Slunce vycházelo za Louvrem
Léo Malet
V napínavém detektivním románu spisovatele Léo Maleta Slunce vycházelo za Louvrem řeší soukromý detektiv Nestor Burma spletitý případ záhadných vražd na pozadí exkluzivní čtvrti Paříže. Detektiv Burma připomíná u nás známého Chandlerova vyšetřovatele Phila Marlowa, ale po francouzsku, je to bohém, cynik, mizera i génius v jedné osobě, mluvící šťavnatým jazykem, jak ho charakterizoval spisovatel a literární historik Pierre Ayraud. Všichni vyznavači tzv. drsné školy ve francouzském podání se v Maletově knize přenesou do I. pařížského obvodu, jenž patří k těm nejznámějším a turisty nejnavštěvovanějším, a mohou nasát nejen atmosféru známých bulvárů, ulic, uliček i dnes již neexistujícího „břicha Paříže“ padesátých let minulého století, ale i atmosféru kontrastu mezi Paříží „vznešenou“ a světem trhovců, obchodníčků, podsvětí a zločinu. A protože se v této čtvrti nalézá i Louvre, nemůže chybět ani fiktivní krádež známého Raffaelova obrazu, inspirovaná krádeží slavné Mony Lisy. Nápad napsat sérii detektivek, jejichž děj by se odehrával vždy v jednom pařížském obvodu, se zrodil někdy na začátku padesátých let. A tak vzniklo celkem patnáct těchto „pařížských“ detektivních románů s již známým soukromým detektivem, které se zařadily k tomu nejlepšímu, co v tomto žánru ve Francii vyšlo.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 2009 , XYZ (ČR)Originální název:
Le soleil naît derrière le Louvre, 1954
více info...
Přidat komentář
Suchý, dějově zhuštěný, leč stravitelně krátký příběh se slušnou atmosférou drsných francouzských detektivek. Krádež obrazu z Louvru, modelka z titulní strany Vogue a záměny identit. Leo Malet mixuje to, co čtenáři žánru mají tak rádi, včetně poslední kapitoly, fungující tradičně jako kompaktní vysvětlení veškerých dosud utajených záhad. Příběhově podprůměrné, formou dostačující.
Autorovy další knížky
1967 | 3x Nestor Burma |
2009 | Slunce vycházelo za Louvrem |
1989 | Horúčka v Marais / Čachre na Bulvári Saint Michel / Nemá nič nepovie |
2009 | Kilometry rubáše |
2019 | Mlha na mostě Tolbiac (komiks) |
Nevím, nakolik je to ovlivněné americkou drsnou školou, ale některé repliky a situace jako by vypadly z pera Chandlerovi. Drsné hlášky, detektiv dostane několikrát na budku, zvláštní prostředí, kde se děj odehrává, většinou v kontrastu bídy a špíny s bohatstvím a pozlátkem horní třídy. Těch replik pravda není tolik jako u Chandlera, samotný děj spěje skotačivě kupředu, aby nebyl čas přemýšlet nad nelogičnostmi, takže závěrečné odhalení působí poměrně vlažně a nijak překvapivě. Z dnešního pohledu to má blíž k šestákovým, škvárovým detektivkám, a na rozdíl od Chandlera bych v tom umění nehledal. Ani ten tolik proklamovaný popis pařížských obvodů zde nevydá na příliš mnoho textu.