Noc dlouhých nožů
Max Gallo
Historická reportáž o nacistické tzv. noci dlouhých nožů v r. 1934. Pro vylíčení noci dlouhých nožů, brutální likvidace špiček SA včetně jejího hlavního představitele E. Röhma v létě roku 1934, zvolil autor formu historické reportáže. V dramatickém záznamu rekonstruuje události oněch temných hodin a dní, portrétuje aktéry, analyzuje jejich úmysly i jednání.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 1986 , Mladá frontaOriginální název:
La nuit des longs couteaux, 1970
více info...
Přidat komentář
Na literaturu faktu dokázala fakt vtáhnout do děje, nebylo to nudné, některé pasáže bych přeskočila, ale i tak byly "přelouskatelné".
Perfektní kniha. Četla jsem ji v pubertě a udělala o ní referát do školy, tuším někdy v deváté třídě. Poutavě napsané, děj mě naprosto pohltil. Konečně kniha, která neobsahovala jen suchý výčet historických dat.
Další kousek do mozaiky skládající obraz ,,fenomenu,, Hitler. Velmi široký a propracovaný historický dokument, přesto čtivý. Autora bude záhodno poznat skrze další knihy.
Štítky knihy
nacismus Německo nacisté Třetí říše (Nacistické Německo), 1933-1945 meziválečné období (1918-1938)
Autorovy další knížky
1986 | Noc dlouhých nožů |
1979 | Zátoka andělů |
2005 | Caesar imperátor |
2007 | Křesťané: Vojákův plášť |
2008 | Křesťané: Křest krále |
Vyprávění je detailní, ale přesto velmi čtivé. Autor využívá i přímých citací z proslovů, novin, deníků a vzpomínek účastníků (vždy ale jenom pár vět, pro navození atmosféry). Zachycen je i duševní stav jednotlivých aktérů (Hitlera, Himmlera, Heydricha, Göringa, vrchních představitelů SA…). Perfektně se podařilo zachytit atmosféru, kdy každá mocenská skupina sleduje své vlastní cíle a leckterá neváhá jít i přes mrtvoly (aneb sice se daný člověk už x-let drží v ústraní, ale když už probíhá čistka, tak proč ho raději neodstranit, co kdyby se chtěl do politiky vrátit). Primárně byli likvidováni členové SA, ale Himmler, Heydrich a Göring k nim přidali i ty, kteří jim stáli v cestě (vlastně uměle vytvořili důkazy, že SA chystají převrat a v rámci čistek se pak zbavili hlavních soupeřů). SA představovaly obrovskou sílu, jejich počet v roce 1934 se pohyboval kolem 3 miliónů a vesměs poslouchaly na slovo Röhma. Jako každá skupina chtěly získat co nejvíce moci (klidně i cestou revoluce, jak mnozí členové SA hlásali) a tím samozřejmě byly trnem v oku skoro všem. Čistka to každopádně byla brutální, jednotky SS se na důvody neptaly, pokud zněl rozkaz zastřelit, tak prostě toho dotyčného zastřelily. Situace, kdy přijde na úřad, zeptá se po panu X, které ho pak chladnokrevně zastřelí v kanceláři a dá mu do ruky zbraň, že spáchal sebevraždu, zní absurdně, ale tak nějak se likvidoval veškerý odpor… Celkově bych dal 90 %.