Predtým ako som ťa poznala

Predtým ako som ťa poznala
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/401584/bmid_predtym-ako-som-ta-poznala-jvD-401584.jpg 5 8469 8469

Lou Clarková vie všeličo. Vie, že jej otec si ťažko hľadá prácu, vie, koľko krokov treba prejsť od autobusovej zastávky k rodičovskému domu. Vie, že sa jej páči práca v bistre, a vie, že možno neľúbi svojho priateľa Patricka, oduševneného športovca. Zato nevie nič o klasickej hudbe, nevie, že príde o miesto, a keby tušila, čo ju čaká, asi by prišla o rozum. Will Traynor vie, že po dopravnej nehode stratil chuť do života. Vie, čím bol kedysi, vie, že všetko sa mu teraz zdá malé a neradostné, a veľmi presne vie, ako s tým skoncovať. Zato nevie, že Lou mu vtrhne do života ako farebná búrka. A ani jeden z nich nevie, že jeden druhého navzájom navždy zmenia. Román Predtým ako som ťa poznala má aj voľné pokračovanie. O ďalšom osude hlavných hrdinov autorka napísala knihu s názvom Čo bolo potom.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

Me Before You, 2012

letadlosknihou
09.01.2020 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Je taková - lidská. Postavy se dle mého názoru chovají přirozeně a uvěřitelně. No a ten konec je asi takový, jak by to nejspíš dopadlo i ve skutečném životě. Další knihy už číst nebudu, nechci si kazit dobrý dojem z této

Teri27
08.01.2020 5 z 5

Skvělá knížka, moc dojemná. Jen škoda, že jsem se ze zvědavosti koukla na názvy dalších dvou dílu a tak jsem jsem veděla jak to asi dopadne. Těším se na pokračování.

leanyka
26.12.2019 5 z 5

Romantika, čtivé, na konci jsem opravdu brečela. Krásně napsané.

TheBookReaderM
22.12.2019 5 z 5

Velmi krásná kniha, která čtenáře pohltí ani nevíte jak. Kniha má také velmi příjemné postavy, které doplňují již pěkný příběh.

kytikyti
17.12.2019 2 z 5

(obsahuje spoilery) Kniha vlastně geniální a skvěle napsaná. Obdivovala jsem postavu hlavní hrdinky, která by v podání mnoha autorů (viz S. Meyer) byla nesnesitelně otravná, kdežto Moyes dokázala vybalancovat její osobnost. Zároven i uvěřitelně popisuje ostatní postavy i jejich myšlenkové pochody. Myslím, že autorka uchytila problém kvadruplegie a využila toto téma do největších detailů. Vykreslila různé postavy, které pak prezentovaly jednotlivé názory na toto téma. Kniha je plná morálních a etických problémů, které kvadruplegii a eutanazii spojují a postavy spolu diskutují, že se člověk cítí, jak v diskuzním kroužku. Myslím, že autorka probrouzdala spoustu diskuzí a dost názorů použila. Moyes píše tak dokonale, že se člověk nakonec skoro vcítí do Willa a do pocitu, jaké to musí být jít z plného prožívání života do mizérie. Mě tam jen chybělo to, že když už zazněl názor, že eutanázie není přirozená, je přirozené udržovat na životě člověka, který může hýbat jen hlavou? Moderní medicína, operace a v tomto případě hlavně antibiotika dokážou zázrak, ale nikdy dříve to "přirozené" nebylo.
Dále jsem také trochu nepochopila, proč si Will nechal dávat ATB, když chtěl zemřít (určite by ho to přišlo minimálně levněji zemřít na pneumonii...).
Co se týče mého vkusu, nejsem ráda, že jsem si tuto knihu v rámci čtenářské výzvy přečetla. Dala jsem jen na hodnocení, protože nerada čtu předem o čem kniha je. Jestli se někdo vyžívá v nekonečném rozpitvávání něčí agonie a hodně špatného života, tak prosím. Pro mě kniha byla o ničem. Také jsem se velice bála, že dojde na něco sexuálně divného, třeba, že Lou předvede Willovi striptýz, nebo před ním bude onanovat. Naštěstí došlo jen k polibku a podobně rozumná byla Moyes i na konci knihy, kdy se nepopisovalo Willovo umírání, ale hrdinka se s ním pouze rozloučila.

maja2712
16.12.2019 5 z 5

Pravé jsem dočetla. Ještě mi tečou slzy. Kniha mi přiblížila život kvadruplegiků, jejich ošetřovatelů a rodin. Ve svých letech tuším, že s tímto postižením není život vůbec jednoduchý, přesto jsem byla zaskočena tolika zdravotními komplikacemi, náročností práce ošetřovatelů a statečností rodičů. Krásně a citlivě napsaný příběh jednoho z mnoha bolestných životů.

Titina
12.12.2019 3 z 5

Knížka se mi vesměs líbila, moc hezky se četla, ale nějak ve mě nedokázala vyvolat ty správné emoce vzhledem k tématu (běžně u knih brečím a tady ani ťuk)..

befel
09.12.2019 5 z 5

Krásná něžná kniha

Nikusha
06.12.2019 5 z 5

Líbí se mi, že to změnilo Louisu. Jakoby udělal ještě naposled dobrý skutek.

Fazolecek
05.12.2019 4 z 5

Zvolila jsem tuto knihu i když tenhle žánr nevyhledávám a už mám v rukou druhý díl. Byla to fajn odpočinková četba. Závěr jsem trochu čekala, ale i přesto mě překvapil. Líbila se mi povaha obou hlavních postav a jak je autorka vykreslila. Můžu doporučit =)

lenka0383
30.11.2019 4 z 5

Kniha se mi velmi těžko hodnotí, protože jsem před jejím čtení již viděla film. Moc se mi líbí námět i styl autorčina psaní, ale na hodně místech mi to přišlo hodně rozvleklé a konec mě nijak nezaujal. Ve filmu mi to zakončení přišlo takové pádné a šokující, v podstatě skvělé, ale tady, když jsem měla k dispozici i vnitřní svět hlavní postavy, jsem nějak nemohla pochopit to, co udělala a proč to udělala. Jedna z kapitol, která je napsaná z pohledu její sestry, úplně vybočovala z celého rámce knihy. Přesto dávám čtyři hvězdy, protože se mi líbí styl, jakým autorka píše, a příběh je velmi originální a zajímavý, konec odvážný a nečekaný.

Jana512
24.11.2019 5 z 5

Od knížky se nedalo odtrhnout, i když náročná na city! Hlavní hrdinka ukázala velkou vynalézavost v přístupu k nemocnému, který jí dál poznat její schopnosti a povzbuzoval ji, ale stál si za svým rozhodnutím, což bylo pro všechny těžké.

Jessybelle
24.11.2019 5 z 5

Už pár měsíců jsem knihu neshltla tak rychle... Udělala na mě velký dojem. Jak tématem tak zpracováním. Patří mezi knihy, které s klidným svědomím doporučím dál. A asi se k ní časem vrátím...

Squish
21.11.2019 4 z 5

Tohle není můj žánr, knihu jsem volila spíše jako oddechovku a taky protože mi padla do ruky v knihovně. A popravdě se mi - světe div se - líbila, což bych do sebe nikdy neřekla. Moc milá, pěkně vyprávěná, bez zbytečných hluchých míst.

VasnivaCtenarka
20.11.2019 4 z 5

Tuto knihu jsem četla až poté, co jsem shlédla stejně pojmenovaný film. Knížka se četla velmi dobře, příběh je to dojemný, laskavý a emotivní. Dokonce i moje maminka, která velmi nerada čte, tuto knížku přelouskala jedním dechem :) A věřte mi, že to už něco znamená :) Knížce tedy můžu dát pouze a jen pozitivní hodnocení! Děkují autorce za příjemnou chvíli :)

LenkaKa
11.11.2019 4 z 5

Je to krásný příběh a otázka eutanazie je vždycky složitá.

Joyce24
10.11.2019 5 z 5

Smutný ale krásný příběh. Nemám slov , jen doporučuji si knihu přečíst.

esfinge
08.11.2019 5 z 5

Dlouho jsem knihu měla doma a tak nějak se mi do ni nechtělo, bála jsem se, ze to bude moc preslazeny...
Nakonec jsem přečetla za dva dny a bylo to krásný. Krásný a strašně smutný. Moc jsem Louise fandila, ale ještě víc jsem chápala Willovo tezke rozhodnuti:(.

Barussat
05.11.2019 5 z 5

Film je jeden z mých nejoblíbenějších, a tak jsem si knihu určitě musela přečíst. Překvapilo mě v ní několik věcí, které se od filmu docela lišily, ale nechci nějak spoilerovat. Každopádně je to krásná kniha, kterou doporučuju moc všem.

Aseverova
05.11.2019 4 z 5

Od knihy jsem čekala trochu více, ale i tak celkem pěkné ačkoliv smutné čtení.