Nevysvětlitelné záhady
Viktor Farkas
Obsáhlá sbírka nevysvětlitelných a neuvěřitelných jevů. Někteří lidé náhle sami od sebe vzplanou, jiné zase oheň nespálí; mrtvoly vypadají i po staletí jako živé; celé vojenské jednotky se rozplynou ve vzduchu. To a ještě mnoho jiného Viktor Farkas poutavě líčí a zcela střízlivě zkoumá na základě svědectví a dokumentů od antiky až po dnešek. Většinou jsou řešení jednotlivých záhad neuspokojivá, ale přesto autor ukazuje, že vlastně i ty nejpodivnější záhady zapadají do podivuhodného obrazu světa. Zároveň poznáváme, že svět, ve kterém žijeme, je daleko fantastičtější, než jsme si dosud uměli představit.... celý text
Literatura světová Historie Záhady
Vydáno: 1993 , Knižní klubOriginální název:
Unerklärliche Phänomene, 1988
více info...
Přidat komentář
Je zajímavé tuto knihu - která je typickým produktem své doby (1988, česky 1993) - číst pohledem čtenáře doby dnešní (2024). Informační přínos knihy je dnes již minimální, mnohé záhady se postupem času ukázaly jako tzv. městské legendy, dobové populární spekulace a povrchní laické teorie snažící se interpretovat nejrůznější tajuplné události a fenomény. Text je psaný v tendenčním duchu, autor místy podsouvá čtenáři svá přesvědčení - V. Farkas prostě nebyl A. C. Clarke. Přesto si kniha zachovává své určité kvality, může i dnešního čtenáře seznámit s některými opravdu zajímavými tajemstvími našeho světa, přispět k novým pohledům a zamyšlením na skutečnostmi majícími mysteriózní povahu. Už jen proto, že zachovávat si cit a otevřenost vůči neznámu a tajemství existence je žádoucí pro naše duševní zdraví a celistvost, což v knize sám autor s drobnými odkazy na C. G. Junga naznačuje.
V roce 1993 kdy knížka vyšla musela být přímo bombou. Dnes již ztratila to fascinující překvapení, protože o plno věcech již bylo natočeno plno pořadů. Nicméně hezký souhrn záhad kolem nás. Dobře se čte a rozhodně nenudí.
Bohužel, kniha se mi nelíbila. Její obsah mi zatím nesedl. Měla jsem ji rozečtenou neskutečně dlouho, ale vzdala jsem to a nedočetla.
Z hlediska provedení nejsou Nevysvětlitelné záhady napsány zrovna extrémně přitažlivou formou. Možná by tomuto druhu literatury prospěla také alespoň nějaká, byť třeba jen skromná obrazová ilustrace. Některé kapitoly byli pro mě zajímavější a některé méně. To je ale naprosto individuální. Za sebe bych vyzdvihl jako zajímavé třeba Nedotknutelní, Hrobka bez času, Neklidní mrtví, Rozplynuli se ve vzduchu, Pohlceni zemí, Bájná zvířata, monstra a fantómy..... Nevysvětlitelné záhady beru jako knihu pro zábavu. Sám některým věcem věřím, ale myslím si, že jen jedna tajemná věc z tisíce je pravá. Na závěr dodám ještě jednu větu z knihy: "Nevěřme všemu, ale také nic nezavrhujme."
Možná je dobře, že autor od roku 2011 není mezi námi a jeho knihy zažily určitý rozkvět popularity, kdy každý s připojením k i-netu nebyl odborníkem doslova na všechno. Kdy se na autory neútočilo na sociálních sítích s hřímavými "Dokaž!", "Uveď zdroj!", "Tamten a tady ten tvrdí něco jiného!" , "Tohle je dávno pasé!", "Nešiř fakes!".
Proč o tom píšu? Kvůli (ano, nikoli díky!) moderním technologiím svět přichází o kouzlo. Mnohé se vyvrací, mnohé zavrhuje. Nechceme věřit na netvory z hlubin, protože přece nemáme fotku s GPS souřadnicemi. Nezajímá nás vyprávění o UFO, když u toho není verifikace oficiálních představitelů státu. Kdo by se zajímal o levitaci a samovznícení, když medicína ráda poskytuje vlastní vysvětlení?
Netvrdím, že Farkasovy knihy musíme brát vážně, avšak je škoda jim upírat pozornost.
Poprvé jsem ji četla jako desetileté děcko záhadami a tajemnem posedlé. Knížek tohoto typu jsem měla plnou knihovničku a tuhle jsem si vyprosila ze zásilkového katalogu Knižního klubu, myslím, ale to jsem se přepočítala. Mamka do knížky pro jistotu nakoukla a když viděla, co obsahuje, nekompromisně mi ji zabavila, protože některé popsané případy jsou fakt dost silný kafe a pro děti ne úplně vhodný. (A je úplně fuk, jak moc pravda to je, protože to děcku nevysvětlíte.)
Chodila jsem ji tedy číst natajňačku do obýváku, aby mě nikdo neviděl. Samozřejmě jsem si vybírala ty nejodpornější kapitoly - nejvíc mi utkvěla kapitola Neviditelní sadisté, zejména pak části Jako semletá mlýnkem na maso a Nože a drápy odnikud (myslím). Fuj, přiznám se, že jsem z toho měla snad i noční můry. A s gustem jsem to zapracovávala do svých předusínacích fantazijních her, kdy jsem se zahrabala pod deku a představovala si, že kolem v celým světě, bezprostředně hned za tou dekou, zuří apokalypsa plná pokaždé něčeho jiného příšerného (zuřících dinosaurů, neviditelných sadistů, ohnivých dešťů, bouřících sopek a dalších hrůz :))) .
Později jsem si ji už vzala a četla normálně, takže jsem ten děsivý prvotní dětský dojem trochu naředila... ale ta krutá kapitola ve mně stále zůstává nejvíc. Musím oponovat Mirabl - jak já byla ráda, že tam žádné obrázky nejsou! :)))
I dneska, při pohledu zpět, musím uznat, že se jedná o velice slušně zpracovaný přehled. A ta poutavost je neskutečná. Pět hvězd dávám jako nic.
Kniha pro mě osudová, neboť to byla právě ona, která mě na prahu dospívání přivedla k fascinaci záhadami všeho druhu, kterážto touha mne neopustila dodnes. Pořád si pamatuji, jak jsem jí sebou tahal úplně všude. A i když během těch let některé z popisovaných záhad ztratily svá tajemství, v knihovně má ta šedivomodrá kniha dodnes své zasloužené čestné místo.
Kniha by si určitě zasloužila doprovodné ilustrace nebo fotky. To množství záhadologických informací na jedné textové hromadě je ve výsledku spíše frustrující. Z tohoto "seznamu" si ale každý může vybrat nějaké to své oblíbené heslo ... a začít opravdu bádat ... v nějaké jiné knize :-). Já jsem si vybral "Německá bitevní loď Scharnhorst".
Záhady, tajemno, rúzné jevy, krweé se zdají nepochopitelné. Nic nemusí být takové, jak vypadá. Poznáváme svět, ve kterém žijeme.
Nacházím dost knih, které jsem četla a tady nehodnotila. Tuhle jsem ovšem četla už hrozně dávno, a ještě k tomu v nemocnici.
To mi takhle bylo čerstvě patnáct, měla jsem zápal plic a taky zápal šťouravosti v nejrůznějších záhadách. Tehdá byla devadesátá léta, na polích se objevovaly kruhy a kde koho unesli Ufoni :). I ten zápal plic mi nejspíš způsobili oni.
Tématika mě hrozně bavila, takže jsem hltala každou možnou publikaci a bylo mi jedno, jak za vlasy přitažená asi bude :).
Spousta příběhů mívá i poměrně racionální vysvětlení, jenomže tyhle knihy byly psány spíš tak, aby čtenáře fascinovala i pára nad hrncem brambor, v níž uvidí tváře mrtvých předků...
Něco na tom světě mezi nebem a zemí určitě je, jenom to chce brát ho s rezervou :).
A jak jsem tak ležela v nemocnici, střídala jsem čtení této knihy s poslechem životního příběhu holky po pokusu o sebevraždu.
A pak mi tu knihu zabavily sestry - bestie a já týden čuměla do stropu, protože je kniha zaujala taky a já se neuměla bránit.
No a pak jsem se záhadně uzdravila :).
Není úplně podstatné, jestli jsou "záhady" ještě stále nevyřešené, nebo jsou dávno vysvětleny. Je naprosto super, že je čtenář donucen vyhledávat mnoho různorodých informací, aby se o nakousnutých tajemstvích něco dověděl. Proto dávám čtyři hvězdičky. Za inspiraci!
Měli jsme jí na záchodě, když mi bylo asi 15 a přišlo mi to docela tajemné, v té době moc knížek tohoto druhu, ještě od českého autora, nebylo, ale jinak celkově dávám tak za 3.
Skutečně nevysvětlitelné záhady, které jsou vědecky podložené. Z některých až mrazí, jak se zdají neskutečné. Ale vždy, když se jedná o věci mezi nebem a zemí, je jedna polovina lidí, kteří věří a druhá, která bude tvrdit, že je to nesmysl, protože je to nemožné. Ale nemožných bylo v minulosti tolik věcí, které jsou dnes naprosto normální. A my, jako lidstvo, se stále zaobíráme jen naprosto zbytečnými "žabomyšími válkami". Vždyť, co my vlastně jsme? Vřele doporučuji nejen milovníkům nadpřirozena, záhad a tajemna.
Štítky knihy
smrt záhady duše paranormální jevy spekulativní literatura nevysvětlené, nevyjasněné jevyAutorovy další knížky
1993 | Nevysvětlitelné záhady |
1999 | Kdo ovládá svět? |
1994 | Skryté skutečnosti |
2012 | Válka médií |
2006 | Nové nevysvětlitelné fenomény |
Nevysvětlitelné, nicméně dávno vysvětlené "záhady". Jako oddechové čtení fajn.