Nebe a Peklo: Válečný deník německého parašutisty
Martin Pöppel
V osobní výpovědi o dramatu 2. světové války sledujeme osudy autora od r. 1933, kdy Pöppel vstoupil do Hitlerjugend a pak prodělal dobrovolný výcvik ve výsadkovém pluku. S elitní jednotkou se účastnil i nacistického napadení Polska. První boj okusil 10. 5. 1940, kdy německá letadla napadla Holandsko. Autor dramaticky líčí velké bitvy, jichž se sám účastnil: např. přepadení norského Narviku, boje na Krétě i na východní frontě. Byl svědkem smrti svých spolubojovníků r. 1943 na Sicílii a v jižní Itálii i rok nato v Normandii při spojenecké invazi do Evropy. Válečný deník se uzavírá r. 1945, kdy Pöpel skončil v bojích na Rýně jako britský válečný zajatec. Pöppelovy názory prošly za ta léta zásadní změnou: z chlapce dychtícího po vojenské slávě, ochotného zabíjet, zůstal vyčerpaný a demoralizovaný 24letý veterán. Brzy přijal celou pravdu o nacismu, přestože za něj nasazoval svůj život.... celý text
Literatura faktu Válečné Biografie a memoáry
Vydáno: 2001 , Knižní klub , BaronetOriginální název:
Heaven and hell, 1988
více info...
Přidat komentář
Pěkná kniha, jsem potěšen, že i z "druhé" strany (Německo) jsem částečně zjistil jak to viděli vojáci této strany. Některé pasáže se mi zdávaly zbytečně dlouhé, ale i tak je druhá světová válka celkem dobře popsaná. Doporučuji přečít, je celkem dobré čtení.
Je to pěkný pohled na výcvik a nasazení zejména v prvních letech války, kdy se naplno začalo využívat paradesantní jednotky, ať už k narušení v týlu nepřítele nebo jako hlavní údernou sílu.
Tady sledujeme osud německého výsadkáře, který prošel přes většinu bojišť Evropy, a zejména v prvních roce války, kdy výsadkáři slavili jeden úspěch za druhým a vidíme jak se utužuje kamarádství mezi spolubojovníky, at´je to v Poslku, Holandsku nebo v Norsku a pak zejména při tuhých bojích na Krétě, která je dávána za příklad, perfektně provedené výsadkové operace.
Velmi zajímavá knížka, která samozřejmě ukazuje i utrpení civilistů, vystavěných neustálemu bombardování a nasazení ve výrobě pro armádu.
Pro mě ukázala, jak vojáci skoro do poslední chvíle věřili, že nesmějí přestat bojovat až po jejich vystřízlivění v zajetí a návratu domů.