Nůž

Nůž
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/537603/bmid_nuz-66329bfe4bc7a.jpg 5 2178 2178

Harry Hole série

Harry Hole balancuje nad propastí. Už mnohokrát se probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a z předchozího večera si nepamatuje vůbec nic. Střípky událostí však postupně vyplouvají na povrch a Harry si začíná přát, aby se byl vůbec neprobudil. Protože i zlý sen je lepší než krutá realita, jíž musí čelit.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery

24.07.2020 5 z 5

Opět skvěle napsaná kniha. Jo Nesbo jak má být. Doporučuji

PPardinio
24.07.2020 3 z 5

Pro mnohé čtenáře je Nůž, zdá se, jedna z lepších knih ze série s HH, pro mě ale naopak jedna z nejslabších (natahovaný děj, vysvětlování určitých faktů, stavění postav do jiného světla, zvláštní moralizování...). Se začtením jsem neměl problém, s tím jsem se u Nesba nikdy nesetkal, zde jsem však postrádal něco, co by mě tak nějak odbouralo. Prostě jsem si asi již zvykl, že lidi kolem HH umírají a Harry neustále chlastá a chlastá. Závěr mě malinko překvapil, ale jen malinko, protože autor si něco podobného v průběhu knihy připravoval, to bylo na skladbě vyprávění poznat. Myslím si, že i autor sám vidí, že to chce změnu či nějakou jinou postavu (Sung-min Larsen?) a sérii s HH tímto dílem ukončí. I-když mám postavu HH opravdu rád a četl jsme všech 12 dílů, tak je mi líto, že série nekončí pro mě geniálním 10.dílem. Celou dobu jsem si při čtení říkal, že toto je prostě jiný Nesbo. Škoda, ale i tak děkuji za celou sérii.

Ales.BD
20.07.2020 4 z 5

Harry plave, a místy se topí, v takovém moři chlastu, že už nemůže mít dost mozkových buněk ani aby se poznal v zrcadle, natož aby něco vypátral. Navíc mu přibylo další trauma, takže buď kvoká u Chocholouška, nebo je nadčlověk. Nejlepší by bylo, kdyby šel do penze a vzal to za něj Sung-Min Larsen. Jinak tento díl patří k těm povedenějším.

konicekbily
18.07.2020 5 z 5

Kniha je velice rozsáhlá a zdá se být uměle natahovaná. Vidím v tom dva autorovy cíle: vkládá do textu více obecných úvah (třeba o štěstí, o vztazích mezi blízkými lidmi - například mezi příbuznými) a připravuje si půdu pro vícenásobnou zápletku/prolínající se zápletky - aby nám to mohl objasnit složitějším vysvětlováním pohledem různých zúčastněných. Myslím si, že se mu to podařilo a délku příběhu toleruji.

elena2054
15.07.2020 5 z 5

Pozor spoiler!
Kniha je neuvěřitelně čtivá, jako i ty předchozí.
Ovšem děj mě zklamal. Jakoby Nesbo měl už plné zuby série s HH.
Úplně nechápu, proč už poněkolikáté je oběť či pachatel někdo, s kým jsme si vytvořili virtuální vztah.
Z tohoto důvodu je dost možné, že dalšího Harryho číst nebudu.
Je to frustrující.

Mateo67
11.07.2020 5 z 5

Jo, jo, jo, Nesbo prostě umí! A Harry Hole je jenom jeden. Není možné ho nemilovat. Stačí přečíst prvních pár stránek, abyste poznali, že vás čeká DOKONALÁ SYMFONIE. Rychle jsem vzdala snažení přijít všemu na kloub a nechala se Jen unášet...

mats379
07.07.2020 3 z 5

Nechci se vytahovat, ale pro mě vrah opravdu nebyl ani trochu překvapení, tušila jsem, kdo to bude hned na začátku. Jinak pro mě je tato kniha jedna ze slabšich, nemá spád ani napětí, natož aspoň stopu humoru...jen čirà deprese, bohužel.

MirkaProk
07.07.2020 2 z 5

Nesbo patří mezi mé nejoblíbenější autory a tak mi samozřejmě nemůže uniknout žádná jeho kniha. Ale tahle tedy klidně mohla. Vůbec se mi nelíbila. Zbytečně moc zdlouhavá, kdyby byla o 400 stran kratší ,asi by se nic nestalo. Vše se strašně vleklo a vlastně se pořádně nic nedělo. Vždy knihu s HH zhltnu jak malinu, ale s touto jsem se fakt trápila a měla jsem pocit, že ji snad nikdy nedočtu. A pachatele jsem opět netušila a ani jsem se ho snad neměla dozvědět, protože to byl v mých očích nesmysl. I přesto, že je vše vysvětleno, proč a jak, tak mi to vůbec nesedělo. Tato kniha pro mě velké zklamání.

adoli
27.06.2020 5 z 5

Starý dobrý Harry Hole i se svými démony. Opět dobré čtení, zápletka, napětí. Ale neseděli mi oběť a ještě méně vrah. Nesbo má jistou potřebu zbavovat se čtenáři známých postav, no budiž. Jen v tomto případě mi vrah prostě nepřišel uvěřitelný, i když bylo vše vysvětleno. Ze stávajících postav měl autor určitě lepší možnosti, uvěřitelnější, vzhledem k jejich minulosti. No, můj problém. Přesto byla kniha lepší než ty dvě předchozí. A když vyjde další, samozřejmě, že si zase přečtu.

oskli
25.06.2020 5 z 5

Ufff! Tak tenhle Harry mě dostal. Jak mi Žízeň připadala taková nijaká, tohle byla panečku jiná káva. Úvodní vražda mě rozbila na cucky a já odmítala věřit, že fakt. Že to fakt je realita. A pak už to jelo a já podezírala střídavě dva pachatele z nichž ani jeden to pochopitelně nebyl a rozuzlení s tím pravým mě sejmulo. Geniálně zamotané a přitom vlastně úplně jednoduché. Nesbø je evidentně génius. Nebo úplný šílenec. Protože tohle normální smrtelník s běžnou mírou fantazie prostě nevymyslí.
Za mě výborný závěr HH série. Děkuji za zážitek.

jiri4861
24.06.2020 5 z 5

Poslední kniha serie s Harrym. Až je mi líto, že skončila. Opět výborný Nesbův počin. Tahle kniha byla z celé série nejsmutnější.

Marfiel
24.06.2020 5 z 5

Tak tohle byla pecka! Jedna z nejlepších detektivek od Nesba. Propracovaná zápletka, skvěle vykreslené postavy včetně sympaťáka Harryho Holea, otevřený konec... Že Nesbø umí psát krimi, je známo, ale že bude čím dál tím lepší, za to prostě palec nahoru!

kikies
24.06.2020 5 z 5

Ale jo! Nebojím se a dám těch pět hvězd! Není to úplně stoprocentní pětihvězdičkový výkon (dle mých měřítek samozřejmě), protože pocity ze čtení jsou rozporuplné. Dokážu ocenit promyšlenost, zamotanost, náznaky, sama jsem v tom už plavala jak největší čtenář-amatér, ale moc mi nesedly volba oběti, volba vraha.... a taky si myslím, že už by se Harry mohl rozhodnout, jestli se uchlastá nebo ne. Za mě osobně: ty popisy alkoholického deliria už přestávají být zajímavé. A stejně tak přestávám věřit Harryho neodolatelnosti a úspěchu u žen navzdory zřejmě nijak neskrývanému opileckému vzezření. Ale při celkovém ohlédnutí, je to určitě jeden z nejsilnějších kousků celé série.

Vercutka
20.06.2020 5 z 5

Knížky o Harrym jsem četla všechny, takže začátek se mi zdál maličko podobný jeho předchozím příběhům, kdy se vyšetřovatel stále opíjí, probouzí a zase opíjí. Po Žízni, která mi nepřišla nijak zvlášť super, jsem čekala další odpad. A pak došlo na vraždu......a já se propadla do závislosti na této knížce. Odložila jsem jí pouze tehdy, když jsem se musela najíst, o moji dceru se dva dny musela starat babička :D , protože já ji musela dočíst. Je prostě skvělá! Doporučuji!

Pája699
15.06.2020 4 z 5

Tak já vám nevím no...po přečtení knihy jsem tak trochu na rozpacích. Zápletka zapletená jak vánočka to jako zase joooo, ale nijak extra mě tento příběh nenadchl, bohužel. Autor má určitě lepší knihy. Na mě to bylo zbytečně zdlouhavé. Některé pasáže bych klidně vymazala, přišly mi tam zbytečné a o ničem. Na mě prostě málo akce. Tak snad příště Harry....

Kristulda
12.06.2020 4 z 5

Noco k tomu říct, knihy od \Nesba jsem četla všechny je můj oblibený, ALE , že obět bude někdo takový jsem nečekala a když jsem to rozdychala tak sem proplouvala v brilantním thrilleru, kdy spisovatel pokažé změnil naznak k vrahovi, tudiž jsem neveděla nic, a že vrah bude nekdo takový to mě teda važně naštvalo, prostě to nepochopím, ve fazi kdy jsem došla k tomu odhalení kdo je vrah sem zavřela knihu a neměla chut číst dal, mě to tak zklamalo a naštvalo, druhý den jsem dočetla abych mohla číst jinou. Prostě to nepochopím proč Nesbo nesmyslně vybral takového vraha, a ještě s takovým motivem. proto odebíram hvězdičku.Stále na tu knihu myslím a štve mě to.

charleene
07.06.2020 4 z 5

Po delší době si mě Harryho životní příběh znovu přitáhl a rozhodně nezklamal.

magic11
04.06.2020 4 z 5

nemůžu se začíst, ty opilecké móresy už mě neberou, je jich na mě až moc. Tak snad to dočtu, jsem skoro na začátku

astroweb
03.06.2020 5 z 5

Po delší době jsem sáhl po tomto autorovi a věru jsem nelitoval. Až na jednu mám přečtené všechny jeho knihy. Tato patří k těm nejlepším.

Vojslava
03.06.2020 4 z 5

Dobře vykombinovaná detektivka... ale oběť mne překvapila hned na počátku. Pak jsem četla přesně tak, jako to Hole vyšetřuje, ve spánku, ze kterého se moc nechcete probudit. Překvapivost závěru, který se navíc odehraje jako velmi dobře promyšlený komplot řešící mnoho neřešitelného, jsem ocenila. A co asi padlo v závěru...??? (dočtěte se k tomu!)

detektivní a krimi romány norská literatura

Jo Nesbø
norská, 1960