Kožené srdce
Dominik Dán
Naše Mesto / Případy Richarda Krauze (Deník dobrého detektiva) série
< 15. díl >
Detektív Oto Hanzel pochoval manželku a syn sa mu pred piatimi rokmi bez stopy stratil. So stratou dvoch najmilovanejších ľudí sa ťažko vyrovnával, no Krauz s kolegami z kancelárie stoštyridsaťjeden mu zachránili život a všetko nasvedčovalo tomu, že Oto už bude v poriadku. Lenže ako to už v živote býva, zdanie občas klame. Hanzelov syn sa nečakane vrátil domov a namiesto radosti prišli problémy – v podobe obrovského revolvera za pásom a neustálych klamstiev o tom, kde vlastne celý ten čas bol. Krauz a Chosé otcovi sľúbia, že mladého Ota postrážia a pomôžu mu. Vôbec netušia, do čoho sa kolegov syn zase zaplietol. Burger s Hanzelom majú plné ruky práce s vraždou vysokopostaveného štátneho úradníka a vyšetrujú tak obetavo, že obaja skončia v nemocnici vo veľmi vážnom stave. Ani Krauz a Chosé nemajú pri sledovaní mladého Ota veľa šťastia a musia hľadieť do očí smrti, ktorá je jednou z najbolestivejších. Skutočnosť, že pritom rozpletú rodinné tajomstvo staré vyše polstoročia ich vôbec neteší. Všetci sa nakoniec stretnú v jednej nemocnici, ale či aj všetci prežijú, nevedia ani lekári.... celý text
Přidat komentář
Občas se mi do ruky dostane autorův výtvor o tom, jak to chodí na kriminálce při vyšetřování. Nejen způsob řešení dvou izolovaných a poté jejich objasnění případů, ale také humor v rozhovorech a při výsleších, mi udělalo radost při čtení.
Jako obvykle čtivé. Ale lidová mluva protagonistů a množství vypitého Alkoholu už mi přijde trochu samoúčelné.
Autor stvořil hodně povedenou partičku a výtečně s nimi literárně pracuje. Vyprávění plné humoru a pohody odsýpá a plyne, tito vyšetřovatelé se sem tam taky pustí do skutečného vyšetřování, aby ho posléze jen tak mimochodem dovedli ke zdárnému závěru. Snad i proto, že jejich vztahy jsou skutečně skvělé a charakterově spolu interagují i vzájemnými špílci. Pan Dán přispívá humoru také mimoděčným vykreslením jejich soukromí. V této knize zdárnému vyšetřování napomohla značná řada náhod, ale nijak to nenarušilo mou čtenářskou pohodu.
Konec knihy nečekaně useknuty. Čekala jsem podrobnější rozuzlení. Jinak opět autor nezklamal.
Opět skvělé čtení. Dva případy. Jeden klasický mord a druhý případ odhaluje rodinné tajemství. Na scéně se objevuje také Hanzelův ztracený syn. Opět nechybí vzájemně špičková ní členů mordparty. Opět nechybí Kukyho pěstitelské pokusy a nová oběť citroník Marcel.
Hanzel a Burger vyšetřují smrt vysokého státního úředníka tak důkladně, že oba skončí v nemocnici. Z jedné strany se ani vrahovy nedivím, je mi jej až líto. Snažil se svým způsobem vyřešit jen problém.
Chosé a Krauz mají sledovat syna Hanzela. Z celkem nudného sledování se vyklube příběh par excellans. Zaplete se jim do vyšetřování holič (který vypadá jako postava ze Studny), zaplete se do něj spisovatel.
Kuky opět mučí další rostlinku (citronovník), to nebude velký spoiler, když všichni víme jak chudák dopadne.
Víc prozrazovat nebudu. Za mou osobu byla mnohem zajímavější linka Chosé a Krauz. Když už mám většinu knih DD přečtených, jen by mě zajímalo, zda se příběhy, alespoň trochu zakládají na pravdě. Možná by stálo za myšlenku i jeho knihy zfilmovat. Ať lidé, kteří neznají partu ze 141 si mohou jejich humor zamilovat.
Malé děti, malé starosti. Velké děti, velké starosti. Oto by mohl vyprávět. Ale namísto Oty vám to odvypráví Dominik Dán. Opět tak skvěle a čtivě, jak to umí jen on. A jak už je poslední dobou zvykem, ani druhý případ není jen do počtu. Naopak, tady za jedny peníze dostáváte vlastně dvě dobrý detektivky.
V knize kriminalisté řeší 2 případy, na konci vyjde najevo, že oba jsou vlastně docela smutné příběhy. Bylo to zajímavé, napínavé, místy mi to přišlo trošku přitažené za vlasy, ale vlastně proč by ne. Kraus mi v tomto díle přišel lehce podrážděný, tak snad v dalších dílech bude zase ten starý dobrý sarkastický Riško s nadhledem. Byla jsem ráda, že jsme se dozvěděli něco více o rodině Hanzela
Jako vždy, skvělé. Tentokrát okořeněné příběhem z války. DD mě vždy skvěle pobaví a ještě si nad jeho knihami i odpočinu. Vsuvky ze soukromých životů vyšetřovatelů mě baví čím dál víc.
Styl psaní DD se nemění, pátrání po vrahovi a vyšetřování případu probíhá za vzájemného špičkování a hecování kriminalistů mezi sebou. Opět jsou tu dvě linky, jedno pátrání je i osobnější, protože je tu zapleten syn kriminalistiky. Kniha se četla bezvadně, z textu je znát znalost policejního vyšetřování i chování padouchů. Těším se na další knihu DD.
Miluju celou tu mordpartu. Jejich vtípky, způsob vyšetřování. Všudy přítomný alkohol a cigarety. Skvělá zápletka. Prostě sázka na jistotu.
Kukyho citronovník tentokrát opravdu neměl chybu. A Krauz u holiče? To byl koncert.
DD rozehraje rovnou dva zajímavé příběhy. Jedním je "klasická" vražda, do které se pustí Burger s Hanzelem a druhým je rozplétání dlouholetého rodinného tajemství, které objeví Krauz a Chosé při snaze pomoct Hanzelovi s jeho synem. Ten se po letech, kdy o něm nikdo nic nevěděl vrací domů, ale jeho chování je velice podezřelé. Jelikož se Hanzel obává, aby se do něčeho špatného nezapletl, kolegové se rozhodnou, že ho budou sledovat. Opět výborně napsané.
Dánovky jsou sázka na jistotu, i když musím přiznat, že po objevení geniálního Goffy jsem v tomhle federálním souboji jednoznačně na straně našince. To ovšem nevylučuje možnost jásat nadšením nad další skvělou krimoškou s mordpartou z Nového mesta. Příběhem se opět nesou dvě linie a ačkoliv se tentokrát mezi nimi nenachází přímá spojitost, stejně s napětím sledujete, které "půlce" se zadaří dříve.
Moc mě to bavilo, moc.
Poutavé 2 příběhy, proložené humorem, napětím, minulostí, ale bohužel i smutnou realitou.
Vždy se těším na další knihu od D.D.
Zápletka super ale trochu jsem se ztrácela v těch rodinných příslušnících. Návrat syna není jen tak. Jako vždy přečteno jedním dechem.
Vydařené dílko.
Pozdní návrat syna má podezřelé důvody, které nutí ke konspirační sledovačce, z nichž se klube případ s cejchem srdce.
Další případ podivně aranžované mrtvoly s důkazy z nichž nechutnost přímo děsí.
No, zase nálož, jak se patří v důrazu na zvrácenosti společnosti.
Fórky a hecování, bez nich to nemělo značku D.D.
Takže fajn, pocit nutného použití Kinedrilu stál skoro za zvážení.
Autorovy další knížky
2016 | Smrť na druhom brehu |
2007 | Cela číslo 17 |
2005 | Popol všetkých zarovná |
2012 | Uzol |
2013 | Básnik |
Začátek stejný jako Kníže smrt, potom se rozjely dva různé příběhy a mě to bavilo o něco méně než předchozí knihy, ale neodradí mě to v přečtení dalších knih Dominika Dána.