Náboženské dějiny starověkého Izraele

Náboženské dějiny starověkého Izraele
https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225346/mid_nabozenske-dejiny-starovekeho-izrae-OWG-225346.jpg 4 9 9

Metody zkoumání a náboženské okolí Starého zákona. Kniha profesorky Angeliky Berlejung Náboženské dějiny starověkého Izraele představuje vynikající úvod do dějin náboženství v oblasti, kde vznikla hebrejská Bible, v křesťanském kontextu označovaná jako Starý zákon. Skládá se ze dvou hlavních částí: první se zaměřuje na přehled pramenů a základní metodologii disciplín, které se zaobírají studiem dějin starověkého Izraele a jeho posvátných knih, druhá se věnuje historii a zejména dějinám náboženství na území starověkého Izraele. Autorka, jež působí jako profesorka Starého zákona se zaměřením na dějiny a náboženství Izraele a okolních zemí na Teologické fakultě univerzity v Lipsku, se tu pokouší o syntézu dosaženého vědění o tématu a ve svém textu přináší širokou škálu informací, které jsou nezbytné pro hlubší porozumění Starému zákonu. Přehledně členěný výklad doplňují tabulky, mapy a nákresy, a také výkladový rejstřík základních pojmů a přehled doporučené literatury. Kniha by měla zaplnit citelnou mezeru a povzbudit studenty v zájmu o velice zajímavé téma, jímž je biblická archeologie a kulturní a náboženský život v Palestině v době, kdy se zde formuje biblická tradice. Kniha vychází s podporou Česko-německého fondu budoucnosti.... celý text

Přidat komentář

thorir
21.08.2019 4 z 5

Kniha poměrně podrobně sleduje vznik a vývoj náboženského kultu v oblasti starověkého Izraele. Od prvních písemných zmínek, nejstarších archeologických nálezů dokládajících přítomnost kultu, přes rané formy kultu – polyteismus, polyjahvismus, monolatrie, po vznik jedinečného Boha JHVH a propojení s biblickými texty Starého zákona. Text obsahuje popis historického pozadí, zdůrazňuje významné události a charakterizuje dobu a v neposlední řadě se snaží uvést na pravou (historickou) míru významné události popisované v Bibli. Dále shrnuje současný stav archeologických objevů a nalezených a dochovaných textových památek – textovým pramenům je věnována celá jedna kapitola. Kniha dle mého není pro úplné začátečníky. Jde o zajímavý příspěvek k raným dějinám starověkého Izraele.

Co mi na textu trochu nesedlo je autorčina zjevná obsese genderovou korektností, všechny profese jsou v textu striktně korektně a inkluzivně oslovovány jako „čtenáři a čtenářky, historici a historičky, …“. V českém překladu to působí vážně nezvykle. Druhá věc je téměř výhradní používání názvu „Palestina“ pro název oblasti. V textu se nachází vysvětlení záměru, to mi však nepřipadalo příliš věrohodné. Nic z toho samozřejmě nemá vliv na kvalitu a množství informací v textu a jde jen o můj čistě subjektivní dojem.

Zájemcům o dějiny doporučuji.

David V
27.04.2018 3 z 5

Přehledně popsané nejnovější poznatky výzkumu dějin starověkého Izraele. Kniha se dá doporučit i tématu neznalému. Z mého pohledu je jediným mínusem, že jde o překlad z němčiny a tudíš autorka poskytuje odkazy převážně na německojazyčnou literaturu. Jinak knihu lze určitě doporučit.


Burgus
07.01.2018 4 z 5

Kniha vyšla teprve v listopadu. Cenním si aktuálnosti archeologických výzkumů - tohle dílo je v podstatě tím nejaktuálnějším, co můžeme dnes číst ohledně nových zjištění v rámci oblasti nejen samotného Izraele, ale i Egypta a hlavně Mezopotámie. Autorka zohledňuje právě to, že abychom mohli zkoumat Izrael ve všech jeho podobách, musíme nahlédnout i do okolních zemí. Nicméně myslím, že pro úplné začátečníky je toto dílo již moc složité. Pokud by někdo začínal s teorií SZ a celého Izraele jednoznačně bych doporučila spíše Úvod do SZ od pánů Dillarda a Longmanna. Jinak toto dílo hodnotím velice kvalitním pro odbornou veřejnost.

Autorovy knížky

Angelika Berlejung
německá, 1961
2017  84%Náboženské dějiny starověkého Izraele