Nový zákon
kolektiv autorů
Název Nový zákon, řecky hé kainé diathéké, latinsky Novum testamentum, jej na jedné straně odlišuje od židovské Bible, v křesťanském pojetí Starého zákona, na druhé straně na něj zřejmě navazuje už užitím pojmu "zákon". Toto slovo však mělo ve staré češtině posunutý význam a původně znamenalo něco jako "odkaz", což odpovídá latinskému Novum testamentum i ruskému Novyj zavět. Hebrejské berit, jež se slovy diathéké a testamentum překládalo, může však znamenat také "smlouva".[1] V původním chápání tak název Nového zákona naznačoval, že jde o závaznou smlouvu (německy Der neue Bund, také Český studijní překlad překládá "Nová smlouva"), její strany však nejsou rovnoprávné, nýbrž iniciativa vychází jednoznačně od Hospodina. Tím se biblický zákon podobá odkazu. Proto se hovoří o "Zjevení Božím", toto zjevení však člověka zároveň zavazuje jako zákon. zdroj:... celý text
Přidat komentář
Jeden ze základních historických kamenů naší současné civilizace. Jde o knihu k postupnému studiu, nikoliv jen k jednotlivému jednorázovému přečtení. Samotné publikace tohoto typu nelze v podstatě hodnotit. Hodnocení by bylo možné například u titulu na stejné téma s vědeckým nebo populárně-vědeckým zaměřením. Publikacím tohoto typu dávám standardních 50%, tedy 3 hvězdy. Hodnotit do plusu či mínusu by šlo spíše každé její vydání co do kvality překladu, poznámkové výbavy a technického zpracování.
Jsem velice rád, že jsem tuto knihu získal, a její přátelský formát, dle nkp 8 x 11 cm, mi umožňuje mít ji při sobě i tam, kam bych rozměrnější a těžší publikaci nebral.