Na zemi a obloze západní Evropy
Ladislav Kudrna

Vážení čtenáři, kniha, kterou držíte v rukou, přináší zajímavý pohled na osud jednoho konkrétního letce, jenž byl zasazen do mnohem širšího kontextu, oním letcem bude vynikající stíhací pilot Stanislav Fejfar, který nás bude na stránkách této práce provázet od jeho útěku z okupované...... celý text
Přidat komentář


Spíše než život Stanislava Fejfara popisuje kniha život našich letců u jednotek, kde Stanislav Fejfar působil a není to vůbec špatné. Místo popisování suchých faktů jako že Fejfar se narodil tam a tam bere autor celé téma ze široka a nechává promluvit i jeho spolubojovníky, jako byli například Karel Mrázek, nebo František Fajtl. Čtenář z knihy pochopí fungování našich perutí v Británii, otázku vyzbrojování, nebo vztahy Čechoslováků s Brity. Autor často čerpá z Fejfarova deníku (který vyšel jako kniha Deník Stíhače - doporučuji) nebo z kroniky 313. peruti. Kniha určitě Fejfara neglorifikuje, ale ukazuje také na jeho slabší stránky a bere celé téma z "vrchu" což je bezesporu zajímavé (například to, že Stanislav Fejfar s největší pravděpodobností padl po své vlastní chybě). V knize čtenář nalezne mnoho fotografií a skenů dobových dokumentů týkajících se Fejfarova života.
Rozumím autorově taktice pojmout příběh Stanislava Fejfara v co největších souvislostech, pozitivismus v historiografii znám. Nejlepším příkladem je Kniha o Kosti, také jsem ji četl. Asi jsem chtěl číst mnohem více o Stanislavu Fejfarovi a méně si číst o tom, jaký má kdo názor na to, kdy skončila Bitva o Británii. Z mého pohledu autor pojal Fejfara moc široce. Chápu však, že mnozí jiní čtenáři tím mohou být naopak nadšeni.