Národní hospodářství
Alena Kerlinová , Eva Tomášková , Vladimír Tomšík , Jiří Blažek
Publikace seznamuje s nejvýznamnějšími okruhy problémů týkajících se národohospodářské teorie. V textu je zahrnuta problematika měření výkonnosti národního hospodářství, peněz, inflace, hospodářských cyklů, ekonomického růstu i měnového kurzu. Pozornost je věnována také roli státu v tržní ekonomice, vysvětlena je zejména fiskální a měnová hospodářská politika. Druhá část publikace se věnuje národohospodářskému vývoji v českých zemích od začátku 19. století.... celý text
Přidat komentář
Štítky knihy
ekonomie učebnice ekonomika, hospodářství hospodářská krize obchodování, prodej učebnice vysokých škol, skripta kapitálový trh finanční trhAutoři knihy
Alena Kerlinová
česká Eva Tomášková
česká, 1978 Vladimír Tomšík
česká Jiří Blažek
česká, 1947 - 2024
česká Eva Tomášková
česká, 1978 Vladimír Tomšík
česká Jiří Blažek
česká, 1947 - 2024
S komentářem Blembl se nedá nesouhlasit. Publikace je napsána velice lehce a svižně, autoři se netrápili se složitými větnými konstrukcemi, takže je poměrně (na standardy akademických textů) jednoduché dočíst větu tak, abyste si pamatovali, jak začala.
Jedná se prima facie o učební text k předmětu „Národní hospodářství“ na právech na Masarykově univerzitě. Což je samo o sobě zajímavé, pojem „národní hospodářství“, ač mimochodem užitý i v Listině základních práv a svobod, je považován za socialistický přežitek, asi jako daný předmět. Uklidněte se, není to tak tragické. Učebnice z mého pohledu slouží hlavně coby základní seznámení s ekonomie vůbec, s tím, že ano, je zaměřena spíše na státní zásahy do ekonomiky. Není to ale, myslím, nic tak hrozného a náročného.
Nechybí ani obligátní historický exkurz (zde na nějakých 60 stranách), který se pomalu stává únavným, ale s tím se člověk už tak nějak musí smířit. Pojat je zde navíc poměrně velkoryse ke studentům, není detailní, dlouhý, zkrátka vyčerpávající, což je milé.
Vlastně tento text mohu upřímně doporučit, v kontrastu s jinými je to příjemná změna.