Namlouvání, láska a svatba v české lidové kultuře
Alexandra Navrátilová
Zabývá se milostnými vztahy zachovanými v paměti kultury tradičního, převážně vesnického prostředí. Na základě širokého pramenného materiálu z 19. a počátku 20. věku z území Čech, Moravy a Slezska dokládá, jak tyto vztahy prolínaly životem v představách, obyčejích a obřadech, v písních i zábavách a propůjčovaly české lidové tradici nezaměnitelný charakter. Kniha je soustředěna do několika celků. Věnuje se roli obyčejového práva, rodičovské autority při výběru ženichů a nevěst, sociální prestiže a aktivního zájmu společenství na veřejném stvrzování právoplatnosti manželství. Hodnotí vklad i prolínání církevně náboženských a lidových představ a norem na utváření vzorů milenecké a manželské lásky, rozebírá podoby světských i magických praktik k probuzení lásky. Přibližuje dětské vidění lásky, namlouvání a lásky věku panenského a jinošského (zálety a dostaveníčka, přespolní lásky, příležitosti ke vzájemným kontaktům mládeže, dary lásky a srdce a další), lásky vojenské i lásky služtiček. Pojetí tradičních námluv a svatby se zakládá na rozboru symbolických forem a rituální posloupnosti, završených čepením nevěsty a ukládáním novomanželů na lože. Patří k nim např. i péče o tělo jako prostředek milostných výzev, symbolika a sublimace lásky v erotických šifrách a folklorních sděleních, ale i věno, závislost na hospodářství a povinná úcta snoubenců. Autorka předkládá etnologický obraz tradičních sfér intimity a objektivizace lásky a dělby rolí mužů a žen a oslovuje tak i současný společenský diskurs o významu svatby a manželství v dnešním světě. Kniha je vybavena odkazovým aparátem, seznamem literatury, cizojazyčným resumé a bohatou obrazovou přílohou.... celý text
Přidat komentář
Až neuvěřitelná rozmanitost zvyků v různých oblastech (a to určitě v knize nejsou zachyceny všechny) svědčí o společenském životě našich předků, kteří si prostě také uměli užívat. Nemusíme smutnit, že se většina těchto tradic a rituálů vytratila. Máme jiné. Jen ta touha po lásce je stále stejná.
Tyto knihy člověku dost často změní idealizovaný pohled na minulost. Kdo si hledá předky jako já, tak si lépe představí, jak probíhaly svatby a podobně. Řada zvyků se udržela prakticky dodnes.
Rozhodně zajímavá kniha o českých zvycích a tradicích, co se namlouvání, lásky a svatby týče. Místy hodně vtipná (nikoli asi záměrně). Pro mě bylo překvapivé zjištění, kolik se toho dochovalo - co automaticky říkáme a děláme (i když nevíme proč a kde to má kořeny).
Rozdělila bych knihu na dva díly, protože se mi přišlo, že svět namlouvání se diametrálně odlišoval od svatebního světa. Jinak je kniha opravdu hodně bohatá na popis nejrůznějších zvyklostí a jejich rozličné pojmenování v různých regionech. Až člověka trochu přepadne nostalgie, protože se zdá, že většina toho už vymizela. Zároveň jsem také po přečtení prošla jakousi ztrátou iluzí, asi to tehdy také nebylo ideální.
Autorovy další knížky
2004 | Narození a smrt v české lidové kultuře |
2014 | Velké dějiny zemí Koruny české. Tematická řada, Lidová kultura |
2012 | Namlouvání, láska a svatba v české lidové kultuře |
1979 | Masopustní tradice |
2015 | Děti v Brně |
Tohle je kniha nabytá informacemi, jenže většina příkladů je z Moravy a Slezska. Takže pokud máte většinu předků v Čechách jako já, je to dobré pro nějakou představu, ale víc nic. A musím tedy říct, že bych nechtěla být nevěstou v těch dobách, protože těch zvyků a tradic je velké množství.