastí utrpení". Tato věta je pro mě poselstvím celé knihy, celého toho příběhu mladého muže, který by chtěl studovat, prohánět holky a užívat si života, bavit se, chodit na pivo, kouřit doutníky a pomalu se stavět na vlastní nohy. Místo toho dřepí v zákopech, učí se rozpoznávat zvuky min a bomb, učí se zabíjet stejné mladé muže z druhé strany zákopů a snaží se z toho všeho nezbláznit. Domu se možná vrátí zmrzačen, otřesen a roztrhán, ale také se možná nevrátí vůbec. A doma? Tam staří páni mudrcují o vojenské převaze, o povinosti vůči vlasti a národu a vůbec neví co válka ve své hrůzné praktické podobě obnáší.
Lidé ale nejsou figurky na šachovnici a tohle je příběh jednoho z vojáků, mladých můžů, kteří měli tu smůlu tyto hrůzny zažít a to štěstí je ve zdravý přežít.