Naši netopýři
Miloš Anděra
Netopýři jsou trvalou součástí naší zvířeny. Ačkoli nemají nic špatného „na svědomí“, většina lidí je dodnes považuje za tajuplné až obávané tvory, se kterými není radno mít cokoli společného. Snad za to může jejich výhradně noční způsob života spojený se zdánlivě nadpřirozenou schopností dokonalé orientace v naprosté tmě. Ani odborníci o tom, jak vlastně netopýři – mimochodem jediní aktivně létající savci – ž? í, dlouho nic „pořádného“ nevěděli, až teprve technický pokrok během druhé poloviny 20. století umožnil postupně odkrývat různé „netopýří záhady“. Tušíte třeba, že jednotlivé druhy se navzájem od sebe liší ultrazvukovými signály, nebo kdy a kde rodí netopýři své mláďata, jak rychle rostou a dospívají? Také už známe hodně zajímavých detailů o složení „jídelníčku“ netopýrů – ne všichni chytají hmyz v letu, jak si lidé obvykle myslí. Některé druhy loví velké brouky na zemi, jiné zase sbírají odpočívající hmyz či pavouky z povrchu listů. Jasno už máme rovněž o tom, co všechno netopýři musí stihnout od jara do podzimu, než je chladné počasí donutí vyhledat úkryty v jeskyních, štolách či v dutinách stromů a skal k zimnímu spánku. Ale jsou i takové druhy, které po způsobu tažných ptáků raději volí dlouhou cestu do teplejších jižnějších krajin. A víte vůbec, že u nás nyní ž? e 27 druhů netopýrů, takže jsou nejpočetnější skupinou našich savců? A že čas od času nějaký další nový druh ještě přibude? O tom všem je publikace Naši netopýři, kterou právě držíte v ruce. Najdete v ní mnohem a mnohem víc zajímavostí ze života těchto pozoruhodných tvorů od jejich „vzniku“ (vývoje) a adaptací spojených s létáním až po různá nebezpečenství, která jim současný civilizovaný svět přináší, jak se s nimi vyrovnávají, a jak jim případně můžeme pomáhat. Užitečné bezpochyby jsou i praktické informace o tom, co si počít se zraněným netopýrem či s kolonií, která se usadila někde v domě. Zkrátka – chcete-li se o netopýrech dozvědět co nejvíce, tato knížka vám je představí ze všech možných stran. Zdroj: http://www.kosmas.cz/knihy/201766/nasi-netopyri/... celý text
Přidat komentář
Tak přesně takto by měly vypadat podrobně zaměřené encyklopedie. Mám pocit, že v této knize je prostě všechno. Navíc je to kniha plná krásných a hlavně kvalitních fotografií, která je tištěná na neméně kvalitním křídovém papíře. A cena 120 Kč? To je nádhera! Celkový přímo skvostný dojem tak kazí jen odbytá práce jazykové redaktorky.
Autorovy další knížky
1997 | Svět zvířat I - Savci 1 |
2008 | Národní parky Evropy |
2015 | Naši netopýři |
2001 | Velká kniha živočichů |
1998 | Vyhubená zvířata |
Počet dosud vydaných knížek o netopýrech by se dal spočítat na jedné zmrzačené ruce. Navíc se spíš jednalo o úzce specializované publikace. A tak až tato kniha přináší první ucelený přehled informací o těchto nádherných tvorech. Je psána populárně naučnou formou v tom nejlepším slova smyslu. Je určená pro širokou veřejnost, přičemž v ní nechybí nejnovější (v době vydání) zjištěné vědecké poznatky.
Kromě obligátního popisu všech druhů letounů žijících v ČR tu najdeme i zajímavosti o jejich evoluci, tělesné stavbě, jídelníčku, ročním cyklu nebo třeba migraci. Výborný je i překladový slovník jejich názvů v 6 jazycích pro jednotlivé druhy. Že knížka není suchopárná, dokazuje i kapitola vtipů o netopýrech.