Náhodné skutky statečné lásky
Danny Scheinmann
1917 Moritz Daniecki přežil boje v první světové válce. Ale za jakou cenu? Opuštěn v sibiřské divočině je odhodlán vrátit se k milované Lottě. Vzpomínka na její jediný polibek ho posilovala po celou dobu války. Leží před ním hrozná cesta přes ruské stepi. Pokud to vůbec dokáže, bude na něj Lotta ještě čekat? 1992. Leo Deakin se probudí v nemocnici kdesi v Jižní Americe. Jeho dívka Eleni je mrtvá a Leo vůbec neví kde sám je, ani jak jeho láska umřela. Dává za tragédii vinu sobě a je vtažen do víru zoufalství. Brzy však objeví něco, co navždy změní jeho život. Danny Scheinmann ve svém pozoruhodném debutu vykresluje dramatický portrét dvou mužů, kteří se udržují při životě vzpomínkou na lásku; dvou mužů, jejichž skrytý vzájemný vztah se odhalí v ohromujícím závěru, který čtenáři ještě dlouho doznívá v srdci.... celý text
Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: 2009 , BB artOriginální název:
Random Acts of Heroic Love, 2007
více info...
Přidat komentář
Tahle kniha je hodně zvláštní.Rozhodne stojí za přečtení.vede k zamyšlení v mnoha smerech
Přemýšlela jsem zda mám knihu číst, protože nejsem úplně fanoušek knih o lásce. Ale byla jsem ráda,že jsem si knihu přečetla. Nebyla to žádná červená knihovna. V knize je mnoho zajímavých myšlenek a má i poutavý děj.
Dva zdánlivě nesouvisející příběhy. Ten o putování Moritze přes celé Rusko je naprosto strhující. Ani se tomu moc nechce věřit, že tohle jeden člověk dokáže a vydrží, ale velkou roli v tom měla láska, která ho dokázala udržet ve víře, že by to mohl dokázat a byla hlavně důvodem, proč to dokázat. Postava Maďara Királyho byla neuvěřitelná a to jeho nadávání mě rozesmálo hodně nahlas (no jo, má babička byla Maďarka, takže mi ji to hodně připomělo, nadávat oni prostě umí). Druhý příběh se může zdát nudnější, vzlášť, když se v knize střídají. Ale má taky hodně do sebe. Dost věrně a uvěřitelně popisuje pocity, který člověk může mít a má, když ztratí milovanou osobu. Tato kniha je tak trochu i o hledání, jak z toho ven a jak může být někdy minulost užitečná, abychom se srovnali s přítomností. Kniha se moc příjemně čte, doporučuji.
Musím říct, že jsem chvílemi měla pocit, že sedím s manželem u televize, on drží ovladač a přepíná:-) Ale oba dva příběhy byly skvělé a moc hezky napsané. Našla jsem spoustu myšlenek, nad kterými stálo za to se zastavit a přemýšlet. To mám u knížek ráda. Nádherné mi přišlo třeba setkání Moritze se starým Olegem, tam co myšlenka, to moudrost.
V příběhu Lea je zase tak intenzivně vylíčená bolest ze ztráty, že ji cítíte. Ono to chvílemi vypadá, že se plácáte pořád v kruhu, ale kdo bolest zažil ví, že vymotat se z ní opravdu není snadné.
Moc se mi líbily zápisy z deníku a obrázky, které k nim byly - u prvního mě zarazilo to obkreslování tužkou a chvíli jsem žasla, že už si čtenáři knihovny do knížek snad i kreslí:-) Krásné. Moc.
Mám rozporuplné dojmy. Část o putování přes celé Rusko na konci první světové války mě uchvátila, naproti tomu "současnost" (skoro) působila poněkud suše a rozvláčně.
Milý příběh, spojený s historií, ale i s téměř filozofickými myšlenkami. Závěr je potom už ne tak překvapivý a celkem rychlý. Kniha přesto stojí za přečtení, líbila se mi moc.
Zajímavá kniha.Moritzovo vypravění se mi líbilo mnohem víc než Leovo,hlavně ty pasáže s fyzikou mi nebavili.