Napoleonův voják: Jaký byl, jak žil a proč bojoval
Jiří Kovařík
O Napoleonovi, jeho bitvách a velkých rozhodnutích generálů napoleonské éry bylo potištěno mnoho stran. Kdo ale byli a jak žili muži, na jejichž bedrech vítězství francouzského císaře stála? Autor vtahuje čtenáře do prožitků vojáků počínaje ať už více, či méně dobrovolným vstupem do armády a pomáhá pochopit proměnu mladého rekruta v zoceleného mazáka. Vykresluje každodennost kasáren a útrapy tažení, strasti boje i hrůzy polních nemocnic a zajetí, vojácké zálety stejně jako posedlost duely, chod vojenské justice či láskyplný vztah vojáků k jejich zvířecím mazlíčkům. Na stránkách knihy se tak mísí odvaha se strachem, časy hojnosti se dny hladu a strádání, demoralizace s nadšením, radostí i humorem. V neposlední řadě kniha hledá odpověď na otázku, proč vlastně napoleonský voják válčil. Šel do boje s nadšeným pokřikem „Ať žije císař?“ Umíral s ním na rtech? Nebo je to jen pozdější výmysl nostalgických pamětníků a všech, kteří si napoleonské války idealizovali? Příběhy prostých vojáků i nižších důstojníků se opírají především o dobové memoáry, deníky a dopisy včetně teprve nedávno objevených pramenů.... celý text
Přidat komentář
Výborná, ikdyž trochu jiná, kniha z Napoleonských válek. Většinu knihy zabírají vzpomínky a dopisy účastníků válek (převážně nižších šarží), popisy bitev, taktik a jednotlivých tažení jsou pouze stručně shrnuty. Jako prakticky všechny knihy pana Kovaříka se Napoleonův voják skvěle čte. I zpracovaní knihy vydavatelem (Jan Melvil) je nadprůměrné.
Neskutečně zajímavý náhled do života a myslí vojáků bojujících v napoleonských válkách.
Nemám co vytknout.
Pro mě náročné čtení, taky mi to trvalo celkem dlouho. Válka je prostě jednou válka, žádné růžové vánoční čtení.
Ale téma mě dost zaujalo, napoleonské války z pohledu samotných vojáků.
V životopisu Napoleona samotného mám mezery, budu si ještě v tomto směru muset doplnit vzdělání nějakou knihou přímo o něm.
Tato kniha mi osvětlila hodně z toho, proč jsou Francouzi takoví, jací jsou (nebo alespoň jak je já vnímám) - hrdí až pyšní na to, že jsou Francouzi.
Dokonalý popis doby a válek velkého Napoleona nikterak o tomto charismatickém vůdci, ale o jeho povětšinou oddaných vojácích. Rozebrány jsou důkladně všechny aspekty života těchto drobných mravenečků, kteří vždy vyžrali to nejhorší z válčení – hlad, zimu, zranění a smrt. A proč to všechno? Na to mi ani tento velký znalec historie neodpověděl a tak, že bych se spolehl na marxistický pohled? No, nevím, ale kniha to byla hutná nebo hustá, jak chcete.
Velmi zajímavá (místy jak zábavná, tak i silně drastická) kniha o každodenních detailech skrytých za velkými dějinami napoleonských válek přináší vhled do života prostých vojáků i důstojníků. Nechybí ani popis fungování úřední mašinerie, s jejíž pomocí si císař obstarával nové odvedence.
naprosto úžasná kniha, spoustu zajímavých úryvků z deníků/memoárů vojáků, neskutečně moc zdrojů a odkazů na jiné knihy, dobře napsáno. za mě nemám co bych vytknul:)
kovařík trocha odbočil od historických reálií napoleonských vojen a napísal tak trochu príručku vojaka cisárskej armády. opisuje život obyčajného vojaka od jeho počiatkov, kedy sa nechal naverbovať či dobrovoľne do zboru vstúpiť, jeho následný výcvik a boje. opäť sa v texte hojne vyskytujú spomienky pamätníkov, najmä E. Blazého, ktorý geniálne opísal život vojaka a opísal ho hodnoverne s mnohými negatívnymi vlastnosťami /zrejme nebol bonapartista do morku kostí/
Napoleonuv voják je vynikajúca publikácia zameriavajúca sa na podrobný život vojaka vo všetkých spektrách života
Štítky knihy
19. století 18. století válečnictví vojenství napoleonské války vojáci Napoleonova Velká armáda francouzská armáda
Autorovy další knížky
2005 | Meč a kříž |
2005 | Co v učebnicích dějepisu nebylo |
2011 | Válka Řeků s Peršany |
2006 | Rytířská krev |
2013 | Ludvík XIV. - Život, doba a války krále Slunce |
Knihu předně doporučuji všem, co mají válečně choutky, idealizují si válku a patří do kategorie "válečných hrdinů od klávesnice". Ať už si přečtete "Stalingrad - Peklo na Volze" od Guido Knoppa nebo právě tuto knihu z dob Napoleonských válek, všude se prolínají tytéž motivy a otázky: proč tu vlastně jsme? Za co bojujeme? Čemu jste to podlehli? Co se z nás stalo? Jsme to ještě vůbec my? Podobné knihy by měly být povinnou četbou na druhém stupni základních škol a na gymnáziích. Věřím, že by byl náš svět o kousek mírumilovnějším.