Nápady průměrného inteligenta
Josef Brodil
Někdy se stane, že chlap dostane naprosto ztřeštěný nápad. On je to vlastně určitý druh útěku před nudou a stereotypem. Člověk si s takovou bláznivou myšlenkou pohrává a říká si, co by bylo, kdyby nastalo to či ono. Pak na vše zapomene, ale po čase se opět jen tak pro pomaz-lení a osvěžení mysli k té bláznivině vrací. Ne tak náš hrdina Josef. Jde se vykoupat, a když vleze do moře, vnitřní hlas ho ponoukne: „Plav tam někam do dáli!“ Josef bez zaváhání po-slechne a okamžitě se zarputilou vehemencí bláznivý nápad realizuje. Co všechno na své dobro-družné cestě zažije a do jakých situací ho prozřetelnost zavede, se dozvíte, když budete číst dál. Čeká vás cesta mezi podloudníky, imigranty, kurdské revolucionáře i do dalších společenství v různých částech světa, jejichž pouhé vyslovení evokuje vůni dálek, dobrodružství a romantiky. Josef se na své cestě potká také s ženami, mezi kterými zpočátku vidí jakési roz-díly, aby nakonec dospěl k závěru, že jsou v určitém směru všechny stejné. Druhý autorův román je nesmělým pohledem na současný svět z druhé strany barikády zmítaný aférami typu Me Too, pokusy o oslabení, ne-li demontáž demokratického systému, a někdy i snahou o opětovné uzavření do nacionální ulity. Kniha psaná v humorném tónu je plná nadsázky, jemné ironie a ještě jemnější absurdity.... celý text
Přidat komentář
Přečetl/a jsem hlavně začátek a konec. Od vlastního příběhu mě odradilo, že se odehrává v prostředí ilegálních středomořských převaděčů, které je mi hodně nesympatické svou krutostí a ilegalitou. Pokud však toto prostředí vyhledáváte, určitě byste měli dát knize Josefa Brodila šanci. Hned v úvodu knihy mě zaujala myšlenka, že v poslední době se přestávají vyskytovat „muži a ženy“ a místo toho se setkáváme s jakýmisi hybridy. Hlavním hrdinou příběhu je však muž, a to nejen tělem, ale i myslí a chováním (v pozitivním i negativním smyslu). Příběh začíná tím, že mu žena určuje, jak má chodit na záchod. A z toho vzejde ten bláznivý nápad, který hrdinovi způsobí spoustu problémů, které pak „po mužsku“ řeší.
Podle mě je to kniha hlavně o mužství a mužském nahlížení na svět, proto mi připadne trochu zavádějící, že to její název nereflektuje. Přesnější by byl např. název „Nápady průměrného inteligenta-muže“. Ale to už je detail...
Těžce nenáročné pohodové čtení, až bych řekl bez ambicí. Autor využívá poznatků ze současného dění ve světě (hlavně uprchlická vlna) a zasazuje sem příběh stárnoucího Josefa, který opíše životní kruh tak, aby se dostal znovu na počátek. Aneb "prašť jako uhoď, všechny ženský jsou na jedno brdo". Nepříliš propracované dialogy, příliš ukecané popisy prostředí, děj táhnoucí se jako žvýkačka nalepená pod stolem, málo uvěřitelné příhody. Tak aspoň sem tam kus humoru možná udrží vzhůru u knihy odpočívajícího čtenáře.
Autorovy další knížky
2019 | Nápady průměrného inteligenta |
2017 | Vzdušný zámek |
2020 | Ostaš |
2024 | Podnikání bez dotací aneb Jak jsem budoval kapitalizmus s lidskou tváří. Díl první, Žlíbek, 1983-1992 |
Hodně podprůměrný příběh , taková nepovedená pohádka . Nevím , co tím chtěl autor říct... Jakékoliv moje očekávání naprosto skončilo celými odstavci , ve kterých autor odsuzuje ty , kteří nevítají s otevřenou náručí hordy afrických ekonomických migrantů .