Nebojte se Ameriky. Vyprávění nejen o záludnosti amerických záchodků, náboženství, historii a životě Indiánů
Martin Gilar
Lákalo by vás vydělávat si na živobytí v jiné měně než v korunách? Chtěli byste bydlet pod palmami na pobřeží oceánu? Pokud máte dobrodružnou náturu, není obtížné si to vyzkoušet. Druhé a rozšířené vydání knihy Nebojte se Ameriky líčí autorovy postřehy z dlouholetého života za oceánem. Můžete v něm najít nejen tipy pro turisty, ale i porovnání kladů a záporů všedního života v USA. Dozvíte se například o tom, jak dlouho trvá, než zvládnete angličtinu, co vám bude v americké kuchyni chutnat (a čemu se raději vyhnout) a jak získat Zelenou kartu. Kniha se špetkou ironie a pořádnou dávkou humoru porovnává život v Čechách a ve Spojených státech. Dozvíte se více o Americe pohledem zevnitř, o americké národní hrdosti, výchově dětí, školství, nebezpečí termitů a proč Texasané tak milují zbraně. A také něco o záludnosti amerických záchodků, náboženství, historii a životě amerických indiánů. To, co se nedá vyjádřit slovy, doplňuje bohatá fotografická dokumentace. Můžete ji číst jako neobvyklý turistický bedeker, vtipné příběhy z cizí země, nebo návod pro potenciální emigranty. Zbystřete, pokud toužíte po životě v exotických krajinách. Než se však zapíšete do loterie o Zelenou kartu, přečtěte si následující test. Pokud odpovíte na většinu otázek ANO, ještě si nákup letenek promyslete. 2. doplněné vydání... celý text
Přidat komentář
Velmi dobrá kniha o USA z pohledu českého vědce, který se do Ameriky přestěhoval ve 30-ti letech.
Perfektní kniha, četla se jedna radost. Autor knihy má výborné pozorovací schopnosti a zkušenosti, které dokáže pak bohatě a barvitě líčit.
Za můj krátký čas strávený v USA, jsem si o životě tam taky již udělal nějaký obrázek. U spusty věcí (jako např. obecně špatné stravování, všudypřítomná absence pěšců) jsem si však nebyl jist, zda se nejedná jen o lokální záležitost. Nejedná. Co se mi na knize ale líbilo nejvíce, je, že autor neporovnává a nehodnotí vůbec černobíle a nepíše ve jménu nějaké ideologie či v prospěch některé politické strany.
Život USA má zkrátka svá pozitiva (více příležitostí, obecně lepší formální mezilidské vztahy, větší možnosti si něco pořádného vydělat), tak svá negativa (kriminalita, stravování, konzumní způsob života, osamělost). V knize se toho ale dozvíte daleko víc, navíc velice vtipně podané. Vřele doporučuji knihu přečíst - i těm, kteří o životě v Americe neuvažují.
Socík, doláč, Amík, pyžamáč....styl autora mi úplně neseděl. Přesto kniha, či její části stojí za přečtení i za úvahu nad souvislostmi. Trochu k pobavení, zůstala i melancholie nad hrdou Amerikou, ale mnohé je pochopitelné. Nejvíc se mi potvrdilo, že patřím do Evropy v kapitole Na vandr v Americe.
Normálně cestopisy nečtu, ale tuto knihu jsem si s chutí přečetla už podruhé. Dokonce jsem se přičinila o to, že ji učitelka angličtiny doporučovala svým studentům jako učební pomůcku k poznání země, kam se případně chtěli vydat. Výborná příprava na civilizační šok, který člověka ani nenapadne. A těm, kdo by chtěli blíže poznat americké zdravotnictví doporučuji knihu Český lékař v Americe od Nonny Auské.
Pokud jste někdy jenom trošku uvažovali o tom, že to je za velkou louží lepší, než na našem rybníčku, přečtěte si prosím tuto skvělou knihu. Realita je drsná. Přesto, že je pan Gilar vysokoškolsky vzdělaný s vynikající angličtinou s lehkou nadsázkou popisuje, jak je těžké i v Americe vydělat na chleba. Osobně jsem měl na knize nejraději srovnávání konkrétních věcí USA vs. ČR. A opravdu si nevedeme vůbec špatně, zejména v důležitých věcech, jako např. stravování a zdravotnictví. Nevěříte? Přečtěte si tuto knihu a napište vaše dojmy.
Skvělá kniha. Autor porovnává rozdíly mezi českým a americkým prostředím, píše o tom, co je civilizační šok a rozebírá odlišnou povahu Američanů. Kniha je psaná vtipně - hodně mě pobavila třeba věta: "Taky se tam hemží krabi podkovoví (Horseshoe crab), kteří vypadají jako kříženec trilobita s prvním vývojovým stádiem Vetřelce." - když se mrknete na fotku, zjistíte, že je to naprostá pravda :-)
Pokud se chcete dozvědět, jak se opravdu žije v Americe, tahle kniha stojí za to. Potvrzeno vlastním pobytem za mořem.
Autorovy další knížky
2013 | Zamrzlý vesmír |
2012 | Nebojte se Ameriky. Vyprávění nejen o záludnosti amerických záchodků, náboženství, historii a životě Indiánů |
2019 | Amerika na druhý pohled |
I když je kniha již mírně neaktuální, je to zajímavý cestopis, který nenáročným popisem přiblíží USA, zejména život v Massachusetts. Bavilo.