Nic než kapitalismus: Budoucnost systému, který vládne světu

Nic než kapitalismus: Budoucnost systému, který vládne světu
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477133/bmid_nic-nez-kapitalismus-budoucnost-sys-waJ-477133.png 3 10 10

Poprvé v lidských dějinách celé planetě dominuje jeden ekonomický systém. Kapitalismus triumfoval, protože se ukázal životaschopnější a adaptabilnější než systémy jiné. Přinesl lidem blahobyt a uspokojil jejich touhu po nezávislosti. Ale vyžádal si za to vysokou morální cenu, naučil nás považovat materiální úspěch za konečný cíl našeho jednání. Kapitalismus sám o sobě nenabízí záruku stability. Na Západě je k prasknutí napínán nerovností a nadbytkem. V Číně dobývá srdce milionů obyvatel a na první pohled se zdá, že funguje efektivněji než na Západě. Je však mnohem náchylnější ke korupci a při zpomalení růstu může vyvolávat ničivé sociální nepokoje. Proroctví předpovídající jednu jedinou nevyhnutelnou budoucnost lidstva jsou lichá. Kapitalismus je systémem plným rizik, ale je systémem lidským: bude nám sloužit tím lépe, čím jasněji si budeme vědomi svých rozhodnutí.... celý text

Literatura naučná Ekonomie a obchod Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Argo
Originální název:

Capitalism, Alone: The Future of the System That Rules the World, 2019


více info...

Přidat komentář

kirkpatrick
06.01.2023

Celospolečenský vývoj v západních zemích vede k tomu, že v kapitalistickém zřízení vede k nerovnoměrnému rozložení bohatství a ve světovém měřítku je nesporný fakt, že jedno procento bohatých vlastní 90% bohatství celého světa.
Autor popisuje dva kapitalistické systémy ve světě, na jedné liberální, zastoupen Spojenými státy americkými a politický kapitalismus v Číně, jejich vzájemné působení na ostatní země a jejich výhody a neduhy.
V dnešním světě, který se rozvíjí globalisticky, ovlivňuje tento celek i migrace a taky korupce. V případě korupce to autor nevidí optimisticky a myslí si, že korupce se bude prohlubovat.
Velmi mně zaujala závěrečná část ohledně možností vývoje kapitalismu, zda je to jeho vrcholná fáze a nebo přijde něco zcela nového.

Jizi
24.11.2022 2 z 5

Už od první kapitoly je zřejmé, na jaké straně barikády Milanović stojí. K jeho oblíbencům patří Thomas Piketty, na jehož knihu Kapitál v 21. století se v textu hojně odkazuje, a jeho následníci. Jeho názor na nerovnost je jasný: bohatí si své bohatství zhusta nezasloužili, dědit velké majetky je hanba a každému takovému dědici by měla být jeho stříbrná lžička pěkně vyrvána z huby (pro sichr i s pár zuby – on bude vědět proč), měli by být řádně zdaněni a naopak dělnému lidu by mělo být přidáno odspodu tak, abychom se v ideálním případě všichni dopracovali do střední třídy.
Pokud s tímto postojem souzníte, zařadíte se do početného tábora Milanovićových obdivovatelů a kniha bude vodou na váš mlýn, pokud ne, inu, při čtení si zdatně procvičíte svaly na čele. A když nic jiného, dozvíte se, kdo (nebo co) je to homoploutius a proč jím rozhodně chcete být.


vladku
22.09.2022

Částečný brak. Aneb edici Crossover-Argo jsem minule přechválil. Do značné míry teoretizující kniha. Navíc příliš osobních názorů, domněnek. Mnohé dedukce jsou pochybné či přímo mylné. Např. na straně 46 si "vyvrací" "teoretickou" domněmnku tím, 30 let je dostatečně dlouhých, aby vyvrátili domněnku že bohatí investují do riskantnějších a tím výnosnějších aktiv - vůbec nezná základ, že rizikověšjší aktiva v dlouhodobém horizontu i více v průměru nesou. Takže svým způsobem nedoporučuji číst, protože na podobné chybné dedukce jsem narazil několikrát a ještě častěji jsem měl pochyby.
Kniha mi přesto něco přinesla, je zde plno zajímavých statistik (ale raději nečíst jejich popis autorem, zvláště ne jeho závěry). Ty grafy navíc rychločtením rychle projdete. Zbytek neradno číst.

Autorovy knížky

Branko Milanović
americká, 1953
2022  66%Nic než kapitalismus: Budoucnost systému, který vládne světu