Narodili se, aby přežili

Narodili se, aby přežili
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278300/bmid_zrozeni-prezit-s7T-278300.jpg 5 905 905

Tři mladé matky a jejich neobyčejné příběhy odvahy, utrpení a přežití Mezi milionem obětí holokaustu, které byly v roce 1944 poslány do koncentračního tábora Osvětim-Birkenau, prošly Priska, Rachel i Anka jeho branami s tajemstvím – všechny tři právě otěhotněly, a svému osudu musely čelit samy, bez manžela. S obrovským strachem z budoucnosti, poté, co už ztratily tolik svých blízkých, se tyto mladé ženy upnuly k tomu jedinému, co jim v životě zbylo: zachránit sebe a své nenarozené dítě. Jedna z matek pocházela z Třebechovic pod Orebem, druhá z Bratislavy a třetí z polské Lodže. Kniha mapuje neuvěřitelné příběhy těchto tří žen – nejdříve do Osvětimi, pak do německého pracovního tábora, kde, polomrtvé hlady a udřené z nelidské práce, se snažily zakrýt svůj zdravotní stav. A nakonec je čekala pekelná 17denní cesta vlakem s tisíci dalšími vězni přes západní a jižní Čechy do tábora smrti v rakouském Mauthausenu. A když už se zdálo, že tuto cestu nepřežijí, podařilo se několika hrdinům z Horní Břízy dát potřebným trochu jídla a vody.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Mladá fronta

Born Survivors , 2015

saly
29.06.2018 5 z 5

Opravdu dojemné svědectví o zlé době.

Kekik
20.06.2018 5 z 5

"Vyhrkly mi slzy, a když se mě zeptal, jestli to tolik bolí, po pravdě jsem řekla: Ne, brečím, protože už dlouho se mnou nikdo nejednal jako s lidskou bytostí."

IAmLoverOfBooks
20.06.2018 5 z 5

Pět hvězdiček nestačí..
Kniha, na kterou nikdy nezapomenu. Kniha, kterou by si měl každý přečíst!

Trustty
19.06.2018 5 z 5

Podařilo se jim celou dobu tajit těhotenství. Za otřesných podmínek donosily a porodily své děti živé. Dnes jsou děti těchto tří statečných žen samy rodiči a prarodiči. Neskutečně emotivní příběh tří žen, které přežily holocaust v době, kdy čekaly narození svých dětí. Děj se odehrává od Osvětimi až po Mauthausen, kde byli všichni lidé osvobozeni. Doporučuji

oluskace
14.05.2018 5 z 5

Hodně silný příběh. Budu na tuto knihu myslet hodně dlouho. Neuvěřitelné co vše musely vydržet. Jsem těhotná, ale to co musely vydržet bych určitě nezvládla. Jsou hrdinky.. Dala bych to číst povinně ve školách, aby si děti uvědomily co to bylo za dobu a že si dnes nemají na co stěžovat. Knihu určitě doporučuji

cmelda26
24.04.2018 4 z 5

Už vše bylo řečeno, při čtení člověku běhá mráz po zádech.

makynka911
19.04.2018 4 z 5

Myslím, že u této knihy není třeba potřeba něco dodávat. Je to hrůzu nahánějící skutečnost, kterou doufejme už nikdy nikdo nebude opakovat.

Michaela91
17.04.2018 5 z 5

Zajímavé, čtivé ale jak tyhle hrůzy hodnotit pozitivně. Jako kniha je velmi dobrá ale nedokážu si představit co ti lidi museli prožívat. Určitě bych každému doporučila přečtení, aby se tyhle hrůzy už nikdy neopakovali.

allebra
06.04.2018 5 z 5

Neuvěřitelně silná, velmi poutavě napsaná kniha. Je až nepochopitelné, co všechno ty ženy a jejich děti vydržely, při tak obrovské úmrtnosti všude kolem nich. Vůbec si neumím představit, jak bylo možné za stávajících podmínek přežít a cítím k těm ženám obrovský respekt. Četla jsem jedním dechem a chvílemi jsem snad ani nedýchala. Název je velmi výstižný, prostě „narodili se, aby přežili!“ Zařadila bych mezi doporučenou četbu na střední školy, protože na podobné knihy by se nemělo zapomínat. Ocenila jsem i osudy žen a dětí po válce, to bylo velice dojemné. Pět hvězdiček je v tomto případě hodně málo. Určitě doporučuji!

Slezkairis
06.04.2018

Netřeba jakkoliv popisovat, zážitek z této knihy vás bude živit ještě dlouho po přečtení. Celý další týden jsem seděla u netu, četla všechny informace o zmíněných koncentračních táborech, googlila jsem si všechny postavy, procházela fotky, nenáviděla němce a nakonec jsem viděla film Schindlerův seznam, protože kniha se o něm zmíní... Velmi doporučuji!!

LuckyZ
24.03.2018 4 z 5

Čekala jse jinak psané, ale bylo to zajímavé, střídavě z pohledu tří žen, které o sobě navzájem nevěděly. Konec velmi dojemný, že mi tekly slzy.

Souteska
21.03.2018 5 z 5

Perfektně napsaná, čtivá, silné kafe. Uvědomila jsem si, že člověk vydrží strašně moc a že si opravdu nemáme na co stěžovat, v porovnání s tím, co zažívali lidé tenkrát. Četla bych to dětem na hodinách dějepisu, aby se dozvěděly, co byly koncentráky zač, a všem novodobým náckům a radikálům, aby se konečně probrali a uvědomili si, že se to všechno doopravdy stalo. A pro nás všechny poučné tím, že tehdy si také lidé mysleli, že to není možné.

Mufa
10.03.2018 5 z 5

Kniha se mi hodně dostala pod kůži. A jako jiní jsem o ní hodně mluvila. Realisticky napsáno, dost mě překvapilo, jak mi to hnulo žlučí, i když je to už 70 let. A co mě překvapilo, bylo chování lidí k Židům po válce a vůbec zjištění, že osvobozením z koncentráku to pro většinu neskončilo, ale nepříjemné pocity trvaly, jen v jiné oblasti. Rozhodně stojí za přečtení.

Jupijow
10.03.2018 4 z 5

Velmi popisná kniha, místy to hraničí až s literaturou faktu. Příběhy hlavních hrdinek pak propojují jednotlivé události-místa. Strašně smutné, děsivé a depresivní. Doufejme, že tohle už nikdy nenastane.

radka8970
10.03.2018 5 z 5

Kniha, která stojí za přečtení už jen z toho důvodu, že patří do literatury faktu. Jedná se o příběhy tří žen a skutečnosti, které je potkaly a oni je skutečně dokázaly přežít. Jsou jednoduše neuvěřitelné a šokující. Téma koncentračních táborů je samo o sobě drsné a pro nás nepředstavitelné, nicméně každý by měli mít v paměti některý z příběhů už jen proto, abychom si konečně začali vážit toho, co máme. Kniha je položena informacemi, které čtenáře přiblíží a seznámí s okolnostmi, které mu mohou v pohlcení dějem uniknout. Doporučuji.

Sargarepa
08.03.2018 5 z 5

Rozhodně doporučuji už dlouho jsem nad knihou tak moc nepřemýšlela a tolik o ní nemluvila. Neskutečné příběhy a obdivuhodná odvaha. Jen mě mrzelo, že ani jedna se už se svou polovinou nesetkala.

Maryjane3315
07.03.2018 5 z 5

Velmi silný zážitek jsem měla z této knihy. Je neuvěřitelné, co se dělo a to, co zvládly tyto ženy je velmi obdivující. Kniha se četla jedním dechem, myslím, že by měla být zařazena do povinné četby, aby si i dnešní mládež uvědomovala jaký dar svobody a všeho mají a vážili si toho. Všichni ti, co pomáhali, mají můj obdiv. Knihu doporučuji.

Sotek18
06.03.2018 5 z 5

Strašně smutná kniha, která nutí k zamyšlení, proč jsme takové zvěrstva dovolili!!! Doporučuji !!!

oolinkaa
05.03.2018 5 z 5

Nevim, jestli se hodí říct pěkný pocteni, ale četlo se to dobře. I přes všechny ty hrůzy co se v té době děly. Nicméně je to opět jedna kniha, která stále píše o jednom a tom samém. Chápu, na toto téma je už x tisíc knih, a nic nového se už nenapíše. Takže úplně taková sláva a top to není. Nicméně stylem, jakým je to psané a navíc velmi procpane historickými fakty pro laiky, je super. Takže si to těch 5* zaslouží.

fan_tomas
03.03.2018 5 z 5

Co k této knize napsat? Opravdová hrůza co se tenkrát dělo. Knihu jsem si musel sehnat, protože pocházím z HB a to co se tam událo, jsem neměl ani ponětí. Musím uznat, že lidé z HB měli pro strach uděláno a že alespoň tou troškou pomohli lidem v transportu a hlavně těm malým dětem. Díky!