Nemusíš si ubližovat

Nemusíš si ubližovat
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/529126/bmid_nemusis-si-ublizovat-658f348d53aa2.png 4 6 6

Přestaň si ubližovat – teď a napořád! Řežeš se nebo se sebepoškozuješ? Máš pocit, že ti bolest pomáhá zvládat chvíle, kdy se cítíš jako slabý, bezmocný člověk? Děláš to, aby se ti povedlo zmírnit emoční bolest nebo aby se ti ve světě, který je pro tebe složitý, dařilo cítit něco jiného než naprostou prázdnotu? Existuje mnoho důvodů, proč se lidé uchylují k sebepoškozování. A pravda o něm je jediná: sebepoškozování je destruktivní a někdy i život ohrožující cesta, jak zvládat emoční bolest. Naštěstí existují bezpečnější způsoby, jak zacházet se svými emocemi. V knize Nemusíš si ubližovat představuje psycholožka a specialistka v dialektické behaviorální terapii Sheri Van Dijk účinné dovednosti, které ti pomohou zvládat bouře emocí. Ve chvíli, kdy tě uchvátí snaha o sebeubližování, najdeš v této knize možnosti, jak jim odolat a pracovat se sebou bezpečněji. Kniha osloví i rodiče a terapeuty teenagerů se sebepoškozovacím chováním, s depresí, úzkostmi a hraniční poruchou osobnosti a může se stát oporou pro terapeutické programy. Využijí ji i učitelé a školní psychologové.... celý text

Psychologie a pedagogika Zdraví Pro děti a mládež
Vydáno: , Portál
Originální název:

The DBT skills workbook for teen self-harm, 2021


více info...

Přidat komentář

vladku
07.06.2024 4 z 5

Čtu preventivně, takže budu hodnotit především z pohledu teorie. Myslím si, že kniha je dobrá přiručka pro někoho, kdo chce pochopit své či někoho blízkého sebepoškuzující chování. V první kapitole je vysvětleno co je sebepoškozování a co je sebedestruktivní chování a proč ho lidé dělají, co jim to vlastně přináší. V následujících kapitolách najdete postup, který vám může pomoci jak sebepoškozující chování omezit nebo dokonce vymýtit, samozřejmě nejdříve vám pomůže najít odhodlání tak vůbec začít.
Jako u každé knihy, člověk musí být opatrný v interpretaci. Např. v sebedestruktivním chování je jako jedna z položek "hladovění". JIné knihy doporučují občasné hladovění jako formu očisty, shazování kil. Kde je pravda? Obé může být pravdou. Záleží na míře, účelu.
Nějaké sebepoškuzující/sebedestruktivní chování je častější než se předpokládá, raději si knihu přečtete, kvůli sobě i svým blízkým.

Kyri
18.05.2024 1 z 5

Kniha nabízí praktickou aplikaci DBT. Je to divný mix mindfulness a KBT. Vzhledem k tomu, že KBT vychází z názoru, že když pochopíš své chování, můžeš ho kontrolovat, který považuji za nesmysl, tak jsem byla zvědavá, jak si autorka s touto problematikou poradila v rámci DBT. Nic moc. První část je věnovaná hlavně KBT. Jsou tam vyloženě návodné příběhy, jak se někdo cítil špatně, někdo jiný mu sdělil, že to řeší sebepoškozováním. Sice mu to přišlou divné, ale ve slabé chvíli to zkusil, a ono mu to pomohlo. Takovéhle příběhy pro mládež??? Vydržela jsem, části, která se věnuje mindfulness je výrazně lepší, i když prvky z KBT to trochu kazí. Moc hezké je cvičení laskavosti. Ale nad tím, že v jedné kapitole autorka popisuje, jak se vyhnout hodnocení, a o dvě kapitoly dál uvádí cvičení na rozeznání, co je a co není efektivní chování, mi zůstal rozum stát.
DBT je z mého pohledu směska, která lepí KBT k mindfulness, které fungovalo hezky i bez něj. Dokonce mám pocit, že v podání autorky ty její negativní sugesce a příběhy to mindgulness spíš poškozují.