Naše milá Sisi
Gabriele Praschl-Bichler
Podtitul: Pravda o arcivévodkyni Žofii a císařovně Alžbětě Kdo si myslí, že už přečetl dost knih týkajících se habsburské rodiny a ví tedy vše o císařovně Alžbětě a jejím podivném poměru ke tchyni, arcivévodkyni Žofii, ten se mýlí. Tato kniha totiž přináší dosud nezveřejněné soukromé dopisy rakouské císařské rodiny a v řadě významných bodů opravuje dosud známá fakta. Především se dočteme, jak tato údajně „zlá tchyně“ svou snachu ve skutečnosti milovala a vážila si jí. Arcivévodkyně Žofie byla nekonečně pyšná na krásu císařovny Alžběty, často ji srovnávala s jinými atraktivními ženami, aby nakonec vždy došla k závěru, že žádná z nich si nemůže dělat nároky na prvenství. Žofie byla Alžbětě přítelkyní a utěšitelkou, nahrazovala jí matku a pomáhala v mnoha životních situacích, a císařovna se často své tchyni svěřovala se svými trápeními. Tyto dopisy vykreslují nový obraz rakouské císařské rodiny, jejíž členové se v soukromí vůči sobě nechovali ani škrobeně, ani ceremoniálně, byli tak domáčtí a normální jako jejich poddaní. Zvláště nápadný je vídeňsky veselý tón jejich korespondence a svébytný humor. Stovky zatím neznámých dopisů vyprávějí veselé, dojemné i smutné rodinné historky a přinášejí řadu nových poznatků. Jedním z nejkrásnějších zjištění je fakt, že arcivévodkyně Žofie a císařovna Alžběta měly (navzdory filmovým příběhům) pokojný a harmonický vztah, že manželský život císařského páru byl vřelejší a láskyplnější, než se dosud běžně soudilo, a že jejich děti byly veselé a originální osobnosti. Především korunní princ Rudolf, dosud líčený jako přecitlivělé a tvrdou výchovou trpící dítě, vystupuje z dopisů jako kurážný chlapík, který se rád předváděl.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2010 , Ikar (ČR)Originální název:
Unsere liebe Sisi, 2008
více info...
Přidat komentář
Kniha byla hezká a zajímavá, ale občas mi vadilo, že se autorka snažila přesvědčovat o pravdě svého názoru.
Kniha se mi moc líbila. Přináší zcela jiný pohled na Sisi a její rodinu a dozvíme se zde také spoustu informací o životě její tchýně Sofie. Je pravda, že se nás autorka snaží přesvědčit o své pravdě a také bych dopisy více oddělila od textu autorky, ale i tak hodnotím plným počtem hvězd, protože kniha je zajímavá a pro mě jedna z nejlepších o Sisi.
Autorka je zamilovaná do Habsburků a na jejích textech je to okatě vidět. Největším přínosem je to, že zveřejnila rodinné dopisy, ale její komentáře pokulhávají, navíc se záměrně vyhýbá čemukoli, co by rozbilo její "převratný" pohled na vztah Žofie a Alžběty (např. se vyhýbá neshodám ohledně stěhování dětí císařského páru). Nevěřte, že Alžběta a Sisi měly idylický vztah, ani nevěřte, že mezi nimi docházelo k vyhroceným střetům. Pravda je kdesi uprostřed.
Informačně velmi hodnotná kniha je plná Žofiiných dopisů (které zůstávaly dlouhou dobu neobjeveny), takže mě až tak nebavila, ale přesto si zaslouží čtyři hvězdy. Dozvěděla jsem se totiž věci, které zásadním způsobem upravily můj dosavadní pohled na Sisi a Žofii. Podle knihy bylo skoro všechno jinak, hlavně co se týká zažité představy Žofie coby zlé tchyně a Sisi v roli nešťastné snachy. Vlastně veškeré dosud vydané životopisy jsou údajně snůškou historických omylů. A nejvíc mě zklamalo, že za to ve velké míře může samotná Sisi, která prý po smrti Žofie nepochopitelně začala trousit nepravdy o tom, jak to mezi nimi bylo. Nebo že by někdo její slova překroutil? Dost mě mrzí, že úplnou pravdu se už asi nedozvíme.
Autorovy další knížky
1996 | Korunu snímám z unavené hlavy |
2010 | Naše milá Sisi |
2005 | Habsburkové a nadpřirozeno |
1996 | Císař František Josef zcela privátně |
2008 | Ferdinand Maxmilián Habsburský |
Opravdu zajímavá kniha, která přináší nové informace prostřednictvím objevených dopisů. Úplně si mi nelíbí dopisy přímo v autorčině textu, to bych oddělila. Zároveň má autorka svůj názor, který čtenáři nutí, což mi také nepřijde úplně vhodné. Oceňuji seznam staveb (zámky, paláce, vily, rezidence) a osob - to mi přišlo zajímavé a nejsem si vědoma, že bych se s tím v nějaké knize takto setkala.