Německé tajné zbraně druhé světové války
Ian Vernon Hogg
Podrobné odborné informace a překvapivá odhalení o projektech a vývojových programech německých tajných zbraní z období 2. světové války.
Literatura naučná Vojenství
Vydáno: 2002 , Ivo ŽeleznýOriginální název:
German Secret Weapons of the Second World War
více info...
Přidat komentář
První seznámení s autorem a mile překvapen, unikátní informace, není to běžná kniha ohledně tajných německých zbraní. Za nejlepší považuji kapitolu o dělostřelectvu, kromě notoricky známých dělech Gustav, Dora, zmínka o dalších kanonech 600 mm ráže známých jako Gerät 041 a dalších dělech. Výroba těchto super děl byla drahá a náročná za cenu výrobu 1 děla se dalo vyrobit 28 tanků Tiger po srovnání. Na konci knihy seznam firem kde se se součástky na tajné zbraně vyráběly, nechybí i Škodovi závody Plzeň, zbrojovka Brno, Vítkovické železárny Morava -Ostrava. Kniha opravdu našlápnutá informacemi, doplněna kresbami, plánky i fotografiemi zájemcům o tutotématiku doporučuji.
Velice zajímavá kniha, byť svým odborným technickým stylem zaměřená spíše na užší okruh fandů vojenství, zbraní a historie. Do jejího nevelkého rozsahu je vtěsnáno překvapivě velké množství podrobných informací o německých tzv. tajných zbraních různých druhů, ať už dotažených do stádia sériové výroby, či jen prototypů nebo pouze "na papíře", a to včetně fotografické přílohy a množství pérovek a náčrtků. Jedinou, ale naštěstí ne příliš výraznou, chybkou na kráse jsou občas pokulhávající překlady odborných termínů (pobavil mě překlad neoficiálního označení stíhacího letounu He 162 "Volksjäger" (tedy "lidová stíhačka") jako "lidská stíhačka", což by mohlo mylně evokovat sebevražedné letadlo).
Autorovy další knížky
1997 | Slovník bitev |
2002 | Německé tajné zbraně druhé světové války |
2005 | Moderní ruční palné zbraně |
2002 | Jane's palné zbraně: příručka pro rozpoznávání |
2006 | Vojenské ruční palné zbraně |
Z knížky je patrné, že se autor německým tajným zbraním věnoval opravdu důkladně. V knize najdeme i technické nákresy a fotky. Jde se opravdu do hloubky, například u řízených střel V1, V2 rozebírá vývoj motorů, který jim předcházel a pak se postupně dostává až k výrobě těchto na svou dobu nesmírně vyspělých zbraní. Podrobně sleduje zkoušky, postupné vylepšování, problémy, které bylo nutné vyřešit. Probere i protiakce spojenců (bombardování továren/odpalovacích ramp, obrana proti střelám). Dozvíme se i kolik jich bylo vyrobeno a jaké množství z nich doletělo k cíli. Třeba V1 šly sestřelit, ale V2 už nikoliv, proti nim obrana neexistovala. Podobným způsobem postupuje i u ostatních zbraní. Čtení je to opravdu nesmírně zajímavé (takovou nálož překvapivých informací jsem nečekal), dokonce se věnuje i tomu, kdo projekty schvaloval a dle jakých kritérií.