Návrat z pekel
Audie Leon Murphy
Silný, krutý příběh servírovaný bez příkras. Audie Murphy byl natolik ideálním americkým válečným hrdinou, jako by ani nebyl skutečnou osobou. Chudý texaský chlapec s andělskou tvářičkou a muškou ostrostřelce zosobňoval veškeré symboly své země: pistolník amerického Západu, který proti velké přesile brání svobodu a spravedlnost. Příběhy jeho bojových zkušeností z tažení na Sicílii, v Itálii, Francii a v Německu je takový, že název knihy není jen hyperbolou; pravděpodobně ve zkušenosti žádného jiného vojáka není tolik bojů na krátkou vzdálenost nebo zblízka. Murphy byl vynikající a statečný bojovník s hlubokým smyslem pro kamarádství, bezpečnost svých spolubojovníků a pro splnění společného úkolu. Přestože mu v den vítězství stále ještě nebylo jednadvacet let, měl v té době na svém kontě 240 (potvrzených) zabitých, zajatých nebo zraněných nepřátel. Válku zakončil jako nejvíce vyznamenaný americký voják v historii; získal dvacet jedna medailí, včetně nejvyššího amerického vojenského vyznamenání, Kongresové medaile cti.... celý text
Literatura faktu Válečné Biografie a memoáry
Vydáno: 2005 , BaronetOriginální název:
To Hell and Back, 1949
více info...
Přidat komentář
Skvělá výpověď amerického vojáka, který za 2. světové prošel Afrikou, Itálií Francií až do Německa. „Znovu vidím válku takovou jaká je: jako neskutečnou sérii problémů, které se týkají krve a vnitřností lidí“. Spousta drastických scén až náš hrdina cítí: „Jsem příliš slabý abych se bál a příliš vyčerpaný, abych si z toho něco dělal“. Z tisíců knih na toto téma je tato rovněž těžko zapomenutelná.
Silný a velice zajímavý příběh z válečného života téměř výhradně v předních linií, protože Audie se v týlu moc nezdržoval. Z posledních dvou stran mrazí a člověk si uvědomí, jak strašné to vojáci měli ve svých hlavách i po válce.
Knihy z různých válek mě zatím nezklamaly a tato není výjimkou. Příběh vojáka a jeho roty ukazuje, jaké to bylo v 2.světové válce. Že přes všechny schopnosti jde i o štěstí. Že tváře okolo se stále obměňují, pokud teda máme kliku a přežíváme. Že v boji nesmíme ztrácet hlavu, protože jinak jsme mrtví. Pokud zachováme klid, jsme mrtví jen možná. Do toho zima, déšť a strava z konzerv... Jak už to bývá, jsou mezi vojáky krom drsných chvil i vtipné hlášky a historky. Knihu hodnotím za 4*, když porovnám třeba s Žraloci a malé ryby, přeci jen něco na zábavnosti ztrácí. Ale je to pochopitelné u knihy psané čistě skutečností.
"Možná jsem se na celou válku díval špatně. Jak můžete s někým měřit síly, když svého nepřítele ani nevidíte? Kde je všechno to kouzlo, když máte nohy plné puchýřů a v žaludku vám kručí?" Audie Murphy
Kniha Návrat z pekel je skutočným príbehom Audieho Murphyho, ktorý sa počas druhej svetovej vojny zúčastnil bojov na Sicílii, v Taliansku, Francúzsku a Nemecku. Na konci tohto vojnového konfliktu získal za svoju odvahu a službu vlasti 21 medailí a stal sa tak vojakom s najväčším počtom vyznamenaní.
Keď som čítal popis knihy, tak som očakával, že kniha bude zameraná hlavne na Audieho Murphyho ako osobu a bude popisovať v prvom rade jeho bojové zážitky z frontovej línie. Autor sa však nesnaží vyzdvihovať seba, ale zameriava sa na svojich spolubojovníkov a kamarátov. To samozrejme neznamená, že tu nie je jeho pohľad na vojnu alebo činy, ktoré vykonal, ale podľa popisu knihy by človek čakal trochu iný štýl rozprávania. Samozrejme to pre mňa nie je mínusom, ale skôr plusom. Celé rozprávanie je doplnené dialógmi, ktoré mi prišli často zábavné, ale autor sa nesnaží z vojny robiť nejaké zábavné dobrodružstvo. Aj tieto dialógy sú zapracované tak, že čitateľ napriek vtipným hláškam zúčastnených vníma ponurú a krutú realitu, v ktorej sa nachádzali títo vojaci.
Jediný problém, ktorý mám s knihou je začiatok. Prišiel mi dosť chaotický a trvalo pokiaľ som sa začal orientovať v menách a prezývkach, takže zo začiatku sa mi toto dielo trocha ťažšie čítalo.
Zaujímavosť: V roku 1955 vyšiel film podľa knihy, kde si Audie Murphy zahral samého seba. Taktiež pesnička od skupiny Sabaton s názvom To Hell And Back je venovaná jemu.