Nisa, dcera Kungů
Marjorie Shostak
Intimní život ženy mizejícího světa. Marjorie Shostaková je jedním z antropologů, kteří se rozhodli zkoumat život Kungů, lidí žijících v Africe na severním okraji pouště Kalahari, v Botswaně, jako sběrači a lovci. Hlavním tématem knihy je především vztah žen k sobě samým, ke svému životu a jeho událostem. Autorka během svého dvacetiměsíčního pobytu vedla rozhovory s několika Kungskými ženami, nejvíce se jí však podařilo vyzpovídat Nisu, v roce 1971 přibližně padesátiletou ženu. Knížka obsahuje kapitoly – Nejstarší vzpomínky, Rodinný život, Život v buši, Objevování sexu, Manželství na zkoušku, Manželství, První porod, Mateřství a ztráty, Proměna, Ženy a muži, Milenci, Léčebný obřad, Další ztráty a Stárnutí.... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 1993 , Mladá frontaOriginální název:
Nisa, The Life and Words of a Kung Woman, 1983
více info...
Přidat komentář
Knihu jsem měla k prezentaci na antropologii. Nemám ráda naučnou literaturu, v této knize je jí malinko. Je čtivá a pěkně napsaná. Sama bych si ji ale nevybrala. Ovšem dověděla jsem se mnoho nového!
Nisa, dcera Kungů: intimní život ženy mizejícího světa – Shostaková, Marjorie, Mladá fronta, Praha, 1993, 1. vydání, ISBN 80-204-0345-0, s. 304
Kniha Nisa dcera Kungů je antropologická studie napsaná Marjorie Shostakovou, americkou antropoložkou z Harvardu, která byla vydaná v roce 1993. Tato kniha zpracovává rozhovory, které Shostaková získala v průběhu svého působení v Africe, kde pracovala ve východní části pouště Kalahari mezi kmenem Kungů. Autorka v této knize dokazuje, že Kungy a jejich kulturu zná velmi dobře a díky tomu, a také díky její znalosti kungského jazyka, nám v knize představuje tento jedinečný kmen z perspektivy jedné z jeho žen, která nás nechá nahlédnout do svého života a tedy i do života mizejícího světa Kungů.
Žena, se kterou Shostaková vede rozhovory se jmenuje Nisa (na konci knihy se dozvíme, že jména jsou v knize pozměněna). Tato obdivuhodná žena vypráví o svém životě, ve kterém zažila štěstí, ale také plno ztrát a bolesti. Její život je v knize popsán v několika rovinách a to od jejích vzpomínek na svá dětská léta až po stáří. V knize je věnován velký prostor tomu jak si Kungové, tradiční národ lovců a sběračů, zajišťují potravu a že její dostatek pro ně znamená velký zdroj štěstí. Ovšem vzhledem k tomu, že kniha se zaměřuje především na život žen v tomto společenství, velký prostor v knize hrají témata, jako je první menstruace, objevování sexu, manželství a první porod. Sex a sexualita jako taková hrají v knize velkou roli - „Ženy jsou silné, ženy jsou důležité. Muži Žun/twa říkají, že ženy jsou náčelnice, bohaté a moudré. Ženy mají totiž něco moc důležitého, něco, co mužům umožňuje žít: své pohlaví. Žena může muži vrátit život, i když je už skoro mrtvý. Může mu dát sex a znovu ho přivést k životu.“
Velmi důležité je také zmínit to, že ženy jsou si v tomto společenství rovnocenné s muži. Toto rovné postavení vychází především z toho, že většinu potravy zajišťují ony samy. Ujdou velké vzdálenosti, při kterých jim většinou sedí na zádech malé, ale i větší děti a také nesou několik kilogramů sesbíraných plodin. Muži přispívají k obživě rodiny především lovem menších a větších zvířat, vzhledem k tomu, že lov je často neúspěšný, je pro Kungy maso velmi cenné.
I když je jejich život v mnoha ohledech krutý, těžký a plný nejistot, Kungové jsou šťastní a jejich „jednoduchý“ život je krásný. Knize bych vytkla pouze to, že v několika kapitolách bych uvítala přesné věkové určení („Bylo to v době, kdy mi začala růst prsa“ ….). Na druhou stranu chápu, že Shostaková chtěla zachovat autenticitu rozhovorů s Nisou. Kniha se mi celkově velmi líbila a určitě bych ji chtěla doporučit všem, kteří se chtějí dozvědět něco o tom, jaký mají život ženy v tomto kmeni a jak prožívají důležité události, které prožívají ve svém životě všechny ženy …
Vždy zajásam, keď prídem domov s neplánovaným knižným spoločníkom.
Nenápadná Nisa si ma našla a som za to rada. Čítaním som prežila pár dní jednoduchého života s Kungskými ženami, ktoré mi dali nový pohľad na život.
Najlepšia knižka akú som v poslednej dobe čítal. Kniha je z časti odbornou antropologickou literatúrou čo však mne ako úplnému laikovi skôr vyhovovalo. Naozaj intímny pohľad do života africkej ženy mi prišiel priam fascinujúci. Prišlo mi veľmi zaujímavé ako veľmi veľa aspektov polo podobných s našou dnešnou západnou kultúrou od problémov s výchovou, "rozvodmi", postavením ženy... Veľmi mi prišlo zaujímavé, že sa človek dozvie ako prežívajú naozaj intímne veci od pôrodu až po prežívanie orgazmu či problémov s menštruáciou. Sú to veci ktoré sa človek nedozvie ani o generáciu pre nami v našej kultúre. Naozaj skvelé čítanie ,ktoré ma navilo od začiatku až do konca.