Neviditeľný strážca

Neviditeľný strážca
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231791/bmid_neviditelny-strazca-65639e271000a.jpg 4 377 377

Baztán série

Na brehu rieky Baztán v navarrskom údolí objavia nahé telo mladého dievčaťa v zvláštnej polohe. Prípad zarážajúco pripomína nedávnu vraždu. Aká bytosť má na svedomí smrť mladých dievčat a prečo ich rituálne zabíja? Miestnych obyvateľov ovláda strach, zdá sa, že dávne baskické legendy ožívajú. Vyšetrovaním poveria inšpektorku z oddelenia Kriminálnej polície Amaiu Salazarovú. Stopy ju privedú späť do rodného Elizonda, odkiaľ sa kedysi snažila navždy uniknúť. Traumatické zážitky a ponuré rodinné tajomstvo sa opäť vynárajú. Amaiu prenasleduje vlastná minulosť, závisť kolegov, no ešte väčším nepriateľom je čas. Hrozba, že vrah udrie znova, je silná.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Ikar (SK)

El guardian invisible , 2013

SimonaP
14.02.2020 3 z 5

Kniha napínavá, i když trochu rozvleklá. Konec byl na mě trochu moc rychlý, mohl se trochu víc rozvést..

Alma-Nacida
12.02.2020 1 z 5

To jako fakt?! Jo, mám chřipku, mám teplotu, ale tohle by nejspíš bylo blbý i při 36,3°C. Když už nevíme, co bysme, holíme, žereme... Autorce bych asi dala jednu radu: Už to nehul. :)

Janadvorackova
01.01.2020 1 z 5

Komentář může obsahovat spojler.
Ta policajtka je divná. Jednak strašná citlivka, furt řeší rodinné vztahy a hrabe se v minulosti, než aby hledala vraha děvčat, (i když její matka je vykreslena jako psychopatka, sadistka a mrcha obecně a chápu, že jí při řešení případu naskočily asociace). A příběhem se line taková mystická linie, které bohužel věří i údajně racionálně uvažující lidé.
Sory jako, ale mě národní folklor do vyšetřování vražd moc nezapadá (pozor, přihlédnutí k němu ano, ale ne to brát, jak se mi tady zdá, jako důkaz všeho). U vyšetřování se má člověk hrabat v důkazech, ne v tarotových kartách a vzpomínkách kupy nejspíš panenských tet. Tady se zdá, že jde jen o tohle. Navíc v týmu je každý hned hotový s analýzou čehokoli.

Je to dobře napsané, napětí dávkované postupně, děj tak jako plyne, ale kolem policajtky jsou strašně hloupé a nesympatické osoby, lesní tvorové a mrtvá děvčata jsou jaksi na pozadí. Příběh jako celek nezaujal. Spíš kombinace trochy kriminálky, trochy mystiky a nějaké té latinsko americké hysterie telenovelího charakteru.

Vraždy vypadaly zpočátku ovšem velmi efektně. Dívky byly mladé, hezké, obnažené (s vyholeným klínem), naaranžované, a to byste nevěřili, do klína jim vrahounek položil pečivo. Tyhle detaily mě zaujaly, obzvlášť když u jedné oběti snědla lesní zvěř nejen pečivo, ale i klín... hups :).

Lenka26
26.06.2019 4 z 5

Kniha nebyla špatná, začátek velice dobrý, ale potom se děj trochu utopil v rozebírání rodinných záležitostí a vztahů, konec opět dobrý.

85098211
22.06.2019 5 z 5

Tentokrát - jak se zdá - půjdu proti proudu...
Knihu jsem jako audio poslouchala už dvakrát a pokaždé mne dokázala upoutat hned od začátku až do samotného (poměrně nečekaného) konce. Příběh je možná tak trochu rozvláčný, ale musím přiznat, že tady mi to nevadilo vůbec. Spíš naopak, hodně mne zajímala i soukromá linka týkající se inspektorky Amaii Salazarové. Napětí je spíš slabší, ale to poklidné vyprávění mi zde prostě sedlo. Asi jsem se s knihou potkala ve správnou dobu? ;-) Příběh je to dost spletitý, ale neztratíte se v něm. A nakonec všechny zdánlivě nesouvislé kousky do sebe zapadnou a mozaika se poskládá dohromady.

Moncele
30.03.2019 5 z 5

Na trilogii Báztan jsem narazila minulý rok v nějakém literárním magazínu. A asi poprvé v životě jsem si vědomě vybrala ke čtení knihu, protože mě zaujalo jméno autorky. Jméno Dolores Redondo jsem vůbec neznala, ale anotace děje prvního dílu mě hodně zaujala. A samotný příběh? Drsná příroda, drsné vztahy, hodně magie..., pokud vás tohle zajímá, je to kniha pro vás. Koneckonců, přečtěte si ji, já jdu v knihovně pátrat po druhém dílu...

Hobo180
11.03.2019 4 z 5

Pro mě mimořádná záležitost s dotekem magického realismu. Můj oblíbený žánr, dobře napsané. První kniha trilogie je ovšem jen pomalý rozjezd pro další díly.

maličkán
24.02.2019 2 z 5

Tak z této knížky jsem docela zklamaná. Krásná obálka, dobrá anotace. Prvních 100 stránek mě chytlo, pak nastala hluchá místa, která mě začala nudit. Myslím, že kdyby autorka 100 stránek ubrala, tak by byla kniha čtivější. Někdy je méně lepší než více. Píše se tu, že druhý díl je lepší, tak s ním hned začnu a uvidíme. Kdybych už ho neměla koupený, tak do toho nejdu.

polednice1705
08.10.2018 2 z 5

Tak nevím,... detektivka, pohádka o lesním skřítkovi nebo román? Asi jsem čekala pěknou krimku, když se to tak pěkně rozjelo, ale pak už to šlo jen dolů. Uvidím, jestli se pustím do dalších dílů....

Niu
01.10.2018 5 z 5

Tleskám. První detektivka, u níž je autorem žena. Bravurní dílo. Knihu jsem hltala a potřebovala jsem znát pravdu. Ještě se mi nestalo, abych se večer bála zhasnout světlo. Dovedu si představit ty lekací scény, které zde byly vylíčeny a zajímavá by jistě byla i zfilmovaná verze. To celé s amou bylo jak z hororu, tajemno a karty, mýtické pověsti o záhadném basajuanovi a Mari. Procházím fází severských detektivek, ale ta z jihu jim směle konkuruje. Kdo chce zažít pocit hrůzy, tak vřele doporučuju. Sny o lišce podšité se řadí k mým novým nočním můrám.

Forest66
29.07.2018 2 z 5

Příběh s docela dobrým potenciálem, bohužel utopený ve spoustě balastu. Autorka se kdo ví proč pokusila vytvořit kombinaci detektivky, mysteriozního románu a červené knihovny, což je dost bizarní kombinace. Moc tomu nepomáhá ani velké množství abstraktních jmen, které z počátku trochu komplikují vyznat se v osobách.
Kdyby se autorka oprostila od zbytečných myšlenkových pochodů odvádějících čtenáře od děje do ztracena a soustředila se na zápletku, byla by to daleko lepší kniha, než je teď.

ATheo
20.06.2018 4 z 5

Chvíli mi trvalo se do knížky začíst, hlavně kvůli poměrně velkému množství popisů, jak míst, tak i toho, jak na hlavní hrdinku působily. Poté jsem si zvykl tyhle pasáže spíš jen rychle proběhnout a zbytek knížky jsem si naopak moc užil.
Mám moc rád příběhy, do kterých zasahuje mytologie, a taky se mi líbí, když jsou hlavní hrdinové v detektivkách zobrazení jako lidi i s jejich soukromými životy, takže tady se mi knížka fakt trefila do noty.
Styl psaní mi zejména v dialozích občas přišel šroubovaný, ale může to být překladem.
Za příběh samotný, jak je vymyšlen a proplétá se, stejně jako za postavy, bych dal pět hvězd s přehledem. Vzhledem ke zmiňovaným popisům a občasným koženým dialogům mi to přijde tak na 70–75 %. Dávám čtyři hvězdy a rozhodně se pustím do pokračování.

akdar72
15.06.2018 4 z 5

Jsem lehce zklamaná, i já jsem se těžce soustředila na čtení. Uvidím jaký bude druhý díl.

sarekaslukova
26.11.2017 3 z 5

Do knížky jsem se nemohla vůbec začíst. Říkala jsem si, že autorka se asi nemohla rozhodnout jestli chce napsat detektivku nebo nějaké rodinné drama. A jelikož jsem asi měla spíše chuť na pořádné detektivní vyšetřování, tak mě moc ty sesterské hádky a jedné a té samé věci spíše nudily.

syskas
19.09.2017 4 z 5

Veľmi sa mi páčilo, že kniha má 3 roviny - kriminálka (hľadanie vraha), psychologický román (osobný život hlavnej hrdinky a traumy z detstva) a mytológia. Vďaka tomu to nie je iba "obyčajná" kriminálka. Vlastne jediné, čo mi prekážalo bol manžel James. Prototyp dokonalého chlapa, čiže absolútne neuveriteľná postava :-)). Autorka túto postavu dosť "odflákla" - mohla rozpracovať jeho charakter, prácu, minulosť, čokoľvek. A možno by som uvítala trochu menej zemepisu.

JankaV80
14.09.2017 1 z 5

Mám ráda detektivky, ale tahle kniha mě neoslovila. S největším přemáháním jsem přečetla 14 kapitol a knihu odložila. Nelíbil se mi způsob vyprávění, neoslovily mě postavy a vlastně ani samotný příběh mi nepřipadal ničím zajímavý.

čef
06.08.2017 4 z 5

Trochu čarování, lesních mužíků, vykladaček karet, ale jinak celkem slušná detektivka samozřejmě hlavně pro ženy. Pro ty je zde dále problém rodinných vztahů, mnoho citů, snové paniky, nenávisti a neplodnosti. Nadpřirozené jevy jsou snad vysvětlitelné i přirozeně, hlavní zápletka je rovněž obhajitelná, pátrání složité a závěrečná scéna napínavá - na své si tak jistě přijdou všichni přátelé krimi.

hellena1523
27.07.2017 3 z 5

Velmi čtivý příběh, u kterého mě bavila ta "fantasy" linie, respektive ta hranice kdy autorka udržuje čtenáře v napětí, zda jde o mysteriózní příběh nebo thriller s "běžným" sériovým vrahem. Trochu jsem se bála španělského prostředí a reálií, protože (byť jsem španělské reálie studovala) se mi ve spojení se Španělskem vybaví především salám, iberská šunka, tapas, korida, ryby nebo současné finanční problémy místních obyvatel.
Autorka čtenáře naštěstí zavede do prostředí, které je poněkud vzdálené stereotypním představám, což jsem velmi ocenila. Popis místní přírody mi byl sympatický. Nebyl nijak rozplizlý, přesto jsem si v hlavě snadno vytvořila obraz scén.
Jediné, co mi fakt hodně vadilo, byla jména a některé názvy, které pro mne byly naprosto nevyslovitelné, a to i v duchu a s tím, že nějaké základy španělštiny bych snad od studií ještě oprášila.
Postava inspektorky mi byla vcelku sympatická, jen ten její background mi přišel trochu moc. Je mi jasné, že idylické prostředí během dětství a dospívání a bezproblémové vztahy by nebyly čtenářsky tak zajímavé, ale tohle mi přišlo zbytečně na hraně, možná dokonce za.
Kompletně hodnotím jako lepší průměr. Kniha mě pobavila, jak jsem očekávala, dobře se četla, ale záchvatu nadšení nepropadám. Na léto ideální.

konicekbily
14.07.2017 3 z 5

Zajímavá knížka nás seznamuje s reáliemi španělského venkova. Zápletka mi až tak zajímavá nepřipadala, děj se místy trochu vleče. Další díl si přečtu.

Romžiry
10.07.2017 4 z 5

Pěkné. Kniha měla spád. Rozhodně si přečtu další díly.