Návod k použití světa
Nicolas Bouvier
Netradiční cestopis s ilustracemi autorova společníka malíře Thierryho Verneta hovoří o jejich několikaletém putování přes Balkán, Turecko, Persii, Pakistán a Afganistán.
Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: 2001 , Tichá ByzancOriginální název:
Usage du monde, 1963
více info...
Přidat komentář
Nádherný cestopis, který by si měl přečíst každý cestovatel. Něco na těch starších cestopisech je!
Je to cestopis a zároveň básně v próze, pozorování zároveň realistické i lyrické, způsob pohybu je podobný zároveň cestování i tuláctví. Autoři se posunují světem tak pomalu, že se dokážou sžít s místy, kterými procházejí, a poznat je na vlastní kůži, smysly, city a pohodlí.
„Svět přes vás přeběhne jak horská bystřina a na chvíli vám propůjčí své barvy. Pak se opět stáhne a zanechá vás tváří v tvář prázdnu, které v sobě všichni nosíme, před tu zásadní nedostatečnost duše, s níž je přesto třeba se naučit žít, bojovat a která je paradoxně naší nejspolehlivější vzpruhou.“
„A to už projel celou Evropu, Rusko a Persii, jenže zatvrzele odmítal odevzdat cestě byť jen jediný kousek ze své celistvosti. Zvláštní cíl: zůstat nedotčený! Zůstat přesně takový trouba, jakým byl člověk předtím! Však toho také nejspíš moc neviděl, neboť není země – teď už to vím –, která by nežádala své kilo Shylockova masa.“
„Tohle povolení se často zamítá; když však člověk předloží jednoduchý, srozumitelný důvod, který úředníka osloví – prohlédnout si zemi, jen tak se toulat, je z úředníka rázem mílius. V každém muslimovi, i četníkovi, dříme kočovník. Stačí říct džahán (svět) nebo sáhrán (cesta) – a už se vidí volný jako pták, kterak pod tenkým srpkem měsíce hledá Pravdu a čechrá prach cest. Když jsem ještě dodal, že nespěchám, měl jsem povolení na to tata.“
Autorovy další knížky
1996 | Japonská kronika |
2001 | Návod k použití světa |
2003 | Ryba-štír |
2007 | Deník z Aranu a jiných míst |
Polská škola literární reportáže měla určitě nějaké vzory a inspirátory. Nicolas Bouvier určitě mohl být jedním z nejvýznamnějších, protože se vždy na svých cestách snažil porozumět místním lidem. Pro současné zájemce o "orientální" země bude tato kniha přínosná a zajímavá i po více než 50 letech od jejího vzniku, přestože se politická situace v této turbulentní oblasti už mnohokrát změnila.