Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!
Miloš Gregor , Petra Vejvodová
Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Média, politici, sociální sítě – ze všech těchto zdrojů se na nás neustále valí dohady o tom, kdo, jak a proč se nás snaží dezinformovat. Co ale často opakovaná spojení fake news, dezinformace a alternativní fakta zahrnují? Jedná se o fenomén posledních let, nebo jsou tu s námi, šikovně skryté, už dlouhá staletí? Jak je možné, že fungují? Kdo a proč je vypouští? A co je hlavní, jak se proti nim můžeme bránit? Tato kniha se šikovnou manipulací v samotném názvu vám pomůže najít odpovědi, nebo alespoň poskytne vodítka k přemýšlení nad každodenní záplavou informací, se kterou je dobré se vypořádat kriticky, ale bez zbytečné paranoie.... celý text
Přidat komentář
Jasně, a opravdu je vrchol důvěryhodnosti "kolektiv autorů". Tak tím korunovaly svojí debilitu. Banda hlupců co chtějí diktovat lidem co si mají myslet, teda spíš nemají... Demokratůra v podání mladých, hloupých aktivistů a "kolektivu Autorů" z BISky.
Kniha obsahuje všechny "základní" informace týkající se dezinformací, líbilo se mi, že se zabývá i historií propagandy a šíření dezinformací, a to i historií poměrně dávnou. Současně pro mě byla trochu zklamáním, protože přinesla jen velmi málo nových informací (kdo se o téma alespoň trochu zajímá, má pocit, že čte jen dobře zformulovanou formu vlastních úvah a postřehů). Na mě byl text až příliš "čtivý", trochu mě obtěžovalo neustálé upozorňování na to, že cílem autorů bylo napsat knihu srozumitelnou (myslím, že běžný čtenář by zvládl i trochu "odbornější" level). Na druhou stranu možná jsem špatně odhadla cílovou skupinu - tuto knihu bych doporučila zejména žákům na 2. stupni ZŠ a středoškolákům.
Knížka jako taková mně osobně nedala nic, protože jsem to vše už 100x slyšel a četl. Ta problematika mě šíleně zajímá. Nicméně knihu považuji za velmi důležitou pro lidi, kteří jsou někde na pomezí. TI, co jsou propagandou už semletí, tohle dílo stejně odloží jako škvár. Jediné, čeho se obavám a oprávněně nejspíš - že ti pro které je kniha určená a kteří by si z ní opravdu měli vzít poučení, těm se pod oči prostě stejně nedostane.
Umně zpracovaný náhled na problematiku dezinformací, hoaxů a propagandy. Kromě historických zajímavostí a vývoje těchto internetových "fenoménů", jakož i jejich charakteristik a odlišujících znaků, lze ocenit především návod jak se proti nim bránit. Jediné co by knize prospělo navíc je jistá kazuističnost, tedy rozebrání skloňovaných dezinformačních zpráv a ukázka toho jak se na ně "nenachytat". Celkově však oceňuji jak literární kvalitu knihy, tak především její ctnostný záměr. Určitě lze její četbu doporučit k prohloubení kritického myšlení všech, kdo o to mají zájem.
Já vlastně vůbec nevím, co jsem čekala, když jsem se do této knihy pustila. Asi mě nalákalo grafické zpracování. Dle obálky jsem také asi čekala nějaké zajímavosti o vzniku a šíření konkrétních hoaxů a fake news včetně jejich konkrétních dopadů na společnost. Jenže ouvej. Nechala jsem se napálit. Kniha je spíše takovým velmi jednoduchým úvodem do problematiky s vysvětlením co to je, kde se to vzalo, jak fungují média a internet apod. Pro mě v knize nebylo nic zvlášť objevného.
Kniha již v předmluvě uvádí, že její název je záměrně manipulativní jako většina titulků dezinformačních článků. Právě dezinformace, manipulace a tzv. fake news se chystá více přiblížit a nabídnout alespoň základní vhled do problematiky.
Knížka, kterou mi půjčila Ori a kterou by si měl přečíst každý, kdo se pohybuje na sociálních sítích. Nejen o tom, co všechno nemusí být pravda, ale i o tom jak funguje náš mozek a jak zpracovává informace. Kniha je plná užitečných informací jak se v kyber prostoru vyznat, jak se naučit rozlišovat reálné informace od fake news, proložena výsledky ze zajímavých studií i experimentů. Velmi zajímavé čtení, které obyčejnému člověku přiblíží jak vlastně ten internet kolem nás a informace na něm fungují.
Jak již naznačují ostatní komentáře, je to takový stručný úvod do problematiky. Pokud jste o tématu už něco četli, moc nového vám tato kniha nedá (to bych doporučil spíše titul V Síti dezinformací), protože v podstatě všechny části jsou brány dost povrchně. Což ostatně vzhledem k malému rozsahu ani jinak nejde. Nicméně jako pomůcku pro mediální výchovu středoškoláků to určitě považuji za výborný počin, který (snad) pomůže zvýšit mediální gramotnost.
--- Čteno z povinnosti do školy. ---
Tentokrát mi vůbec nevadilo, že jsem na VŠ dostala povinnou četbu. Zpracování je moderní, červené nadpisy jsou skvělý nápad, bonusové informace v rámečcích, fotky, atd... Tohle není žádná nudná učebnice.
Poprvé, co mě vážně bavilo číst učebnici!
Zajimava kniha. Četla jsem ji s prestavkami, ale prinesla mi přesně, co jsem od ni ocekavala. Nejpraktictejsi byla poslední čtvrtina.
Vlastně trochu zklamání. Celkový dojem u mě hází o příčku níž grafické zpracování (to větší řádkování vypadá jako v závěrečné práci nějakého studenta, rámečky jsou tam taky tak Halabala). Chválím záměr, oceňuji shrnutí, jak se fake news nenechat zahltit, ale čekala bych trošku záživnejší formu, pokud kniha cílí na mladší čtenáře, případně konkrétní ukázky dezinformací, třeba i mimo hlavní text, aby byla ta jednolitá struktura trochu rozbitá. Obálka totiž láká na něco, co uvnitř možná ani nenajdete. A pokud už jste si o fake news někdy něco studovali, mnoho nového neobjevíte. Přesto knihu neodsuzuji, jen jsem prostě čekala něco jiného.
Vcelku zábavná poučka o historii fake news a jejím praktikování dnes. Určena těm, kteří o tomto fenoménu ví minimum nebo se chtějí dozvědět jakýsi základ na jednom místě. Kniha to není zbytečná, ale neobsahuje nic navíc, co běžný, virtuálnem nepožraný uživatel (nejen internetu) neví. Takovým hlavním rysem, který někomu sedne a někomu ne je fakt, že knihu psalo více autorů a mne osobně to nesedí.
Kniha mi nepřišla nějak zásadně objevná... Na druhou stranu rozumím, že jako člověk, který dokáže ověřovat informace a vnímat rozdíl mezi informací objektivní a informací poskytující "tu jedinou skutečnou pravdu", možná nejsem úplně čtenář, na kterého kniha cílí.
Na druhou stranu třeba svým rodičům bych knihu dal jako povinnou četbu a kdyby to šlo, museli by povinně udělat večer z toho co četli referát a k tomu stokrát opsat větu: "Nemůžu věřit parlamentním listům."
Takže průměr - tedy 3 hvězdičky.
Velmi povrchově napsaná kniha. Po přečtení jsem se nedozvěděla nic, co bych už nevěděla. Je super knihy o tomto tématu vydávat a šířit veřejnosti, ale možná trošku víc dopodrobna, tahle mi přišla jakoby byla napsaná pro děti.
Díky za tuhle knihu. Tohle by se mělo vyučovat jako povinný předmět na každé základní škole :) kniha byla napsaná velmi poutavě, takže i když bych jindy po takovémhle žánru nesáhla, tato kniha mě přesvědčila.
Nemůžu se rozhodnout, jestli je kniha učebnice nebo beletrie. Spíš se přikláním k té učebnici, protože si knihu umím představit jako zdroj pro mediální výuku. Je tu mnoho užitečných rad a informací, o kterých by uživatelé internetu měli vědět.
Tuhle útlou knížku se určitě vyplatí si přečíst! Pokud se o média, historii a fake news už nějakou dobu zajímáte, ne vše pro vás bude novinkou. Ale i tak vás možná něco překvapí. Zároveň se ale trochu bojím, že třeba moje babička by si z téhle knížky nic neodnesla. Asi je to určeno spíš mileniálům - a tak nezbývá než doufat, že se trocha osvěty podaří.
Poprvé jsem o knize slyšela na konci Listování během reklamy na příště. Letos při hledání témat knih do čtenářské výzvy jsem na ni opět narazila a uvědomila jsem si, že to asi bude ona.
První půlka se mi moc líbila, historické příklady byly moc pěkně přirovnány k současnosti. Když se historie vyčerpala a zůstala pouze současnost, tak knize došla šťáva. Při radách, jak nenaletět, se stále opakovalo jenom jinými slovy to samé dokola.
A chybělo mi vysvětlení, proč někdo vytváří dojem, že světu vládnou ještěří lidé.
Mám vystudovanou žurnalistiku, takže pro mě určitě zajímavé čtení.