Najdi svůj strom v krajině Doudlebů

Najdi svůj strom v krajině Doudlebů
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396258/bmid_najdi-svuj-strom-v-krajine-doudlebu-kDd-396258.png 4 1 1

Kniha Najdi svůj strom v krajině Doudlebů se zabývá dřevinami vyskytujícími se v našich lesích, zahradách a ve volné krajině. Na 140 stránkách s desítkami barevných fotografií pořízených na území Doudlebska, Třeboňska a Novohradska představuje krajinu nejjižnější části jižních Čech s jejími starými, většinou památnými nebo jinak zajímavými stromy, stromořadími a zachovalými lesními porosty. V úvodu je i stručná charakteristika území obývaného Doudleby, jedním ze slovanských kmenů, který se v 2. fázi slovanského osídlování jižních Čech významně podílel na tvorbě této jedinečné krajiny s jejími četnými dodnes zachovalými přírodními památkami. Autor knihy je povoláním lesník a tak dřeviny popisuje i z pohledu jejich dřívějšího, dnešního a budoucího hospodářského, přírodního a estetického významu. Koriguje tak některé nepodložené názory na hospodaření (spíše nehospodaření) v lesích. Pro milovníky přírody uvádí i geografické souřadnice zajímavých jedinců stromů a lokalit.... celý text

Příroda, zvířata
Vydáno: , Sdružené lesy Ledenice a Borovany
Originální název:

Najdi svůj strom v krajině Doudlebů


více info...

Přidat komentář

mira.l
27.01.2020 4 z 5

Stromy, nejlépe ty staré, památné, to já rád. Takže když jsem v knihkupectví v J. Hradci uviděl tuhle knížku s velkým stromem na obálce, navíc z oblasti, kterou mám vlastně za humny nebo lépe řečeno v jejímž středu žiju, bylo jasno:).
V úvodní části seznamuje autor čtenáře vymezením a stručnou historií území, jemuž se kniha věnuje. Dále následuje takové obecné seznámení s lesními dřevinami, jejich skladbou a typizaci prostředí lokality Doudlebska a širšího okolí. Neškodí ani trocha osvěty ve věci stanovištní klasifikace lesních půd, jejich skladby a typů prostředí - co kde rostlo, roste a jak se to asi bude vyvíjet v budoucnu.
Další kapitola si všímá dřevin na nelesních pozemcích. Historie toho, co a proč se kde sázelo, skladba dřevin, památné stromy, aleje, na nelesních pozemcích, to znamená v obcích, městech, u sakrálních staveb, při cestách a tak dále.
Další a dá se říct převážná část knihy mapuje výskyt jednotlivých drhů dřevin na území, nejprve jehličnaté - smrk, borovice, jedle, a dale další méně běžné druhy, s tím, že si všímá zajímavých jedinců každého druhu a nemusí to být zrovna stromy památné, i když se dá říct, že v popisu převažují. Poté následuje totéž u listnatých stromů, výčet zajímavých (opět povětšinou památných) listnáčů, tedy lip, dubů, buků, javorů, ale i některých dalších. Závěr knihy patří stručnému seznámení s některými exotickými listnatými dřevinami, vysazovanýnmi převážně v parcích.
Celou knihu doplňují pěkné fotografie. Musím uznat, že mě kniha inspirovala k návštěvě některých starých stromů, které zatím neznám. Ale na druhou stranu musím upřímně přiznat, že do toho uznalého "Wau" a plného hodnocení tomu něco schází. Během čtení se to nadšení z knihy trochu vytrácelo, přišlo mi, že text je někde "na půli cesty" mezi knihou čistě o památných stromech a knihou o lesních dřevinách a hospodaření v hospodářských lesích. Možná i proto, že kniha vyšla i v elektronické podobě ve větším rozsahu a tím, že v tištěné podobě část textu chybí, je to takové nesourodé a ochuzené. Tím, jak je kniha členěna podle druhů dřevin se v textu dosti skáče geograficky.

Co mě úplně nepotěšilo, bylo jisté množství překlepů a chyb. A pak ještě jedna věc. Již zmíněná elektronická verze, kterou jsem ovšem na webové adrese v knize uvedené nenašel a zatím se mi to nepovedlo ani nikde jinde, což mě trochu mrzí.
Jak už jsem uvedl výše, na plné hodnocení to určitě nebude. Ale ... prostě památné stromy, na to já slyším. Takže za čtyři žaludy. Teda hvězdičky:).

Autorovy další knížky

Jan Jiráček
česká, 1937
1998  100%Průvodce lesy Jižních Čech
2014  50%Doudlebsko & Novohradsko
2012  100%Novohradské hory - Naturpark
2010  90%Jižní Čechy - přírodní oblasti
2018  80%Najdi svůj strom v krajině Doudlebů