Neobyčejná teorie světla a látky
Richard P. Feynman
Richard Feynman proslul jednak jako Einsteinův nástupce a rozvíjitel relativistického pohledu, ale též jako úspěšný popularizátor vědy. Dokázal běžnému čtenáři přiblížit ty nejsložitější teorie, které se vznášejí v abstraktních výšinách, aniž by ho zahlcoval řadou rovnic a jiných neprostupných formulí. Navíc zlidštil i pohled na vědecké pracovníky, když nabídl pohled na leckdy nelehké myšlenkové pochody moderních fyziků. V této knize přibližuje teorii kvantové elektrodynamiky, jejímž je spoluautorem a za níž také roku 1965 obdržel Nobelovu cenu.... celý text
Literatura naučná Věda
Vydáno: 2001 , Aurora (Praha)Originální název:
QED: The Strange Theory of Light and Matter
více info...
Přidat komentář
Výborná kniha, která trefně a jednoduše popisuje kvantovou teorii světla a přibližuje základní principy šíření částic elektromagnetického záření - fotonů. Zábavnou a nenásilnou formou se mi alespoň na chvíli podařilo myslet si, že to chápu. ???? Doporučuji!
Knihu bych doporučil každému osobně se mi velmi líbíla. Přestože nejsem odborník přes fyziku všechno bylo krásně popsané a vysvětlené.
Po prvním přečtení knihy jsem tak trochu tápal, takže jsem to zkusil znovu a důkladněji. Netvrdím, že bych byl nyní odborníkem na kvantovou elektrodynamiku, ale začal jsem se alespoň trochu orientovat v této problematice. Zřejmě asi nikdy nepochopím, proč se některé fotony odráží od rozhraní a jiné (naprostá většina ) ne. Ostatně ani autor si to nedokáže vysvětlit a otevřeně to přiznává. Spokojím se však s tím, že Faynman a jeho kolegové na základě provedených experimentů (a provedli je nesčetně krát) prokázali univerzální platnost své teorie,tj. kvantové elektrodynamiky.
Prý "Co dokáže pochopit jeden hlupák, dokáže i druhý." Tož ano, Feynmanovi se skutečně podařilo téma zjednodušit a názorně vyložit tak, že je možné ho po celou dobu sledovat a "chápat", o čem mluví. Přesto jsem v posledních dvou kapitolách chvílemi propadala sebelítosti, protože čtení vyžadovalo jistou námahu a koncentraci na téma a já už jsem věděla, že mi nepřinese odpověď na otázky, kvůli nimž jsem po knize sáhla.
Myslím, že přesně takto by se měla kvantová elektrodynamika vyučovat. Jinak studenti budou stále říkat, že foton cestuje po vlnové dráze.
Feynmanův pokus vysvětlit laikům jednu z nejhlubších, nejtěžších a taky nejkrásnějších teorií, jaká kdy byla vytvořena - teorii kvantové elektrodynamiky, za kterou Feynman dostal nobelovu cenu a která popisuje veškerou elektřinu, magnetismus i světlo na kvantové úrovni. Většina populárně naučných knih nestojí za moc, protože dodávají laikům iluzi pochopení a nejdou vůbec do hloubky, nejdou k podstatě daných jevů a pohybují se pouze po povrchu. Místo vysvětlování fyziky zaplácávají stránky historií, životopisy vědců a tisíckrát přežvýkanými anekdotami. Toto není taková kniha. Feynman se opravdu snaží vysvětlit skutečnou podstatu kvantové teorie světla. Jde mu o fyziku a nic jiného.
Štítky knihy
fyzika kvantová mechanika kvantová fyzika teoretická fyzika kvantová elektrodynamika teorie sjednoceníAutorovy další knížky
1989 | To snad nemyslíte vážně! |
2000 | Snad ti nedělají starosti cizí názory |
2005 | Feynmanovy přednášky z fyziky s řešenými příklady 1/3 |
2000 | O smyslu bytí |
2001 | Neobyčejná teorie světla a látky |
Neobyčejně zajímavá kniha o neobyčejných teoriích jednoho neobyčejně moudrého pána. První dvě kapitoly člověk pochopí snadno, u dalších dvou už to chce jistou dávku představivosti, klidu a ticha. Pak vám nepřijde divné, že to co dokáže pochopit jeden hlupák, zvládne i druhý :)
Ale opět mi nezbývá než si povzdechnout nad dvěmi věcmi: 1) že ta věda přímo letí neuvěřitelnými skoky kupředu (u několik dekád staré knihy je to velmi markantní) a 2) že je škoda, že takových profesorů není po světě a ve školách daleko více!