Nevysvětlené záhady propastí a jeskyň v českých zemích

Nevysvětlené záhady propastí a jeskyň v českých zemích
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411443/bmid_nevysvetlene-zahady-propasti-a-jesk-Uf9-411443.jpg 2 1 1

Poměrně čtivou formou seznamuje autor - amatérský speleolog, povoláním však hydrolog - s některými zajímavými skutečnostmi, spojenými se speleologickým a archeologickým výzkumem krasových oblastí na Moravě (v této souvislosti je název zavádějící, o jeskyních v Čechách zde není ani slovo). Pokud jde o v názvu slibované záhady, sem tam se nějaká objeví (zejména v kapitole o Býčí skále), avšak srovnání s Clarkem či Dänikenem značně pokulhává.... celý text

Přidat komentář

David81
09.11.2024 2 z 5

O této knížce napsal Václav Cílek krátce po jejím vydání: "Tahle kniha je blábol. Jedná se o vůbec nejhorší publikaci kdy u nás napsanou na krasové téma."
Takhle černě bych to neviděl. Spíš by mě zajímalo, proč vlastně vůbec vyšla? Většina textu je přepsána a poslepována z několika známých publikací (Jeskyně a propasti v Československu, Moravský kras, labyrinty poznání a především z Absolonových knih Moravský kras 1 a 2). V textu je velké množství gramatických chyb ("zřítka; spjaty z lidskými osudy; nezdělit; mocní trpěly...") i chyb faktických (výzkum jeskyně Hladomorna v roce 1957 s O. Ondrouškem neprováděl J. Babák, ale Balák - str. 49).
Záhady se týkají například neznámé hloubky Hranické propasti, výzkumů propasti Macocha, nebo Wankelových nálezů v Býčí skále - tudíž podnázev "o čem Clark a Däniken ještě nevědí" je dost od věci. Absence jakékoliv fotografie nebo mapy pochybné kvalitě nepřidává. Pravdou tedy je, že než číst takovýto zbytečný výcuc, je lepší sáhnout po kvalitním originálu.