Nepromarni svůj život
Anselm Grün
Skutečnost, že lidé marní svůj život, často souvisí s tím, že nevědí, pro co by měli žít a vůči čemu má smysl mít závazek. To se týká mladých lidí, kteří se teprve připravují na profesní dráhu, ale i starších, kterým se třeba rozpadlo z různých důvodů rodinné zázemí či byli nuceni změnit kariéru. I úplně obyčejné všední dny bývají často náročné, když je chceme smysluplně naplnit. Dnes se do nás ukládá tisíc věcí, přijímáme obrovské množství informací. Leckdy ale smysl našemu životu nedávají. Jen to, co přijmeme a zároveň proměníme, náš život také vyživuje. A vše, co nás vyživuje, nám dává impulz k tomu, abychom živili i ostatní. Uznávaný autor Anselm Grün se ve své knize zamýšlí nad tím, jak proměnit svůj život tak, aby nám smysl dával, abychom procítili jeho plnost, abychom nepromarnili dary, které jsme do života dostali a abychom byli přínosem i pro svět kolem nás.... celý text
Literatura světová Duchovní literatura Osobní rozvoj a styl
Vydáno: 2020 , Alpha bookOriginální název:
Versäume nicht dein Leben, 2017
více info...
Přidat komentář
Kniha o tých a pre tých, čo si myslia, že premárnia, márnia alebo premárnili svoj život. Autor sa snažil osloviť ľudí všetkých generácií, čomu zodpovedajú aj kapitoly. Podľa neho dokonca aj „starí ľudia, ktorí nežili“, majú v tomto smere šancu. Osobne som sa najviac našla v kapitole určenej ľuďom stredného veku, hoci ešte nie som ani tridsiatnička :).
Dielo je písané sviežo, jednoducho, pokojne, číta sa takmer samo, nevraviac o tom, že aspoň kde-tu človek nájde veci, ktoré by boli akoby o ňom alebo pre neho.
***
„Niektorí ľudia si kladú toľko podmienok na život, že to už ani nie je život.“
„... a pre samé vonkajšie zážitky, ktoré nesmú zameškať, premeškajú svoj život, čiže to podstatné, o čo v živote ide: stať sa celkom sebou samým a zanechať vo svete svoju stopu.“
„Naozaj ma živí len to, čo mám rád.“
Autorovy další knížky
2009 | Deprese jako šance |
2000 | Každý má svého anděla |
2005 | O mlčení |
2002 | Poselství shůry |
2017 | Svět bez Boha |
V období, kdy se zamýšlím nad tím, jak smysluplně prožít čas, který mi v životě zbývá, narazila jsem na knihu, jejíž název sám o sobě je výzvou, která ke mně promlouvá. A co teprve obsah. Připadalo mi, jako by mě Anselm Grün znal osobně, i když já se s jeho dílem setkala poprvé v životě.
Ačkoli je Anselm Grün benediktinský mnich a po probrání daného tématu je každá kapitola zakončena částí "Co na to říká Bible", v níž danou myšlenku dokládá vybranými úryvky z evangelií, je dle mého kniha velmi dobře stravitelná a obohacující i pro nevěřící. Principy marnění a naplnění života jsou objasněny jednoduše a srozumitelně, mluví k podstatě člověka. A jestliže autor zakončuje svou knihu kapitolou o tom, jak důležitá je naděje, pak jenom jejím přečtením naděje v člověku značně stoupne.