Nedomyšlená společnost
Jan Keller
Úspěšný autor přibližuje sdělně a poutavě některé motivy obsažené v pracích současné evropské a americké sociologie týkající se nefunkčních aspektů moderní společnosti.
Přidat komentář
11.01.2020
Knížku jsem četl před mnoha lety, když mi byla doporučena při studiu historie. Nelituji, že jsem s touto knihou objevil sociologii a práce profesora Kellera. Spíše bych doporučil k četbě mladší knížky, které jsou nabytější faktografií a zabývají se současnou společností ze širšího úhlu pohledu.
Kniha napsaná před téměř 30 lety, ale na její aktuálnosti se za tu dobu nic nezměnilo, spíše bych řekl, že jsou její závěry stále platnější a výstižnější. Zvlášť současná situace velmi zdařile ilustruje platnost závěrů knihy – zejména ten hlavní, že naše společnost rozhodně není společností rozumu – ať už jde o chování části populace, nebo naopak vlády, která tohle chování nedokáže nebo možná nechce pochopit a svá opatření tomu uzpůsobit. Anebo třeba chování státních organizací, které v prvé řadě hledí na zájmy svých členů a teprve sekundárně na zájmy těch, na jejichž ochranu byly vytvořeny (viz třeba přednostní očkování ve Státním zdravotním ústavu). I když mi někdy přece jen závěry v knize připadaly příliš spekulativní či zaměřené pouze na potvrzení jedné teorie či jen na určitý výsek skutečnosti (a některé faktory neberoucí v potaz), celkově to však bylo velmi zajímavé a podnětné čtení. Keller vystudoval nejen sociologii, ale i historii – z mého pohledu mimořádně vhodná kombinace k pochopení zákonitostí vývoje společnosti a jejích rozmanitých aspektů. Zvláště ty historické exkurzy mě bavily. Kromě toho mě překvapilo, s jakou lehkostí a všudypřítomným vtipem a ironií píše. Párkrát jsem ho viděl ve sdělovacích prostředcích a působil na mě sice jako chytrý a vzdělaný, nicméně při vyjadřování trochu těžkopádný člověk. Ale perem zjevně vládne výborně.