Naše příjmení
Dobrava Moldanová
Slovník Naše příjmení obsahuje výklad přibližně 30 000 českých příjmení, která se nejčastěji vyskytují v České republice. Jeho základem je první vydání této knihy z roku 1984, které vzniklo ze spolupráce Dobravy Moldanové s jejím otcem, Josefem Benešem, autorem průkopnických monografií Česká příjmení a Německá příjmení u Čechů. V tomto znění knihy byl položen důraz na výklad příjmení málo srozumitelných, zvláštních a často vzácných. V novém vydání autorka využila pro onomastiku dříve nedostupný registr obyvatelstva a rozšířila heslář zhruba na dvojnásobek tak, aby zachytila i většinu více frekventovaných příjmení (hranice byla 100 mužských nositelů). Nabízí tak poměrně reprezentativní přehled o tom, jaká rodová jména obyvatelé České republiky užívají a jaký je jejich jazykový výklad.... celý text
Přidat komentář
Knihu jsem si zakoupila před mnoha lety a mám i jiné vydání ovšem obsah knihy je neměnný a to díky svému koníčku Občanské genealogii, jelikož bádání po různých předcích s různými příjmeními dokáže mnohdy překvapit. Obrovský nespočet českých příjmení a hlavně vysvětlení jak každé příjmení vzniklo, k čemu se vztahuje, co vlastně znamená. Tato malá publikace je zajímavostí nejen pro ty, kteří se zajímají o historii, ale pro každého, kdo chce dozvědět něco zajímavého nejen o svém příjmení.
Dobrava Moldanová využila práci svého otce (Josef Beneš - O českých příjmeních) a seřadila příjmení slovníkově. Tím se dobře vyhledávají - a informace jsou dostupné i laikům, které zajímají pouze vybraná příjmení. Obě knihy se výborně doplňují. Pro antroponomastiku jsou přínosná obě díla.
Docela zábavné čtení pro zvědavé a zvídavé. Přesto jde o seriózní lingvistickou knihu, obsahující nepředstavitelné množství práce.
kdo by nechtěl vědět odkud pochází naše příjimení? V každém z nás je ta zvědavost, kterou p.Moldanová velice pěkně zpracovala.
Moc pěkná publikace, vycházející z dříve vydaných knih (např. Naše příjmení od Ant. Kotíka). Líbí se mi, že na rozdíl od Kotíka je u každého zahrnutého příjmení rovnou vysvětleno, z čeho nejspíše vzniklo (byť způsobů vzniku některých příjmení je rozhodně více, než paní Moldanová uvádí), člověk to nemusí v publikaci složitě dohledávat.
Autorovy další knížky
1983 | Naše příjmení |
2005 | Žena umělkyně na přelomu 19. a 20. století |
1976 | Božena Benešová |
2011 | Na písčitých půdách |
2015 | Naše příjmení |
Rozhodně skvělá pomůcka pro badatele a genealogy, kteří chtějí znát vývoj příjmení jejich předků.