O jihlavském hornictví

O jihlavském hornictví
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/547756/mid_o-jihlavskem-hornictvi.png 3 1 1

Studie o jihlavském hornictví a průvodce po stopách dávného dolování v Jihlavě a okolí.

Přidat komentář

David81
16.10.2024 3 z 5

Útlá brožurka jihlavského rodáka Antonína Vohlídala pojednává o počátcích a historii zdejšího hornictví, jihlavském horním právu i jednotlivých dolech a štolách.
Oproti oficiálně uváděným dějinám vzniku Jihlavy (např. monumentální publikace Jihlava - R. Písková (ed.), 2009), je zde uvedeno několik pozoruhodných informací, bohužel nedostatečně ozdrojovaných, tudíž nutno je brát s rezervou. Například, že již v 11. století v Jihlavě stával opevněný knížecí hrad (snad v místech dnešního Prioru) tedy o víc jak století dříve, než je dnes předpokládaná doba prvního osídlení. Původ jména Jihlava, který možná vychází z dřívějšího označení ostrého kameniva na dně řeky, znamená podle autora označení „bystře plynoucí řeky“, nebo dokonce řeky, ze které se jílovala zrnka zlata. Počátky dolování klade autor do prostoru Starých Hor a následně na břeh řeky Jihlavy naproti Hruškovým Dvorům. Zdůrazňuje, že počátky spadají do doby před založením města a před příchodem německých horníků tu již kutali Slované. Škoda, že autor necituje zdroj, hornická činnost je v těchto místech poprvé písemně doložena až ve 20. letech 14. století. Další historie je už podána víceméně tradičně a popisuje postupný útlum těžby a několik marných pokusů o její obnovení – především v 16. století, ze kterého tu jsou uváděna důlní díla pod Šibeničním kopcem, na Heulosu, nebo v Rančířovském revíru. V roce 1714 bylo na území kolem Jihlavy evidováno na 161 starých důlních jam. Nevýdělečná těžba pak vedla k definitivnímu konci hornictví na sklonku 18. století.
Nejzajímavější část, pro kterou se publikace vyplatí sehnat, je autorův popis pozůstatků dolování z období začátku minulého století. Uvádí zde mimo jiné stav štoly sv. Jana Nepomuckého, Zwergloch, pozůstatky kutiště u Smrčné, u Pístova, zbytky štol na Pančavě, v Heleníně a další. V okolí Jánského kopečku bývalo množství hald, které byly později využity při stavbě železničních náspů u viaduktu. Pod zdejším kostelem sv. Jana Křtitele je prý pod oltářem ukrytá stará šachta...
Publikaci doporučuji všem, kdo se o tuto historii zajímá.

Štítky knihy

hornictví Jihlava

Autorovy knížky

1949  60%O jihlavském hornictví