Predtým ako som ťa poznala

Predtým ako som ťa poznala
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/401584/bmid_predtym-ako-som-ta-poznala-jvD-401584.jpg 5 8469 8469

Lou Clarková vie všeličo. Vie, že jej otec si ťažko hľadá prácu, vie, koľko krokov treba prejsť od autobusovej zastávky k rodičovskému domu. Vie, že sa jej páči práca v bistre, a vie, že možno neľúbi svojho priateľa Patricka, oduševneného športovca. Zato nevie nič o klasickej hudbe, nevie, že príde o miesto, a keby tušila, čo ju čaká, asi by prišla o rozum. Will Traynor vie, že po dopravnej nehode stratil chuť do života. Vie, čím bol kedysi, vie, že všetko sa mu teraz zdá malé a neradostné, a veľmi presne vie, ako s tým skoncovať. Zato nevie, že Lou mu vtrhne do života ako farebná búrka. A ani jeden z nich nevie, že jeden druhého navzájom navždy zmenia. Román Predtým ako som ťa poznala má aj voľné pokračovanie. O ďalšom osude hlavných hrdinov autorka napísala knihu s názvom Čo bolo potom.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

Me Before You, 2012

jajcak
18.01.2019 4 z 5

Hezky se čte, zajímavý příběh.

zipporah
13.01.2019 3 z 5

A mne sa to just páčilo, hoci nepatrí medzi kvalitnú literatúru. Je tam však skvelá informácia o jednej nevýhode práce opatrovateľky. Súvisí s udržiavaním si nálady. Je to prvý odstavec v jednej z kapitol a ja s ním súhlasím, pretože som opatrovateľku robila dva roky a je mi všetko v knihe veľmi dobre známe, a ešte by toho bolo omnoho viac, ale kniha nie je zameraná na život opatrovateľky v domácnostiach, však? Keby sa tohto príbehu zhostila autorka s menej komerčným zámerom, bol by z toho zaujímavý a kvalitný tragi príbeh, ale nevadí, film sa mi neskutočne páči a preto som si prečítala knihu. Ja som spokojná, Louisa Clark je moja minulosť dúhová, a už len pre záverečnú vetu v liste Willa sa to oplatilo prečítať... "Zaujala si ma už od prvého dňa, čo si vošla do mojej izby v tých smiešnych šatách" :D nejako tak to bolo, ale krajšie napísané, alebo: "Vstával som ráno už len pre to, lebo som sa tešil, že ťa uvidím"

sarka8222
11.01.2019 5 z 5

Krásná a dojemná kniha. Hezky se čte

Magdyla.8
11.01.2019 4 z 5

Páni, tak to bylo něco. Velmi emotivní příběh, ktery vás vůbec nepustí ze svých spárů. Čekáte celou knihu, že si to hlavní hrdina se svým osudem rozmysli, ale stejně víte jak to dopadne..
Naděje umírá poslední

Hana721
06.01.2019 5 z 5

Trvalo mi asi rok, než jsem se odhodlala tuto knihu přečíst. Díky velkému ohlasu, který vyvolala, jsem již dopředu věděla, jak dopadne a začala ji číst s jistými předsudky. Příběh mě však strhl a já ji zhltla jedním dechem. Skvělá.

jana8605
05.01.2019

krásná a dojemná kniha

ctenarka88
04.01.2019 4 z 5

Na knihu jsem narazila díky čtenářské výzvě 2018. Od této autorky zatím moje první kniha a určitě ne poslední. Krásný příběh a čtivá kniha. Ne vždy vše dopadne tak jak bychom si přáli.

Safinka
03.01.2019 5 z 5

Kniha krásná

nadali
01.01.2019 4 z 5

Velmi čtivá romantická pohádka pro velké holky :-)

Krchnaida
30.12.2018 5 z 5

Silný příběh. Knihu jsem četla jedním dechem. Přála jsem si, aby příběh skončil jinak.

Evcakop
30.12.2018 1 z 5

Nuda. Některé kapitoly jsem musela přeskočit, abych vůbec knihu dočetla, protože jsem se těšila na dojemný konec, který se podle mě nekonal. Nechala jsem se asi příliš unést nadšenými recenzemi a čekala něco lepšího.

Lucai
16.12.2018 4 z 5

Najskôr som videla film, ale kedže som si chcela prečítať knižné pokračovania, tak som si samozrejme prečítala aj knihu....Willa bola škoda, zo začiatku arogantný, ale potom som si ho oblubila....každopádne to človeka donúti sa zamyslieť.....odporúčam...vrham sa na druhu časť :-)

surikata246
10.12.2018 5 z 5

Na čtení této knihy jsem se moc těšila i trochu bála některých vzpomínek na přátelé se stejným osudem hlavního hrdiny. Před lety jsme se sportovní výpravou na zahraničním výjezdu při zpáteční cestě domů měli těžkou nehodu. Během vteřiny se mnohým z nás změnil život úplně jinak. Z mladých sportovně založených lidí, kteří tehdy ještě ani nevěděli co v životě chtějí být... Následky byly dosti tragické někteří zemřeli okamžitě,další až po letech a mnoha bojích. Ti z nás co přežili máme větší či menší omezení, ale semklo nás to a vzájemně se o sebe staráme a pomáháme si a vážíme si úplných maličkostí jako je východ slunce,krásného květu atd. ale hlavně možnosti žít, být s našimi rodinami,pracovat.
Chci zde zavzpomínat na 2 naše přátele,kteří měli stejné postižení jako Will v knížce, oba už nejsou mezi námi a stále nám chybí. Něco zažijeme nebo se něco zajímavého dozvíme a někdo z nás řekne musíme to říct Tomovi a Andrejce. Je to občas těžké,ale často na ně vzpomeneme z úsměvem a humorem. Tom zemřel po 7 letech s úsměvem na rtech,který ho stále neopouštěl ani v těch nejhorších chvílích. Andrejka žila ještě déle téměř 10 let a odešla náhle tiše jedné noci letos v létě, aby nikoho neobtěžovala. Jsem ráda, že oba patřili mezi mé přátele a zůstávají v mém srdci jako by tu stále byli s námi.

Veronika.Lap
26.11.2018 5 z 5

Spoiler: Dlouho jsem otálela, než jsem se pustila do některé z knih od této autorky. Tato byla první a totálně mě dostala. Je to krásný, místy vtipný, ale i velice smutný a srdceryvný příběh, který vás dostane. Lou jsem si oblíbila, Patrick mě šíleně vytáčel a Willa jsem si zamilovala. Tak moc jsem jim fandila, tolik slz jsem prolila a nakonec to dopadlo tak jak mělo. Protože o to celou dobu jde, abychom to všechno pochopili a přijmuli. Kdo z nás by totiž takhle zvládnul žít...

tomik2132
24.11.2018 5 z 5

Poté, co jsem se zamilovala do filmu, jsem se dostala také ke knize a i ta mě dostala! Kniha která vás nepustí ani po přečtení. Nádherně napsaný příběh, který nutí k zamyšlení. Rozhodně DOPORUČUJI!

lmn
21.11.2018 5 z 5

příjemná romantika, i film byl hezký

Simikik
15.11.2018 2 z 5

Kniha je součástí červené knihovny, kterou až tak úplně nemusím. Nicméně, současně otevírá téma eutanásie a samostatného rozhodování člověka. Autorka nechává na čtenáři, zda souhlasí či nikoli. Celou situaci si prožíváme v časovém úseku šesti měsíců společně s hlavní hrdinkou knihy, která se zdá být originální a jedinečná, myslím si však, že to byl jen takový pokus a hlavní představitelka příběhu je obyčejná dívka vyrůstající na malém městě. Čas od času se objevuje prolínání pohledů a popis situace jiných hrdinů z knihy, to se mi zamlouvalo a bavilo mě číst i jiné charaktery. Autorka se samozřejmě zamiluje do invalidního, bohatého muže, o kterého pečuje v rámci pracovního úvazku na dobu určitou. On je ale se svým upoutáním na vozík nespokojený a je rozhodnutý odjet do Švýcarska, kde jsou ochotni mu udělat eutanázii. Úkolem Lousi Clarkové je přimět ho žít. V celém závěru knihy přiměje spíše sebe žít a nechat druhé činit vlastní rozhodnutí.

Amitiel76
12.11.2018 5 z 5

Opravdu krásná knížka. Četba mě naprosto pohltila, a na konci jsem jen oněměle svírala zavřenou knihu v rukou, a slzy mi tekly po tvářích. Opravdu jsou všechny knihy autorky takhle emotivní?
Je to už delší čas, co jsem jako první shlédla film. Byl hezký...ale v hlavě mi utkvěl jen ten smutný konec. Zbytek děje se mi z paměti nějak vykouřil.
Ale kniha? Prostě super! Něco, na co se nedá zapomenout. Příběh, který vás nutí přemýšlet. Nutí vás cítit, a přehodnocovat. Nutí vás vážit si toho co máte.
Určitě doporučuji k přečtení, protože tahle kniha je jedna z těch, co za sebou nechává nesmazatelné stopy....

Pichoval
08.11.2018

Precteno jednim dechem. Velice emotivní pribeh, u kterého si i pobrecite. Rada bych se k ni nekdy vratila

EvikU.
05.11.2018 5 z 5

Kniha byla strhující. Je kniha dobrá nebo špatná, ale tahle byla prostě strhující. Byla jsem tam uprostřed tý knihy. Místy jsem tam nechtěla být jako hlavní hrdinka. Byla jsem Lou....A přes slzy jsem neviděla na čtení, v krku obrovský knedlík a nemohla jsem spolknout. Ale věděla jsem, že ji dočtu teď hned, i kdyby mělo být zemětřesení a že bych ho nevnímala, ani kdyby opravdu bylo. A domnívám se, že moc takových knih není. Klaním se před autorkou za takhle skvěle napsanou knihu.