Nejlepší science fiction a fantasy 2011
Jonathan Strahan
VÝBĚROVÁ ROČENKA TOHO NEJLEPŠÍHO Z FANTASTICKÉHO ŽÁNRU. Druhý svazek ročenkové řady známého editora Jonathana Strahana nabízí čtenářům skvělou příležitost poznat kvalitu a rozmanitost současné angloamerické fantastiky v umně sestaveném výběru, v němž se bok po boku objevují nejen mistři žánrů science fiction a fantasy, ale i nadějní nováčci, jejichž práce u nás dosud neznáme. Těšit se můžete na česky dosud nepublikované povídky. Chybět nebudou práce dobře známých autorů fantastického žánru, ale poznáte i slavná jména budoucnosti. Představí se vám například Neil Gaiman, Peter S. Beagle, Jeffrey Ford, Stephen Baxter, Ian McDonald, Hannu Rajaniemi, Robert Reed, Bruce Sterlin, Michael Swanwick a mnoho dalších. Kniha je výběrem toho nejlepšího z roku 2011, dostane se vám tak sebrané smetany nejaktuálnějšího ražení v mohutném výběru talentovaného a cenami ověnčeného žánrového editora. A navíc v kvalitním překladu – mezi překladateli nechybí osvědčená jména jako Milan Žáček, Pavel Bakič, Petr Kotrle, Viktor Janiš, Daniela Orlando, Aleš Heinz či Roman Tilcer. KNIHA OBSAHUJE ŘADU OCENĚNÝCH POVÍDEK. Při jejím rozsahu si přijde na své každý a opravdu stojí za to číst i těch pár více či méně rozporných příspěvků. Strahanova antologie je totiž stejně tak zábavná jako edukativní. - Roman Lipčík, iLiteratura Kniha do písmene naplňuje smysl antologií: podává široký přehled a nedrží se jen osvědčených jmen, představuje i nové autory. Lze v ní sledovat různé přístupy a styly, stejně tak široký záběr námětů, které spadají do fantastické literatury, a také trendy. - Michaela Buriánková, XB-1 Podtrženo a sečteno, Strahanova ročenka obsahuje jednatřicet povídek ověnčených různými cenami či alespoň nominacemi na ně. Očekávat tedy můžete spíše náročnější příběhy – což ovšem nijak neumenšuje potenciál jejich zábavnosti. - Jan Žlebek, Sarden... celý text
Přidat komentář
Vynikající a pestrá antologie povídek. Některé mě bavily více, některé méně, z některých jsem byl nadšený, ale to je samozřejmě dáno ohromným záběrem nápadů a autorů.
Bohatý a rozmanitý výběr zajímavých povídek, které dohromady mapují široké spektrum současné fantastiky jako takové. Čili nechybí mimozemské invaze, bojoví roboti, steampunk, magický realismus, bajky, surrealismus, kolonizace Marsu, postapo nebo třebas vzpoura domácích spotřebičů. Osobně mi přišlo, že oproti minulé ročence ubylo čistě dobrodružných povídek, a ty žánrově čisté jsou ty kratší, nejdelší povídky sbírky se pak žánru jen letmo dotýkají. Ale i tentokrát jsem hodně spokojen, subjektivně slabší práce se najdou (jako v každé antologii), ale ty zapamatováníhodné převažují. Moje vrcholy sbírky jsou slzopudný "Papírový zvěřinec" Kena Liu a hard-sci-fi plné technických slovních patvarů "Server a dračice" Hannu Rajaniemiho.
Část díla
Bílé čáry na zeleném poli
2011
Co jsme zjistili
2011
Co se dotkne vzduchu
2011
Dalarnský koník
2011
Dobrou noc, měsíce
2011
Autorovy další knížky
2011 | Meče & temná magie |
2012 | Nejlepší science fiction a fantasy 2011 |
2007 | Locus – To nejlepší z fantasy a science fiction |
2008 | New Space Opera |
2010 | New Space Opera 2 |
Ani tento výber najlepších sf-f poviedok za rok 2011 od Strahana nebol žiadne terno. Tematicky mi veľmi nesedel. Antológiu zachraňujú dve riadne pecky. Suverénne najlepšou poviedkou je "Papírový zvěřinec" od Kena Liu aj napriek tomu, že je viac poetický ako fantastický v tesnom závese nasledovaný pre zmenu riadnou akciou v poviedke "Malak" od Petra Wattsa.
Za zmienku stoja ešte veľmi dobré poviedky od Eugenie Lily Yu, An Owomoyelovej, Dylana Horrocksa, Iana McDonalda a Nnedi Okoraforovej. Teda prečítanie tejto knihy nie je až taká strata času, ale ani teda nič moc na to, že je to pomerne bichľa, ktorú by som nechcel schytať do hlavy ak by niekomu vypadla z balkóna na 12...