Naše divoké dědictví
Peter Wohlleben
Proč ničíme svět Není snad člověk korunou stvoření, nejdokonaleji vyvinutou bytostí na této planetě? Jak je možné, že navzdory svému poznání ničíme Zemi, a tím i základní podmínky pro vlastní život? Peter Wohlleben přináší překvapivé i poučné odpovědi a ukazuje, že pro nás platí stejná pravidla hry jako pro všechny ostatní živé tvory, totiž že podléháme nadvládě instinktů. Je ale v naší moci svůj osud zvrátit. Ohromující vhledy do skryté přirozenosti člověka!... celý text
Literatura naučná Příroda, zvířata Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: 2024 , KazdaOriginální název:
Unser wildes Erbe, 2023
více info...
Přidat komentář
Autor se zabývá globalizací, ekologií, porodností, virovými nákazami, vesmírným zářením, psychologií, obsáhne všechna možná témata...
Je tam spousta zajímavých informací, to rozhodně ano. Myšlenkové linie jsou propojeny, je to krásná naučná knížka.
Akorát já jsem spíš byla nastavena na další vyprávění o lese.
Určitě stojí za to věnovat čas přečtení této knihy, v níž se autor snaží přehodit výhybku zajetých kolejí většinového uvažování a posunout vnímání více do hloubky, ke kořenům našich instinktů.
Wohllebenova kniha otevírá fascinující pohled na vztah člověka a přírody
V knize Naše divoké dědictví se Peter Wohlleben, uznávaný lesník a popularizátor ochrany životního prostředí, zamýšlí nad fascinujícím tématem: Jsme skutečně pánem tvorstva, nebo jen další součástí komplexního ekosystému Země? Wohlleben nás na stránkách knihy bere na poutavou cestu do hlubin lidské přirozenosti a zkoumá, jak naše instinkty a chování ovlivňují životní prostředí.
Autor srozumitelně a poutavě popisuje propojení člověka s přírodou, zdůrazňuje sílu instinktů a ukazuje fascinující svět sociálních stromů. Wohlleben nezapomíná ani na důležitost ekologické reflexe a vyzývá nás k aktivnímu hledání cest k nápravě škod, které jsme napáchali.
Naše divoké dědictví není jen knihou o ochraně životního prostředí, ale spíše hlubokou reflexí našeho místa ve světě. Wohllebenův poutavý a informativní styl psaní vtáhne čtenáře do děje a zanechá v něm trvalý dojem. Ať už jste vášniví ochránci životního prostředí, nebo jen hledáte nový pohled na svět okolo vás, tato kniha vám zaručeně otevře oči.
Peter Wohlleben ve své nové knize Naše divoké dědictví přichází s vidinou člověka jako bytosti, která je součástí přírody. Platí pro ni stejné zákonitosti jako pro všechny ostatní druhy. Zamýšlí se nad tím, čím to je, že se člověk ničí své životní prostředí a co je třeba udělat, aby se to napravilo. Jeho myšlenky budou pro někoho velmi překvapivé, pro někoho logické, pro někoho samozřejmost.
Kniha naše divoké dědictví je skvěle napsaná kniha, která se dívá na řešení současných krizí úplně jinýma očima. Abychom je totiž mohli řešit, je třeba si uvědomit, kdo vlastně jsme a proč děláme to, co děláme. Možná si v duchu říkáte, jak lesník může fundovaně psát o antropologii, instinktech a dalších úplně cizích oborech. Ano může a dá se mu to věřit. Veškeré informace má autor v knize ocitované, a to ne na konci knihy, ale vždy na stránce pod čarou. Pomocí Google Lens se dají načíst veškeré v knize obsažené odkazy a přečíst si tak podrobnosti k danému tématu, ze kterých autor vychází.
víc v recenzích
V této knize Wohlleben podává svůj výklad ekologické budoucnosti. Myslím, že na dané téma existují zajímavější knihy, ale autor má dobrou výchozí pozici hvězdy "mluvící se stromy".
Pokud vás téma zajímá, doporučuji, byť je kniha vhodná spíš pro ekology začátečníky.
Mám ale takový pocit, že si autor vzal příliš velké sousto, z lesa odbíhá do antropologie, sociologie a dalších věd a nějak mu nevěřím, vše co píše.
Podtrhují to i všudypřítomné poznámky, odkazující povětšinou na webové stránky (budiž nevadí, ale tolik lomítek už jsem v knize dlouho neviděla). Kladu si tedy otázku, proč nakladatelství Kazda všechny poznámka neshovalo nakonec, či ideálně na web, kde by se člověk mohl prokliknout - tedy za předpokladu, že rozumí německy.
Autorovy další knížky
2016 | Tajný život stromů |
2017 | Citový život zvířat |
2018 | Moudrost lesa |
2018 | Tajná síť přírody |
2017 | Les - Návod k použití |
Obrovské zklamání!! Kéž by se autor držel stromů, přírody.... a nepouštěl se do širokých hlubokých úvah, protože tohle vývojové apokalyptické něco mne nejen vůbec neohromilo, ale naopak ohromně vytočilo!! Dobře, dají se přežít milion let staré kecy, dokonce ze všech úhlů, ale ta špetka - "je v naší moci zvrátit osud" Země, kterou si tak dokonalí tvorové jako jsou lidé dokonale zničili a dokonale nepoučitelní dál ničí - mi tam tedy asi někde zmizela.... Zmizel mi tím i autorův dosud ne pozitivní, ale laskavý pohled. Tak snad mi jiná z jeho knih brzy spraví náladu a opět naladí nadějně, že příroda, kterou ještě kolem máme vydrží další dokonalé zásahy lidí co nehledí na budoucí pokolení a řídí se heslem "po nás potopa" a "hlavně že se mám já teď dobře". Nemusíte mít VŠ vzdělání, dokonce ani přírodovědně zaměřené, aby Vám došlo, že i ty současné povodně nejen u nás svým rozsahem, po tropických dlouhých vedrech, se nevrátily jako stoletá voda, ale už po 27 a 22 letech....