Nesvatí svatí a jiné příběhy

Nesvatí svatí a jiné příběhy
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353887/bmid_nesvati-svati-a-jine-pribehy-fpq-353887.jpg 5 22 22

Kniha Nesvatí svatí vypráví o světě, z nějž se příchozímu nechce vrátit zpět. O světě klášterů a mnichů, o hledání a nalézání, o zápasech a protivenstvích. Setkáme se tu i s humorem, se situacemi, které mají do šablonovitých představ o církevním životě daleko. Desítky příběhů skládají pestrou mozaiku náboženského života současného Ruska. Nalezneme tu vyprávění o duchovních cestách známých osobností jako Bulat Okudžava, Sergej Bondarčuk, Georgij Žukov či Andrej Bitov. Setkáme se i s příběhy osob zcela neznámých, ale v autorových očích svatých. Nesvatí svatí jsou zároveň svědectvím o skrytém životě církve v dobách bolševického režimu, o konspiraci a upřímné snaze zachovat si víru a svobodu, i o úskalích postsovětských časů. Nesvatí svatí se stali legendární a oblíbenou četbou. Celkový náklad tištěných vydání v ruštině přesáhl dva miliony kusů. Kniha slaví úspěch i v angličtině, francouzštině, italštině, polštině, srbštině, řečtině či finštině. Je určena pro všechny, kdo se chtějí dozvědět o Rusku a jeho duchovnosti přímo od pramene.... celý text

Povídky Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Pavel Mervart
Originální název:

Несвятые святые и другие рассказы, 2011


více info...

Přidat komentář

honajz
17.01.2024 5 z 5

Neuvěřitelná kniha. Dá se číst pořád znovu, jak ji dočtete, tak začít znovu, a pořád vás něčím obohatí. Autor, původně student moskevské filmové školy, popisuje svou cestu k mnišství v klášteře, ale i lidi kolem sebe, různé starce, ale i jurodivé, popisuje jak temnou dobu komunismu v Sovětském svazu, tak spoustu příběhů lásky a víry. A ano, jsou zde dokonce i mystické zážitky, případy prorokování, ale na nich to nestojí, a navíc se dějí tak jakoby mimochodem. Některé krátké příběhy jsou pojaty občas spíše jako vtip. Především však z té knížky čiší - přes veškeré těžkosti v ní popsané - neuvěřitelně pozitivní nálada a radost.

nickym
02.04.2021 3 z 5

Trochu mi nesedlo ruské prostředí a občas určitá přehnanost ve všem vidět boží vůli, jinak dobrá a obohacující kniha.


Tyet
31.12.2019 5 z 5

Nádherná knížka příběhů metropolity Tichona Ševkunovova odehrávajících se v pravoslavných chrámech Pskovskopečerském, Divějevském, Sretěnském, a rovněž v dalších klášterech, také v maličkých i velkých farnostech, v Moskvě a dalších městech, městečkách i ulicích Ruska. Nejsympatičtější ze všech postav v knize mi byl otec Rafael, jehož dojemné a veselé příběhy čteme až v samém závěru knihy, a o němž autor, jeho blízký přítel, píše:
“V naší malé společnosti byl otec Rafael rozhodně vůdčí osobností. A to ani ne proto, že byl v té době už sedm let knězem, což se nám tehdy zdálo jako dlouhá doba. Nejdůležitější bylo, že jsme v něm viděli podivuhodný příklad živé víry. Tuto duchovní energii si nelze splést s ničím jiným bez ohledu na to, jakými výstřednostmi nebo slabostmi je občas zatížen člověk, který takovou víru získal.
Proč jsme všichni otce Rafaela tak milovali? Byl to uličník, nedokázal pronést pořádné kázání a o své auto se často staral víc než o nás. Ale když najednou není, jak nám po něm teskní duše! Od jeho smrti uplynulo už víc než dvacet let.”
Z knížky jsem vybrala ještě dva citáty, které mě oslovily:
“Všechno na naší zemi – jednoduché i složité, malé lidské problémy i nalezení velké cesty k Bohu, tajemství nynějšího i budoucího věku – to vše se dá vyřešit jen záhadnou, nepochopitelně krásnou a mocnou pokorou. A i tehdy, když nechápeme pravdivost a význam této tajemné a všemocné pokory a staneme se pro ni neschopnými, ona sama se nám pokorně poodhaluje prostřednictvím takových podivuhodných lidí, kteří ji můžou přijmout.
...
Při těchto úvahách jsem si vzpomněl, že ruské slovo poslušnost je odvozeno od slovesa slyšet. A postupně jsem se začal domýšlet, že skrze tuto pokornou poslušnost se vladyka naučil citlivě vnímat a chápat Boží vůli. Díky tomu se celý jeho život stal víceméně neustálým poznáváním Boží prozřetelnosti skrze tajemný, ale velmi reálný rozhovor se Spasitelem, který mluví k člověku ne slovy, ale prostřednictvím životních okolností, a dává svému společníkovi tu největší odměnu – možnost být jeho nástrojem v našem světě.”

Hobo
07.01.2019 5 z 5

Co dodat? Doporučuji přečíst. Jednak je to čtivé a jednak hluboké k zamyšlení.

M.H.
28.02.2018 5 z 5

Mimoriadne vydarená kniha. Biskup Tichov (civilným menom Ševkunov) v nej zozbieral množstvo príbehov (spracované ako poviedky) z vlastných skúseností mnícha v ruskom pravoslávnom kláštore v Pskove (blízko dnešných rusko-estónskych hraníc) do ktorého vstúpil v roku 1982. Sám pôvodne vyštudoval scenáristiku na VGIK v Moskve.

Príbehy sú rôznorodé: život autora ako poslušníka (novic) v monastieri (kláštore), príbehy jednoduchých ľudí, ktorí mali mníšske postrihnutie, ale žili civilným životom, zobrazenie súdobého ZSSR a borby so štátnou mocou, hľadanie viery po desaťročiach ateizmu, ale aj staršie rozprávania až do začiatku 20. storočia.

Vladyka Tichon je skvelý rozprávač, takže jeho "razkazy" sa čítajú veľmi príjemne a kniha na doplnená fotografiami postáv z poviedok.

Kniha, ktorá dokazuje, že mníšsky život (v pravoslávnej cirkvi) má stále čo ponúknuť a nie je do seba uzavretý a neplodný.