Návrat deseti tisíc
Jaroslav Šonka
Převyprávění jednoho z nejslavnějších příběhů světového písemnictví – Xenofóntovy Anabáze – odehrávajícího se kolem r. 400 před n. l. Autor vycházející ze svého moderního překladu tohoto díla nic podstatného z knihy řeckého historiografa nevynechává, mění jen expozici a používá fikce první vyprávějící osoby.
Přidat komentář
Pochopil jsem proč Anabaze od Xenofónta patří mezi nesmrtelná díla a nejen to.
Tuto knihu jsem si vyhledal po přečtení knihy Řecký zázrak od p. Zamarovského, abych lépe pochopil tu revoluci v myšlení, který v antickém světě vznikl. V Anabazi si to prožijete – není to jen o technologické převaze, ale právě i o myšlení, které Řekům umožnilo se probít. V knize je popsána obrana proti všem možným formám závisti a zrady (a to dost často i od osob blízkých) – prostě se od Xenofónta v této knize hodně naučíte. Předpokládám, že je to povinná četba pro budoucí velitele a vedoucí pracovníky.
Mé pocity z knihy v podstatě shrnul i Doslov knihy od L. Windmanna [Doslov ve vydání s názvem Návrat deseti tisíc].
Je to velký příběh plný bitev, promýšlení taktik k vítěství a také o tom, kam až od té doby postoupilo lidství, protože ne všechny činy této armády by dnes byly považovány za morální.