Nenásilná komunikace v praxi
Marshall Rosenberg
Čeká vás nepříjemné setkání se šéfem. Právě vám volala učitelka, aby si postěžovala na vaše dospívající dítě. Je večer a pohádali jste se s partnerem. Co uděláte? Všichni se čas od času ocitáme v podobných situacích a až příliš často se uchylujeme ke starým neúčinným vzorcům chování – obhajujeme svoji potřebu mít pravdu, odmítáme opravdu naslouchat, kvůli hněvu nebo frustraci říkáme kruté věci. Jenže lze to i jinak, a právě pro takové situace vytvořil Marshall Rosenberg svou slavnou nenásilnou komunikaci. Kniha je vlastně souborem kratších autorových textů a pokrývá tak široku škálu témat od řešení konfliktů přes práci s hněvem, s duchovností či s láskou a vztahy až po výchovu dětí. Díky mnoha přepisům rozhovorů čtenář uvidí, jak metoda nenásilné komunikace funguje v praxi.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2020 , PortálOriginální název:
Living Nonviolent Communication, 2012
více info...
Přidat komentář
Super téma o komunikaci, která by se měla učit už asi na základních školách, protože ze špatné komunikace mezi lidmi pramení akorát nejistota, vztek až agresivní chování vůči druhým. Knížka má převážně formu dialogů mezi autorem a jeho klientů, takže tím je forma o něco čtivější než kdyby to autor podal prostě jako výklad. Prim je to uvědomit si, že tím, jak s druhými komunikujeme, uvádíme do chodu celou řadu - a často nepříznivých - následků. Pokud se naučíme s ostatními komunikovat tak, že své reakce na ostatní lidi (asi převážně negativní reakce) budeme brát jako nějakou svojí potřebu (potřeba být respektován, být oblíben apod.), kterou se budeme snažit těm druhým empaticky vysvětlit, bez nějakých výčitek, vyvolá to náležitou reakci a my si můžeme s ostatními spoustu věcí vyjasnit, aniž bychom skončili u nějaké hádky nebo nepříjemnosti.
Zajímavá knížka ohledně toho zaměřovat se na potřeby a to jak u sebe tak u druhých. Snažit se je pochopit, místo kritizování-odtud pramení následně války. Kniha obsahuje celou řadu dialogů pro řadu čtenářů to může být obtížné číst. Lepší je za mě si přečíst pasáž, na kterou má člověk chuť. Brát to na přeskáčku. Hodně se věnuje emoci-hněvu. Poměrně obsáhlejší kapitola. Je tam i o rodičovské výchově. Do knížky bych dal doporučení vyzvednout hlavní myšlenky na konci dané kapitoly. To mi tam chybělo, abych dal o stupeň větší hodnocení. Jinak se mi to líbilo včetně definice lásky.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2016 | Nenásilná komunikace |
2015 | Co řeknete, změní váš svět |
2020 | Nenásilná komunikace v praxi |
2019 | Nenásilná komunikace a moc |
2023 | Nenásilná komunikace ve škole |
Je to zajímavá kniha určitě si člověk z toho vezme dost, jen občas je to přehnané.