Nápady laskavého čtenáře
Michal Viewegh
Notně rozverné a lehce nactiutrhačné literární parodie, v nichž Michal Viewegh s nadhledem suverénně napodobuje styl jedenácti českých a deseti světových autorů. Povídky, které Bohumil Hrabal, Josef Škvorecký, Ladislav Fuks nebo i třeba Zdeněk Svěrák či Ernest Hemingway nenapsali… ale klidně napsat mohli.
Přidat komentář
kedysi dávno som čítal knihu s podobným názvom aj s podobným námetom, takže v prípade Viewegha ide slušne povedané o recykláciu. a je fakt, že z jeho verzie si nepamätám vôbec nič a dokonca ma prekvapilo, že napísal aj takéto knihu:)
Zatím nejméně povedená kniha z počátku Vieweghovy tvorby. Mnohdy zbytečně vulgární a stylově nedotažené.
Beru to jako dobrý nápad , snahu o něco jiného a poctu spisovatelům , ale nenadchlo mě to .
K úplnému vychotnání knihy opravdu potřebujete znát díla a kontext doby parodovaných autorů. I přesto jsem si některé povídky opravdu užila. Můj syn václav Havel, Nebezpečné známosti nebo Love story se opravdu moc líbily. Navíc se musí nechat, že Viewegh napodobil různé styly různých autorů a skutečně se mu to povedlo. Možná nás autor svými variacemi i láká k přečtení původních děl.
Tak tady jsem autora totalne nepochopila. Tak ve tretine povidek jsem nasla smysl. Zbytek byl jak proud nesmyslnych slov.
Moc zajímavé. Jó, to bylo tenkrát, než pan Spisovatel začal programově psát samé hovadiny, za něž se musí sám stydět.
Napsat trefné parodie na díla známých autorů vyžaduje hodně velký spisovatelský um. Nejvíc se mi líbí Dva lektorské posudky, jsou skvostně napsané a velmi vtipné.
Docela trefné napodobeniny a hlavně se Viewegh chlubí jen tím, že umí psát, což je ještě přijatelné. V jiných knížkách jde totiž především o to, jak je bohatý, jaká pije drahá vína, v jakých autech jezdí a jaké značkové hadry si obléká. A jak mu ti kritici ubližují!
Aby se čtenář pobavil nad touto knihou, měl by znát autory a díla, které Viewegh paroduje. Já jsem vše neznala, ale nevadilo mi to. Kniha neurazila, ale ani dvakrát nenadchla.
Už je to dlouho co jsem knihu četla, ale třeba takový Jára Kinderman je nezapomenutelný. Stejně tak povídka Když ti není pomoci, zkus vyběhnout do noci (Zapletala jsem jednu dobu hodně četla). Prostě moc povedené parodie, za mě jednoznačně nejlepší kniha od Viewegha :-) Musím si ji znova přečíst, opět se nasměju. :-)
Nejvíce oceňuji, že tehdy ještě nepříliš známý autor vzal díla slavnějších kolegů, nebál se a přetvořil je podle svého. Velice vtipná záležitost ;).
Část díla
Autorovy další knížky
2002 | Báječná léta pod psa |
2006 | Účastníci zájezdu |
2010 | Biomanželka |
1994 | Výchova dívek v Čechách |
2011 | Mafie v Praze |
Po mnoha a mnoha letech jsem si knížku přečetla znovu. A je pořád skvělá, i když tenkrát se mi zdála být o o něco lepší. Je fakt, že bez toho, aby měl člověk načtené autory parodovaných děl , se asi knížka nedá pochopit a ocenit tehdejší Vieweghovo umění - je důležitý způsob psaní, detaily jako slovní zásoba, dialogy, atmosféra - tady se dokonale trefil , i když pravda ne všechny povídky jsou stoprocentně vyvedené, smíchy jsem brečela u Henryho Millera - tam se hodně vyřádil a snad tvorbu beatníků i překonal. Tenkrát prostě uměl, knížky z jeho prvopočátků jednoduše miluju.