Případy soudce Ti. Příručka čínského soudce pro přežití
Frédéric Lenormand
Nové případy soudce Ti série
< 11. díl >
Sbírka čínské moudrosti, cizí město a nepolapitelný vrah – s tím vším se musí vypořádat soudce Ti ve svém novém dobrodružství. Slavný úředník právě povýšil na policejního ředitele hlavního města říše Čchang-anu. Zatímco se soudce chystá užívat si svůj úspěch, jeho nadřízení ho pošlou lapit nejhledanějšího zločince v celé Číně. Vyšetřování ho dovede až do toho nejpodivnějšího městečka, jaké kdy navštívil – vše se zdá klidné a mírumilovné, ale stačí jen škrábnout do povrchu, a ukáže se pravá tvář tohoto ráje na zemi. Vyzbrojen pouze příručkou právních postupů Mravoučné zásady pro mandaríny, kterou dostal příkazem vyzkoušet, a svým proslulým důvtipem, musí přežít a uspět tam, kde selhali nejlepší slídilové Říše středu.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 2015 , GaramondOriginální název:
Guide De Survie D'un Juge En Chine, 2008
více info...
Přidat komentář
Z této série jsem zatím četla pouze dvě knihy, tu první a pak tuto. Tentokrát je znát, že si autor dal mnohem víc práce s rešeršemi, kniha je díky tomu bohatší, pestřejší. Na druhou stranu trpí stále stejným nešvarem: s postavami Roberta Van Gulika má tato série společná pouze jména.
Všichni hrdinové, a to včetně soudce Ti, působí velice... ordinérně. Prostě nemají žádnou úroveň. Je to jako sledovat příběhy vulgárního prodavače ojetin. Van Gulikův soudce Ti byl sice nedůtklivý, byl to však člověk nesmírně vzdělaný a také fyzicky zdatný, skvělý rohovník a šermíř - koneckonců při prvním setkání s Ma Žungem a Tiao Tchajem jim oběma nakopal pozadí, ačkoli oba byli vojáci, kteří se jen kvůli nepřízni osudu stali lapky. Lenormandův soudce Ti je nerudný nabob, který nejenže dělá hloupé chyby, a přestože je Konfucián, dokonce v jednu chvíli uvěří na liščí démony, ale navíc je to obtloustlý nekňuba, který meč nosí jenom pro parádu. Dokonce jeho První dáma je lepší bojovnice než on. Chápu, že v dnešní době každá ženská hrdinka musí být Wonder Woman, ale udělat kvůli tomu z hlavního hrdiny hňupa skutečně není potřeba.
Škoda, s lepším editorem to mohla být opravdu dobrá série a i tato zápletka mohla být při trochu pečlivějším zpracování vskutku napínavá.
Snažím se nepropadat prvnímu dojmu a knihy většinou hodnotím až po druhém přečtení a myslím, že se mi to vyplácí. (Možná se ale taky s věkem zjednodušuji a klesají moje nároky, těžko říct…)
Při prvním čtení mě vše neustále nutilo srovnávat s Gulikem a při tomto srovnání kniha samozřejmě dopadla neslavně… Při druhém čtení a po zvyknutí si na myšlenku, že tento Ti, není „ten Ti“, jeho pojetí, styl vyprávění i vazba na reálie Tchangské Číny jsou zcela jiné než u původní předlohy, toto hodnocení ale dopadá jinak.
Příručka čínského soudce pro přežití je vlastně zábavný a dobře napsaný příběh, téměř thriller, se zajímavě sepsanou zápletkou a neobvyklým dějem. Celý, jako by ani nebyl brán zcela vážně a s lehkým nadhledem vypráví ve skutečnosti složitou a chytře konstruovanou zápletku. Téměř se zdá, že tuto knihu ani nepsal Lenormand…
Knize by výrazně pomohlo, kdyby se přejmenoval detektiv, a nikdo neměl pocit, že musí „obě verzemi“ srovnávat, byla by pak jistě mnohem lépe přijímána…
Ani mně se tenhle soudce Ti příliš nezamlouval, chyběla mi důstojnost,elegance a inteligence Gulikova hrdiny.
Tenhle soudce Ti mi tedy zrovna moc sympatický nebyl. Tak nějak se ztratila jeho důstojnost, serióznost a způsob vyjadřování mi misty také neseděl. Množství kulturních podrobností (hlavně v první třetině knihy) bylo spíše na škodu, ubíralo čtivosti a působilo v textu násilně.
Druhá polovina příběhu už byla lepší, i když těch mrtvých bylo na můj vkus příliš.
Knížka se mi překvapivě líbila. Není to soudce Ti od Gulika, který je samozřejmě nepřekonatelný. Tenhle soudce Ti je trochu jiný, vzteklejší, horší manažer a méně moudrý.
Přišlo mi to ale docela vtipné a napínavé. Navíc má autor výborné znalosti reálií.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2006 | Palác na jezeře Ču-An |
2006 | Noční můry zabíjejí |
2007 | Půlnoční soud |
2006 | Paní Ti na stopě zločinu |
2014 | Smrt čínského kuchaře |
Klasický příběh soudce Ti. Trochu zdlouhavý, ale líbil se mi.