Návrat
Bernhard Schlink
Bernhard Schlink, českému čtenáři dobře známý románem Předčítač a povídkami Útěky z lásky, se ve svém nejnovějším románu zabývá nacistickou minulostí Německa, která prostřednictvím individuálních osudů prolíná do současnosti. Napínavý příběh hlavního hrdiny je zároveň cestou k vlastní identitě. Peter Debauer, lektor německého nakladatelství, pátrá po pointě a později i po autorovi románu o vojáku-navrátilci, jehož příběh si poprvé přečetl kdysi v dětství, avšak rukopisu chyběly poslední stránky. Po letech se náhodou dostane k témuž příběhu znovu a z náhodného setkání se stává posedlost – život Petera Debauera doslova pohltí palčivá potřeba rozkrýt tajemství příběhu, jeho autora, a jak se ukáže, i tajemství vlastního života. Schlink se i ve svém novém románu drží ověřených postupů, jeho řeč připomíná jazyk filmové kamery, kdy autor těží ze silného příběhu, který nezatěžuje složitými větnými konstrukcemi. Každý oddíl je rozdělen do krátkých kapitol, jakýchsi záběrů, jež tvoří uzavřené celky. Autor si se čtenářem nehraje, vede ho příběhem Petera Debauera a my až do poslední chvíle netušíme, jak příběh vlastně dopadne.... celý text
Přidat komentář
Za mě nic moc. Příběh v popisu knihy mě zaujal, ale provedení ne. Nemám pocit, že by se mě kniha čímkoliv dotkla. Tak nějak po mně během čtení stekla, nic neutkvělo...
Krásná kniha, plná zajímavých postřehů. Vše se točí kolem hledání - hledání svých kořenů, hledání lásky, pravdy, otce, sama sebe... na pozadí rozboru díla Homérova Odysseia. Kniha je plná úvah, názorových přechodů. Především však člověk pochopí, že není vše takové jak se tváří či jaké bychom to chtěli mít. Během celého děje Peter dospěl a pochopil...
Líbilo se mi,i když Předčítač byl lepší. Příběh Petera Debauera, který pátrá po konci příběhu, který četl jako malý chlapec a přitom začne rozplétat i svoji minulost.
Kniha, která může být pro ty, jimž se líbil autorův Předčítač, trochu zklamáním, neboť nemá tak silný příběh ani spád, je nenápadnější, všednější, rozdrobenější, ale také reálnější.
Příběhem Petera, jehož pátrání po autorovi kdysi nedočteného románu o návratu z války, se mění v objevování části vlastní minulosti, se prolínají odkazy na Homérova Odyssea jako obecně téma návratu odkudkoli tam, kde očekáváme, že nás někdo očekává... I Peter se nakonec skrze svou minulost i další přidružující se životní peripetie protápe smířen domů, na "své" místo.
Úžasně zpracované téma hledání pravdy, hledání sama sebe, vyrovnávání se s osudem chlapce, který nepoznal svého otce, se lží a nepochopením své matky. Někomu vadí v knížce odbočky a rozvláčnost, ale cesta za pravdou bývá přece klikatá a někdy dlouhá. Mě se ten román líbil, má v sobě i napětí, chvílemi je to detektivní příběh. Homérův Odysseus - návraty, hledání, zklamání, msta to všecko autor používá jako cestu k hledání a poznání pravdy mladého Petera.
kniha o vysporiadavaní sa s nacistickou minulosťou, viac rozťahaná ako Predčítač ale tiež dobrá :)
(SPOILER) Dobré čítanie pre náročnejších čitateľov. Kniha nie je prešpikovaná akčnými scénami, ale jej kultivovaný jazyk drží čitateľa v akomsi duševnom napätí - do poslednej chvíle nie je jasné, ako sa Peter Debauer vyrovná s nacistickou minulosťou otca. Hlavná postava románu hlbšie a hlbšie prepadá želaniu odhaliť identitu záhadného autora románu (v románe) Volkera Vonlandena. Cesta za poznaním ho privedie ďaleko od domova. Až tam dospeje k zdanlivo banálnej myšlienke - že blízka osoba hodna lásky je tá, ktorá nás chápe a neopustí vtedy, keď ju najviac potrebujeme.
Další kniha od mého oblíbeného autora. A opět k zamyšlení.