Německá revoluce 1918-1919
Sebastian Haffner
V novověkých dějinách je jen velmi málo událostí, které by byly hodnoceny tak rozdílně jako německá revoluce z let 1918-1919. Vznikla během ní legenda o \"ráně dýkou\" do zad, hovoří se o \"importované revoluci\", a mnohdy se dokonce setkáváme s názorem, že ke skutečné revoluci vlastně vůbec nedošlo. Sebastian Haffner tyto legendy boří. Líčí to, co se skutečně událo, rozvíjí historickou situaci, která umožnila vznik revoluce i to, jaké byly důsledky jejího ztroskotání a do jaké míry jsou ještě i dnes citelné následky této promarněné příležitosti. Haffnerova kniha je nejen poutavým historiografickým dílem, ale zároveň i poučným čtením o chování a morálce těch, kteří na svých bedrech nesou politickou odpovědnost.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 1998 , BooksOriginální název:
Die deutsche Revolution 1918/19, 1991
více info...
Přidat komentář
Velmi čtivý popis událostí těsně před koncem a následujících po ukončení 1. světové války v Německu. Kapitulaci Německa a v jejím důsledku zakořeněnou představu o "ráně dýkou do zad" politiky armádě, která zůstala neporažena, autor podává jako realizaci představ generála Luddendorfa, který nechtěl, aby odpovědnost za nevyhnutelnou porážku Německa ležela na vojácích. Velmi poutavě jsou pak popsány postoje SPD a jejího vůdce Fridricha Eberta, nejprve směřující k realizaci revoluce, aby se jí následně snažil potlačit a zachoval si tak moc, a to i za pomoci složek, které byly k vládě nepřátelské a proti ní předtím vystupující. V postoji SPD k událostem v období let 1918 až 1920 pak autor vidí příčinu sporů s KPD, neschopnosti levice vzájemně spolupracovat a vytvoření tak prostoru pro pozdější nástup Hitlera v roce 1933.
Další ze smutných kapitol bouřlivých poválečných let 1918-1919, tentokrát z Německa. Přesně jak se píše v záložce, jde nejen o poutavé historiografické dílo, ale i o poučné čtení o chování a morálce těch, kdož na svých bedrech nesou politickou odpovědnost.
Autorovy další knížky
2002 | Příběh jednoho Němce: Vzpomínky na léta 1914–1933 |
1995 | Od Bismarcka k Hitlerovi - pohled zpět |
1998 | Německá revoluce 1918-1919 |
1996 | Churchill |
2009 | Hitlerův vzestup a pád |
Vynikající kniha, která velice poutavě a detailně popisuje dramatické události, které sehrály osudovou roli hned dvakrát.
Za prvé, když po zhroucení fronty a konci války bylo Německo na prahu revoluce, kterou paradoxně potlačilo vedení politické strany, která ji předtím celá desetiletí hlásala a vyhlížela. A to za pomoci protofašistické pravice.
A za druhé, když se ve třicátách letech drali nacisté k moci. Po pročtení Haffnerovy knihy je jasný smysl bonmotu "Ein Geschrei geht durch das Land: Wer hat uns verraten? Die Sozialdemokraten!".
Zpětně je pak pochopitelné, proč (minimálně v Německu) mezi KPD a SPD zela tak hluboká propast, ba dokonce nenávist; proč němečtí komunisté označovali sociální demokraty celá dvacátá léta jako "sociálfašisty" a proč jen těžko oba mocné politické proudy (ve volbách roce 1932 dostali Sociální demokraté 7,959 000 hlasů, komunisté dalších 5,282 000) mohly postavit nějakou společnou frontu dříve, než s oběma nacisté udělali krátký proces.