Neohrožená
Charlotte Leonard
Hedy Lamarrová – žena rozpolcená mezi oslnivým Hollywoodem a vynálezeckým duchem. Vídeň, 1937. Mladé herečce Hedwig se velkolepým způsobem podaří utéct od tyranského manžela. V Americe se z ní pod jménem Hedy Lamarrová stane přes noc hvězda a díky její kráse také ikona Hollywoodu. Muži jí leží u nohou – avšak o to, co říká, se téměř nikdo nezajímá. Po natáčení se Hedy věnuje své velké vášni: vynalézání. Aby přispěla k porážce Hitlera, vyvinula novou technologii, která později posloužila jako základ pro Bluetooth a wi-fi. Nápad krásné ženy však nikdo nebere vážně a na dlouhá léta tak upadá v zapomnění V pozdních třicátých a raných čtyřicátých letech v celých Spojených státech jistě nebyl nikdo, kdo by neznal krásnou Hedy Lamarrovou. Málokdo ale tušil, že hollywoodská diva ve volných chvílích vynalézá systém, který o mnoho let později změní moderní svět.... celý text
Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: 2024 , KontrastOriginální název:
Die Verwegene, 2022
více info...
Přidat komentář
Herečka byla po všech stránkách pozoruhodná žena, a to je ještě hodně slabé slovo. Její příběh volá po zpracování, kvalitním. A co jsme dostali? Veskrze povrchní „román pro ženy" neopomíjející snad žádné zavedené klišé tohoto žánru, prakticky žádnou psychologickou charakteristiku nebo motivy postav. Tomu, jak údajně probíhal život hollywoodských hvězd, by snad nevěřili ani v době, kdy se příběh odehrával. Chápu, že účelem knihy nebylo mít z příběhu vědecké pojednání, ale vykreslení Lamarrové coby vynálezkyně je natolik naivní, nepoučené a odbyté, že by postačovalo možná tak pětiletým dětem. Co se týče formy, píše čtenářka luca9864 o slohu dítěte školou povinného, to je, myslím, úplně přesné. Paní Leonard se podařilo vyrobit z jedinečného života kýč, a to je neomluvitelné. Ubohá Hedy Lamarr.
Ve srovnání s nedávno přečtenou knihou Když zpívá slavík/SK je tato průměrná, z pěti hvězd není sice volba 2,5 ale přece jen se autorka snažila pokrýt co nejvíce životopisných reálií a to je třeba zohlednit. Bohužel podání, forma a čtivost se až tak nepovedla. Hedy Lamarr měla smůlu v tom, že společnost, resp. muži, dají více na vzhled než na inteligenci (jakkoli tvrdí opak:-) a bylo vyčerpávající, že se mohla přetrhnout dokázat, že není jen "krásná panenka". Kdyby tak i dnes si, hlavně pánové uvědomili, že pokaždé kdy zvednou mobil stála za tím žena... Kéž by závěr života Hedy tomu odpovídal:-(
Tohle bylo zklamání. O Hedy Lamarrové jsem toho před čtením knihy moc nevěděla, jen že to byla herečka, a po přečtení jsem na tom podobně. Až tedy na informace, které by se hodily do curriculum vitae. Přijde mi, že autorka jen tak klouzala po povrchu, ale představit mi osobnost této evidentně zajímavé ženy se jí nepodařilo.
Ohromné zklamání. Hedy Lamarr je pro mě naprosto fascinující osobnost; čekala jsem hlubší (byť třeba tak trochu fiktivní) vhled do její geniální mysli - místo toho se mi dostalo výčtu jejích milenců a manželů, "trápení" hollywoodské herečky s obsazováním do rolí a vynálezům bylo věnováno jen velmi málo místa. Navíc text osciluje od klasického románového vyprávění s dialogy k téměř telegrafickému odvyprávění několikaletého časového úseku v jedné větě, a to doslova v jednom a tom samém odstavci. Hedy si zaslouží lepší biografii.
Zajímavý příběh podle skutečnosti, který je bohužel odvyprávěn nepříliš brilantním jazykem, chvílemi mi vyprávění připomínalo spíše sloh dítěte školou povinného...
Takhle, čekal jsem trochu špionážní zápletku z války. Také znám herečku z počátků československého filmu a portrét z grafického SW Corel. Netušil jsem vůbec o jejím propojení s komunikačními technologiemi.
Ve skutečnosti se jedná o hereččin životopis v bouřlivém období před a začátkem války. Nejedná se o strhující špionáž, ani o červenou knihovnu. Prostě životopis. Nabízí velmi zajímavý pohled na Hollywood ve své zlaté éře.
Ve 40. letech minulého století jí říkali "žena, o které sní 50 milionů mužů", "královna elegance" nebo "nejkrásnější žena na světě". Posloužila jako model pro Catwoman nebo Sněhurku od Walta Disneye. Byla překrásná. A současně nesmírně chytrá, protože díky ní máme mobilní telefony - to ona položila základy Bluetooth a Wi-Fi.
Kniha líčí její osudy od roku 1933, kdy utekla z Evropy jako Hedwig Kieslerová a přijela do Hollywoodu jako Hedy Lamarr. Stala se z ní velká hvězda své generace.
Na první pohled nepravděpodobný, přesto velmi silný příběh jsem zhltla za jedno odpoledne. Kniha na rozdíl od reality končí pozitivně. Hedy ve skutečnosti (ačkoliv před smrtí získala uznání za svůj vynález) zemřela osamocená.
"Mozek lidí je zajímavější než jejich vzhled".
Příběh o jedné výjimečné ženě,která neměla dobré začátky ve své kariéře ale nevzdala se a jela si za svým snem je napsáná pěkně.