Nádherná vada
Arthur Japin
Giacomo Casanova se během pobytu na italském panství ve svých sedmnácti letech – tehdy ještě jako student bohosloví – osudově zamiluje do prosté dívky Lucie a dvojice si před jeho dočasným odjezdem slíbí věrnost. Po návratu se však ukáže, že dívka odešla neznámo kam, údajně poté, co otěhotněla s jedním z ostatních sloužících. K novému setkání dojde až po dvaceti letech v Amsterdamu, kde Casanova na zestárlou Lucii narazí v nevěstinci. Teprve tehdy zjistí, že důvodem někdejšího odchodu, který osudově poznamenal jeho přístup k ženám, bylo znetvoření dívčiny tváře v důsledku neštovic a snaha ušetřit jejího milého zklamání a nevyhnutelných komplikací… Japin vychází ve svém románu ze skutečné epizody Casanovova života, jak ji zachycují jeho paměti, předkládá však vlastní svébytnou verzi, soustřeďující se především na Luciinu osobnost a naplňující tragický příběh někdejších milenců fascinujícím obsahem i řadou historických souvislostí.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2006 , PasekaOriginální název:
Een schitterend gebrek, 2003
více info...
Přidat komentář
Poslouchala jsem na ČRo. A nevím, na jednu stranu mě příběh zajímal a byla jsem zvědavá a bavily mě podrobnosti z běžného života, na druhou stranu příliš komplikované, proč si dělat dobrovolně takovéto životní peripetie...
SPOILER: co chudáci rodiče?
Knihu jsem poslouchala na CRo a musim rict, ze me mile prekvapila. Nemohla jsem se dockat dalsiho dilu.
Posloucháno jako audiokniha na ČRo. Nedoposlouchal jsem ani první díl. Nezaujalo mne to vyprávění ženy psané mužem.
Kniha mě moc nebavila, chtěla jsem ji dát šanci a dočíst ji, ale bohužel jsem se nechtěla trápit, tak jsem ji odložila. Nápad na příběh byl zajímavý, ale nějak mi tam neseděl Casanova, i když tam měl důležitou roli.
Byla jsem zklamaná. Tošku mě zarazilo, že po neštovicích měla zjizvenou jen tvář a ruce, přitom autor líčil jak byla uvázána k posteli, aby se nemohla škrábat. S touto skutečností by měla nejvíce zjizvenou tu část těla na které ležela-záda, ale to ne. Z toho je děj, kde si zakrývá pouze tvář a ruce a dělá se záhadnou pro své zákazníky-muže, divný.
Štítky knihy
18. století nizozemská literatura Itálie Giacomo Casanova, 1725–1798
(SPOILER) Poslouchala jsem jako pro mě odpočinkovou četbu na pokračování na Čro. Takové neurazí ani nenadchne. Doposlouchala jsem knihu celou, ale rozhodně bych v jejím hodnocení nepoužívala slova jako fascinující tak, jak je to v anotaci. Takový trochu jiný milostný příběh, který nekončí jako v klasické červené knihovně. První velká láska, jež nedošla naplnění, kterou Giacomo Casanova vnímal jako zradu a zásadně ovlivnila jeho budoucí vztah k ženám.