O lanýžích, šampaňském a jiných požitcích
Peter Mayle
Proč si někdo pořídí další pár bot, ač jich doma má 399, druhou helikoptéru, pátý dům, sud plný kaviáru? Jaké to je mít dům plný služebných, jezdit limuzínou či bydlet v nejlepších hotelech? Peter Mayle chtěl znát odpovědi na tyto otázky, a tak se pustil do několikaletého výzkumu životních zvyklostí bohatých lidí. Všechno si na vlastní kůži vyzkoušel a výsledek s lehkostí a typickým jemným humorem sepsal. Soubor pětadvaceti fejetonů vás provede po světě bohatství a luxusu, dozvíte se, kde si nejlépe pořídit lanýže, abyste nenaletěli, jak přichází na svět pravé šampaňské, kterak si počínat při nákupu starožitností, co vás čeká, když si necháte šít boty na míru, či proč je vlastně lépe služebnictvo vůbec nemít. K bohatství však patří i útraty nedobrovolné, jako jsou právníci, tajné milenky či spropitné, a i o nich dovede Peter Mayle psát, jak je u něho ostatně zvykem, nadmíru zábavně.... celý text
Přidat komentář
Čtivé - s chutí jsem si přečetla o právnících, doutnících, lanýžích, šampaňském či jiných požitcích (i když ve skutečnosti zkrátka asi leccos neokusím). Nezávidím a ráda jsem se nechala poučit a zavést do takového světa.
Peter Mayle umí tak obratně zacházet s jazykem a slovy, že po dočtení knihy o požitcích superboháčů bych je skoro politovala, jak těžký život mají ;-).
Krásně vtipně, svižně, humorně a originálně zapsáno. Vůbec jim ty peníze (a starosti) nezávidím, ale toho krejčího, ručně šité boty a panamák ano ;-).
Čtivé, zábavné, požitkářské. Byť nejsem muž, při čtení knížky jsem zatoužila se jím stát a následně si jít pořídit oblek šitý na míru z těch nejvytříbenějších látek, boty na míru z té nejjemnější kůže či ten nejdražší panamák. O dráždění mých chuťových buněk popisy konzumace kaviáru či lanýžů nemluvě (ale ty si naštěstí mohu vychutnat i jako žena!).
Byť začátek knihy více srší vtipem, po pár kapitolách se Petr Mayle zřejmě propadl do svých "luxusně-gurmetských " vzpomínek (a sem tam se vloudí nějaká ta drobná reklama na oblíbený podnik/hotel), leč o čtivost a poutavost zbylé kapitoly ochuzeny nejsou, ba naopak. Autor byl dosud pro mne neznámou, nyní se těším na další jeho díla.
Tahle kniha mě velice zklamala. Jako fanoušek tohoto autora jsem tedy čekal něco jiného. Jeho předešlé knihy jsou mnohem lepší, tahle mi připadá, že je to jen vykradení předchozích knih.
Peter Mayle v této knize požitkářsky vypráví o každodenním životě v luxusu. Kaviár, klobouky, obleky šité na míru, perfektně stará whisky, lanýže, šampaňské či boty. Knihu jsem četl úplně náhodou, potřeboval jsem něco odlehčenějšího a perfektně mi to káplo do noty. Já osobně vím, že luxus k životu nepotřebuji ani nevyhledávám. V této knize jsou ale každodenní radosti a strasti tohoto životního stylu vylíčeny naprosto dokonale, až tak, že máte chuť koupit letadlo, jít si vybrat novou košili na míru za několik tisíc dolarů, k tomu ještě boty, oblek a hurá vyrazit ochutnat svého prvního lanýže či pravé šampaňské. Parádní oddechová četba psaná s nadhledem, humorem a elegancí.
Roztomilé povídání o luxusu - o kaviáru, šampaňském, botách a oblecích na míru.....vtipně a požitkářsky jak to dovede jen Peter Mayle.
Autorovy další knížky
2005 | Rok v Provenci |
2006 | Dobrý ročník |
2004 | Navždy Provence! |
2007 | Andělské vodopády / Černé slunce / Dobrý ročník / Orbit |
2004 | Hotel Pastis |
Takové problémy bych chtěl prožít