O botě, která si šlapala na jazyk
Pavel Žiška
Pestrá čítanka pohádek a veselých básniček pro mladší školáky s rozvernými ilustracemi Galiny Miklínové. Děti se seznámí s botou, která si stěžovala, že neustále zakopává a šlape si na jazyk. A víte, jak se šišlání nakonec odnaučí? Děti se dozví nejen to, ale také si přečtou příběhy o pavouku, který chtěl být nejlepší na světě, o starém komíně a o hluchém dědečkovi a jeho hrnečku a spoustu dalších vtipných příhod a básniček. Autorem je básník Pavel Žiška, jemuž v Albatrosu již vyšla úspěšná sbírka nonsensových veršů Neříkejte teleti, aneb knížka básní pro děti.... celý text
Přidat komentář
No to byl zase jednou hnus. Opravdu strašné. Pan Žiška chtěl nejspíš napsat knihu pohádek, ve které by se vybil ze svojí frustrace. Vždyť ten svět kolem je tak hnusný, všichni jsou na něj zlí, tak ať to vidí i ty děti. A tak dostanete knihu o alkoholismu, rozvodu, smrti, investorech, parcelách a podobných volovinách, které vyloženě křičí: "Hele, jak chci být moderní a relevantní."
Jenže ona to ani není celá kniha pohádek. Autorovi totiž rychle došel dech a druhá půlka jsou básničky. Hodně pitomé básničky, kdy i moje pětiletá dcera vyvracela oči. Udělejte si prosím laskavost a obejděte tuto knihu obrovským obloukem.
...
Novodobé jezinky
k jídlu pijí ryzlinky,
poznáte je okamžitě
jsou to vaše maminky.
:-D
Vtipné příběhy a básně. Zasmála se i moje čtyřletá dcerka, zejména u první pohádky, právě O botě, která si šlapala na jazyk. Číst f místo sykavek mi ale dalo celkem zabrat .
Pohádky se mi opravdu líbily a přišly mi i vtipné a svižné, básničky však byly velmi slabé.
Líbil se mi název, tak jsem si knihu koupila, nápad o botě, která si šlape na jazyk, je dobrý, ale fakt musejí děti číst o opilém člověku? Toto bych dětem číst fakt nedala.
Štítky knihy
pohádky pro děti poezie pro děti
Autorovy další knížky
2008 | Neříkejte teleti aneb Knížka básní pro děti |
2014 | O botě, která si šlapala na jazyk |
2016 | Já mám kolo, ty máš kolo |
2020 | Bim – bum – bác |
2019 | Ladovy veselé učebnice (4) - Obojživelníci, ryby a plazi |
Nedalo mi to, a ze zvědavosti jsem si knihu přečetla (přečetli). Myslím, že pojem "alkoholismus", "rozvod" a "smrt" (viz níže uvedený komentář) je pojem naprosto vytržený z kontextu, asi něco, jako "brutalita" páchaná v Červené Karkulce, či Otesánkovi, nebo "šikana a psychické domácí násilí" páchané na Popelce,či Marušce z Dvanácti měsíčků. Některé slovní obraty a pojmy si tedy myslím, že jsou pro děti hůře pochopitelné (proto dávám o hvězdičku méně), ale na druhou stranu jsou určitě v blízkosti rodiče (a doufám, že dostatečně inteligentní), kteří neznámé vysvětlí, takže nejen, že si pohádky, básničky s dětmi jen tak obyčejně přečtou, ale mohou navíc i o lecčem komunikovat, je tu příležitost se něco naučit, děti poučit.... Pohádky jsou tu zkrátka "jiné", jsou neotřelé a některé i dost vtipné, prostě tu nevystupují princezny a víly, čarodějnice, čerti a draci, ale např. takový hrneček, pavoučci, krtci, semišová bota, vodovodní kohoutek...Za nás - kniha se líbila.